Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Budynek Biotechnologii i Chemii UWr otwarty

2013-07-01

Uniwersytet Wrocławski zakończył budowę Kompleksu Edukacyjno-Badawczego Biotechnologii – nowoczesnego obiektu, który użytkowany będzie przez dwie jednostki: Wydział Biotechnologii oraz Wydział Chemii. To najnowsza inwestycja uczelni o tak dużej skali.

Wysokiej klasy aparatura do przeprowadzania doświadczeń pozwoli na zaawansowaną działalność badawczą i naukową oraz prowadzenie zajęć dydaktycznych Wydziału Biotechnologii oraz Wydziału Chemii. Pięciokondygnacyjny obiekt o powierzchni całkowitej 11 529 metrów kwadratowych przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada szklarnię, nowoczesne pracownie i specjalistyczne pomieszczenia. Jego użytkownicy skorzystają z dostępu do Internetu – także bezprzewodowego.

Pomieszczenia fitotronowe pozwolą na prowadzenie zajęć dydaktycznych oraz badań naukowych na roślinach wyższych, zarówno uprawnych, jak i o charakterze modelowym. Nowoczesna szklarnia umiejscowiona na dachu budynku umożliwi testowanie nowych odmian roślin, bez konieczności korzystania z infrastruktury innych jednostek. W budynku przewidziano także pomieszczenia aparaturowe z precyzyjną kontrolą temperatury i wilgotności powietrza. Zostanie w nich umieszczona aparatura, która wymaga zachowania wyjątkowo stabilnych parametrów otoczenia (m.in. spektrometry masowe). Pracę z komórkami różnego typu poprawią również pożywkarnia, pokoje termostatowane (o stałej temperaturze), jak również zmywalnie i pokoje do sterylizacji oraz pomieszczenia z instalacjami do odwróconej osmozy.

W budynku zaprojektowano pracownię izotopową oraz pomieszczenia do pracy z materiałem biologicznym potencjalnie niebezpiecznym, ich pełne wyposażenie planowane jest w przyszłości. Umożliwią one pracę najbardziej zaawansowanymi technikami biologii molekularnej i komórkowej, także badania „in vivo” z wykorzystaniem linii komórkowych.

Cały obiekt zaprojektowano jako w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych – wszystkie wejścia dostępne są z poziomu terenu, na każdej kondygnacji przewidziano co najmniej jedną łazienkę dla niepełnosprawnych, także windy przystosowane są do ich potrzeb. Pomiędzy trzema salami wykładowymi na wysokim parterze zaprojektowano akustyczne przesuwane ściany działowe, dzięki czemu sale można połączyć tworząc jedną aulę na ponad 200 słuchaczy.

Nadziemny łącznik zapewnia komunikację z Wydziałem Chemii, który będzie użytkownikiem laboratoriów badawczych zaprojektowanych do realizacji prac z zakresu zaawansowanej syntezy chemicznej. Jak wyjaśnia prof. dr hab. Anna Trzeciak dziekan Wydziału Chemii –W tych nowoczesnych pracowniach, wyposażonych we wszystkie niezbędne instalacje, będą pracowali naukowcy, magistranci i doktoranci. Nowa inwestycja znakomicie poprawi warunki prowadzenia prac badawczych oraz kształcenia studentów i doktorantów w zakresie bezpiecznego prowadzenia syntez chemicznych.

Budynek umiejscowiony jest nad brzegiem Odry przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 14a, w pobliżu nowej Biblioteki Uniwersyteckiej, Wydziału Chemii, a także siedziby Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Ta znakomita lokalizacja może pozwolić na ciekawą współpracę między wydziałami nauk ścisłych, ponadto studenci będą mieli większą łatwość w podejmowaniu studiów na dwóch kierunkach jednocześnie – przewiduje dr hab. Marcin Łukaszewicz dziekan Wydziału Biotechnologii.

