Wykłady - Z życia Uczelni

Kandydat do Nobla na PWr

2008-12-23 12:14:45 | Wrocław

W dniach 5.01. - 8.01.09r. Politechnika Wrocławska  gościć będzie wybitnego, światowej sławy uczonego, najczęściej wymienianego jako kandydata do nagrody Nobla specjalizującego się w dziedzinie nanotechnologii prof. Yasuhiko Arakawę z Uniwersytetu w Tokio.

Prof. Arakawa w Politechnice Wrocławskiej wygłosi 4 wykłady:

5.01.09r. (poniedziałek) Quantum Dots - physics and applications (Kropki kwantowe - fizyka i zastosowania ) godz. 11.15, sala 322, bud. A-1
 
6.01.09r. (wtorek) GaN - based materials - from technology to the new device ( Materiały oparte na azotku galu - GaN - od techniki do nowych urządzeń) godz. 13.15, sala 321, bud. A-1
 
7.01.09r. (środa) Fundamental soft elektron - proton interactions In semiconductors, part 1 ( Podstawowy elektron - oddziaływania fotonów w półprzewodnikach, cz.1) godz. 9.00 - 11.00, sala 321, bud.A-1
 
8.01.09r.(czwartek) Fundamental soft elektron - proton interactions In semiconductors, part 2 ( Podstawowy elektron - oddziaływania fotonów w półprzewodnikach,cz.2) godz. 9.00 - 11.00, sala 321, bud.A-1.
 
Prof. Yasuhiko Arakawa w swojej pracy zajmuje się fizyką i inżynierią kwantową przyrządów elektronicznych i fotonicznych. W swoich badaniach m.in. zajmuje się rozwojem przyrządów nanofotonicznych nowej generacji np. laserów opartych na kropkach kwantowych oraz komputerów kwantowych. Lasery wykorzystujące kropki kwantowe mają znacznie lepsze parametry techniczne od stosowanych obecnie, dlatego też oczekuje się, że zbudowanie komputera kwantowego zrewolucjonizuje współczesną informatykę i wywrze silny wpływ na technologię. Zapowiedź lasera wykorzystującego kropki kwantowe przyciągnęła natychmiast uwagę naukowców i inżynierów z całego świata. Unikalne rozwiązania pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej oraz dzięki rezygnacji z kosztownych elementów chłodzących, stosować mniejszych rozmiarów lasery. W ramach współpracy prof. Arakawy z firmą Fujitsu, w 2004 roku wytworzony został ultraszybki laser półprzewodnikowy oparty na kropkach kwantowych, który jest w stanie pracować bez dodatkowego chłodzenia w szerokim zakresie temperatur (20 - 70˚C), co pozwoliło na wytworzenie tanich i kompaktowych urządzeń, które zastosowania znajdą m.in. w telekomunikacji, sieci internetowej czy medycynie.

Słowa kluczowe: Yasuhiko Arakawa nanotechnologia nobel pwr otwarty wykład uniwersytet w tokio
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Polecamy
Webinar WSE w Krakowie - "Emocje, biznes i studia w czasach pandemii"

Wyższa Szkoła Europejska zaprasza na wykład online z członkiniami Konwentu WSE.

Zachodnie Forum Gospodarcze 2019 - szczegóły wydarzenia

Wydarzenie to ma już ugruntowaną pozycję w otoczeniu biznesu i na stałe wpisało się w promocję gospodarczą województwa lubuskiego.

Ostatnio dodane
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.