Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Matura. I co dalej? Jaki kierunek wybrać żeby nie martwić się o pracę?

2018-09-11 12:17:09 | Wrocław

Jeszcze kilkanaście lat temu kończąc liceum każdy skupiał się na tym, aby zdać maturę, a następnie, często po otrzymaniu wyników decydował na jakie kierunek studiów oraz uczelnię składać papiery. Obecnie podchodząc do matury należy mieć już sprecyzowany dalszy plan edukacji, ponieważ wybór przedmiotów maturalnych jest istotny w dalszym procesie rekrutacji i edukacji.

książki - studiowanie

Matura zdana, więc co dalej?

Wybór jest szeroki, zaczynając od zakończenia edukacji i rozpoczęcia pracy, poprzez szkoły policealne, aż po wybór studiów. Mimo szerokiego spektrum możliwości, nadal wielu maturzystów decyduje się na kontynuację edukacji. Studia w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością. Wyższe wykształcenie postrzegane jest jako prestiż i w wielu przypadkach jest bardzo cenionym elementem cv w procesie rekrutacyjnym. Ale czy wystarczy samo mgr? Niezupełnie. Od lat obserwuje się bowiem kierunki studiów, które w zasadzie zapewniają gwarancję znalezienia stabilnego zatrudnienia, ale także takie, których ukończenie utożsamiane jest właściwie z hobby i poszerzeniem zainteresowań studenta.

Co w takim razie studiować?

W niektórych zawodach, jak np. wszystkie zawody prawnicze bądź medyczne, wykształcenie jest jednym z podstawowych wymagań stawianym kandydatom. Ukończenie studiów wyższych, uzyskanie dyplomu, a czasem także odbycie specjalnego okresu „przyuczania do zawodu” jak ma to miejsce między innymi w przypadku zawodów prawniczych, po których osoba obowiązkowo musi odbyć aplikację oraz zdać egzamin państwowy, aby uzyskać niezbędne uprawnienia do wykonywania zawodu. Czy w przypadku innych, nie regulowanych prawem zawodach to, co studiujemy może wpłynąć pozytywnie lub negatywnie na nasze poszukiwania pracy? Ano może!

Kierunki poszukiwane

Analitycy zajmujący się badaniem rynku pracy każdego roku wskazują kierunki, które potencjalnie mogą zwiększyć szanse na znalezienie pracy po studiach, ponieważ są one poszukiwane przez pracodawców. W ostatnim czasie wskazuje się, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki techniczne, w szczególności finanse, informatyka, logistyka i transport czy kierunki, po których uzyskuje się tytuł inżyniera.

Na co zwrócić uwagę wybierając studia?

Jeśli po maturze chcemy kontynuować edukację na studiach wyższych i stoimy przed wyborem kierunku, na pewno warto przeanalizować zapotrzebowanie na rynku pracy. Kluczowe są tu pytania: jakie możliwości zawodowe daje mi ukończenie wybranego kierunku? Czy specjaliści w tej dziedzinie są poszukiwani na rynku pracy? Jak kształtują się średnie zarobki? I oczywiście – nie bez znaczenia pozostają nasze indywidualne predyspozycje i umiejętności. Ktoś, kto przez całe życie nie rozumiał fizyki, była jego przysłowiową „kulą u nogi”, nie odnajdzie się raczej na studiach fizycznych. Dlatego poza ogólnym rozeznaniem jakie zawody są poszukiwane, jakie zawody mogą liczyć na szybkie zatrudnienie na zachęcających warunkach, warto również zastanowić się co lubimy, w jakiej dziedzinie jesteśmy dobrzy, w czym możemy odnieść sukces i jaki kierunek studiów pomoże na rzeczywiście rozwinąć siebie, swój charakter, charyzmę, a także posiadane już umiejętności.

Artykuł Partnera

fot. Unsplash.com

Słowa kluczowe: kierunki studiów, praca dla studenta, zatrudnienie, Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Czy warto rzucić studia? Kiedy z nich zrezygnować?

Kolejny dzień na uczelni wydaje się być bezsensowną katorgą, która nic nam nie daje? Czy to dobry pomysł, by przestać studiować?

Zobacz co warto wiedzieć o sesji poprawkowej.
Sesja poprawkowa. Co warto o niej wiedzieć?

Zobacz, co warto wiedzieć o sesji poprawkowej!

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.