Wiadomości - Z życia Uczelni

Badanie jakości powietrza na kampusie PWr

2019-01-25 12:28:43 | Wrocław

Politechnika Wrocławska uruchomiła na terenie swojego kampusu sieć czujników do oceny jakości powietrza. Z zebranych informacji korzystać mogą nie tylko pracownicy i studenci, ale też mieszkańcy Wrocławia. To jedyna tego typu instalacja w Polsce.

Podstawowym celem projektu jest pomiar stężeń i analiza zanieczyszczeń.

Pomysł na założenie sieci pomiarowej na terenie Wrocławia pojawił się już kilka lat temu. Chcieliśmy przede wszystkim zagęścić liczbę czujników i skoncentrować ją na wybranym obszarze, którym stał się kampus Politechniki Wrocławskiej przy pl. Grunwaldzkim. Utworzenie sieci to także efekt dyskusji i rekomendacji, które pojawiły się po ubiegłorocznym cyklu debat „Wrocław w smogu” zorganizowanym przez naszą uczelnię – mówi prof. Izabela Sówka z Wydziału Inżynierii Środowiska PWr, kierowniczka i koordynatorka całego projektu.

Podstawowym celem projektu jest pomiar stężeń i analiza zanieczyszczeń odpowiedzialnych za tzw. smog, na terenie kampusu PWr, ale również chęć opracowania czujników, które w sposób wiarygodny określałyby jakość powietrza. W trakcie badań sprawdzane są także m.in. wpływ zabudowy, siły i kierunku wiatru oraz zieleni miejskiej skupionej na małym, zamkniętym obszarze na ruchy powietrza.

Sieć uruchomiona przez naszych naukowców składa się obecnie z osiemnastu czujników, a docelowo ma ich być dwadzieścia. Zostały one rozmieszczone na terenie kampusu przy pl. Grunwaldzkim, a także w kampusach przy ul. Długiej, ul. Prusa, w Geocentrum przy ul. Na Grobli oraz na osiedlu domów studenckich przy ul. Wittiga.

Sprzęt wykorzystany w projekcie składa się z innowacyjnych czujników optycznych, w których pomiar polega na badaniu intensywności światła odbitego od drobinek zawartych w powietrzu. Na podstawie tych wartości wyliczana jest chwilowa wartość stężenia pyłu w powietrzu i w określonym czasie, następnie dane te są uśredniane i powstaje wartość, którą możemy obserwować na stronie internetowej.

Niewątpliwą zaletą czujników optycznych jest fakt, że informacje o stanie powietrza można podawać w krótkich odstępach czasu. Na stronie internetowej dane są aktualizowane co 15 minut, ale na potrzeby prowadzenia badań okres ten można jeszcze skrócić. Co więcej, na zasadzie trendu naukowcy są w stanie przewidzieć, jaka będzie jakość powietrza w najbliższym czasie.

Dane pozyskiwane ze wszystkich czujników zbierane są w sposób bezprzewodowy i gromadzone na serwerze. Czujniki mają modułową budowę, co oznacza, że w przyszłości będzie można do nich podłączyć kolejne elementy. Jest to pierwsza tego typu sieć uruchomiona na terenie wyższej szkoły w Polsce.

Projekt realizują prof. Izabela Sówka (Wydział Inżynierii Środowiska PWr), dr inż. Marek Badura (Wydział Inżynierii Środowiska PWr), dr inż. Piotr Batog (absolwent PWr, zajmujący się konstruowaniem inteligentnych systemów pomiarowych przeznaczonych do oceny jakości powietrza), Piotr Szymański (Wydział Informatyki i Zarządzania PWr) i Łukasz Dąbrowski (Wydział Inżynierii Środowiska PWr).

ip

fot. materiały prasowe/Politechnika Wrocławska

Słowa kluczowe: czujniki, sprzęt, dane, projekt
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Ruszyły zapisy na VIII edycje "Samochodowego Rajdu Ulicznego" [WIDEO] Wrocław

ZSP UE Wrocław już po raz ósmy organizuje największą i jedyną w swoim rodzaju przebieraną grę miejską.

UMCS: spotkanie z Hirkiem Wroną
Spotkanie z Hirkiem Wroną w ramach #meetup_UMCSxSantander 2020

Gość odpowie na pytanie "dlaczego nie zostałem dziennikarzem muzycznym?".

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.