Poza standardowymi instalacjami, obiekt wyposażony jest w instalację wentylacji mechanicznej na całej powierzchni, klimatyzację dla sal wykładowych, pomieszczeń hodowli, pracowni biotechnologicznych, sal ćwiczeniowych i seminaryjnych oraz instalację chłodzenia płaszczyznowego w pomieszczeniach laboratoryjnych. Wykonana została specjalistyczna instalacja wentylacji dla dygestoriów (dodatkowy nawiew do pomieszczeń, w których zamontowane są dygestoria i wywiew przez odciągi od dygestoriów). Dostarczono i zamontowano specjalistyczne meble i dygestoria, komory fitotronowe oraz wybudowano pomieszczenia specjalistyczne – ciepłe i zimne. W obiekcie wykonane zostały instalacja wody zdejonizowanej wraz z urządzeniami do jej wytwarzania, a także instalacja gazu ziemnego oraz instalacje gazów technicznych (instalacja azotu, próżni i instalacja sprężonego powietrza).

Na dachu znajduje się szklarnia o powierzchni 72 metrów kwadratowych przeznaczona do prowadzenia badań naukowych. Budynek posiada 4 kondygnacje nadziemne i 1 podziemną z garażem podziemnym na ponad 40 miejsc postojowych, z kolei układ komunikacyjny wokół obiektu zapewnia ponad 100 takich stanowisk. Obiekt zasilany jest z własnej stacji transformatorowej średniego napięcia.

Dotychczas studenci biotechnologii musieli korzystać z budynków w dwóch lokalizacjach (przy ulicy Przybyszewskiego oraz nieopodal gmachu głównego Uniwersytetu na Wyspie Tamce). Dzięki nowemu obiektowi wszystkie zajęcia, zarówno wykładowe, jak i laboratoryjne, będą odbywać się w jednym miejscu – zapowiada dziekan Łukaszewicz.

Interdyscyplinarne studia
Uniwersytet Wrocławski jako pierwszy w Polsce, w roku akademickim 1986/87, utworzył studia na kierunku biotechnologia przy ówczesnym Instytucie Biochemii Wydziału Nauk Przyrodniczych. W 2006 roku powołano odrębny Wydział Biotechnologii.

Jak wyjaśnia dziekan Łukaszewicz – Studia biotechnologiczne przygotowują teoretycznie i praktycznie do stosowania biotechnologii w medycynie, mikrobiologii, a także rolnictwie. Zajęcia pozwalają też nauczyć się pracy w laboratorium z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu (analiza DNA, nowoczesna hodowla roślin, wytwarzanie związków produktów o znaczeniu gospodarczym). Kierunek jest wyjątkowo interdyscyplinarny, co stawia go w dobrym świetle w perspektywie szukania pracy.

Od tego roku biotechnologia oferuje program studiów w języku angielskim (Biotechnology). Wydział Chemii również rozpoczyna prowadzenie studiów w języku angielskim – na kierunku chemia (Chemistry).

Prace zakończone przed terminem
Prace budowlane rozpoczęto pod koniec czerwca 2010 r., protokół odbioru podpisano przed przewidzianym terminem 8 lutego 2013 r. (zakończenie planowano na 31 marca 2013 r.).
Pozwolenie na użytkowanie uzyskano 4 marca 2013 r.

Wykonawcą inwestycji jest warszawska firma Warbud S.A. Obiekt zaprojektowała Spółka Projektowania Architektonicznego Sadowski, Sadowska s.c. z Poznania. Inżynierem pełniącym nadzór na realizacją inwestycji była firma Miastoprojekt Wrocław Sp. z o.o.

Koszt inwestycji wyniósł blisko 60 milionów złotych. Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

www.uni.wroc.pl

Fot. Bogusław Baraniecki (UWr)

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

 
BLOK PROMOWANY
Ziaja - Pielęgnacyjne przysmakiWeź udział w konkursie i wypróbuj kosmetyki z limitowanej zimowej edycji.
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama