TAKO AR mistrzem ALK Wro-Basket Ligi!

2011-06-27

Drużyna TAKO AR została mistrzem XXII edycji ALK WRO-BASKET pokonując w finale I Ligi  drużynę TST Kogeneracja. Finałowy mecz, niezwykle zacięty i pasjonujący, zakończył się wynikiem 70-68 dla drużyny TAKO AR.

Zanim jednak został rozegrany ten ostatni mecz XXII edycji ALK WRO-BASKET, wcześniej odbyły się dwa mecze barażowe oraz mecz o 3 miejsce. Ponadto przed meczem finałowym odbyły się dwa konkursy: konkurs wsadów oraz konkurs rzutów za 3 pkt.

W pierwszym, rozegranym dziś barażu, zmierzyły się ze sobą drużyny Event Service i Kantor Plex. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny Event Service, która tym samym utrzymała się w I lidze.  Zawodnicy Kantor Plex nie sprostali dziś dobrze dysponującym rzutowo zawodnikom Event Service, którzy w całym meczu rzucili 6 "trójek".

Event Service - Kantor Plex: 62-51 (T. Kinal 22 pkt. T. Kaczor 21 pkt. - M. Przewoźniczek 18 pkt., P. Krajewski 11 pkt.)

W drugim barażu stanęły naprzeciwko siebie drużyny Zielone Żabki i Łże Elity. Także i w tym meczu zwyciężyła drużyna I ligi, czyli Zielone Żabki, która tym samym zapewniła sobie prawo do gry w I lidze w kolejnej edycji ALK WRO-BASKET.

Zielone Żabki - Łże Elity: 66-52 (J. Piotrzkiewicz 29 pkt. - P. Barcewicz 23 pkt.)

W meczu o 3 miejsce w I lidze miały zagrać ze sobą drużyny Święta Katarzyna i Hes. Mecz zakończył się walkowerem, ponieważ drużyna HES nie przybyła na to spotkanie. Tym samym drużyna Świętej Katarzyny zajęła 3. miejsce w I lidze w XXII edycji ALK WRO-BASKET.

Tuż przed meczem finałowym odbył się konkurs wsadów oraz konkurs rzutów za 3 pkt. Konkurs wsadów nie cieszył się popularnością wśród zawodników. Do konkursu zgłosił się tylko jeden zawodnik P. Jurecki (Święta Katarzyna), który automatycznie został jego zwycięzcą. Ale aby odebrać nagrodę musiał, przed zgromadzonymi w hali kibicami, popisać się umiejętnościami artystycznego wkładania piłki do kosza.

Do drugiego konkursu, rzutów za 3 pkt. zgłosiło się znacznie więcej uczestników, bo aż 10 osób: 9 zawodników i jedna osoba z publiczności. Konkurs rzutów za 3 pkt. wygrał zawodnik drużyny Zielonych Żabek - Ł. Biernatowski, który trafił 3 na 5 "trójek".

Po tych konkursach przyszedł czas na mecz finałowy, w którym stanęły na przeciwko siebie, dotychczas niepokonana drużyna TST Kogeneracja, która odprawiała z kwitkiem każdą drużynę jaka stanęła na jej drodze, oraz drużyna Tako AR, która w sezonie zasadniczym nie spisywała się najlepiej, jednak kiedy przyszedł czas play-offów zaczęła grac wyśmienicie.

Drużyna Kogeneracji po raz pierwszy w tym sezonie doznała porażki i to w najgorszym dla siebie momencie - w wielkim finale. Ich pogromcami okazali się zawodnicy TAKO, których do zwycięstwa poprowadziło trio: Domagała-Bartnicki-Dzieciniak. Początek spotkania układał się jednak po myśli faworytów spotkania - drużyny TST, która po pierwszej kwarcie prowadziła 18-8, a w 14 minucie nawet 30-12. Pomogło im w tym kilka szczęśliwych trafień z dystansu w ostatnich sekundach akcji oraz dobra gra liderów - Chałupy i Kasińskiego. Potem jednak Kogeneracja zaczęła powoli tracić przewagę (38-31 do przerwy, 55-48 po trzeciej kwarcie). W drugiej połowie Kasiński uległ kontuzji i musiał opuścić parkiet (powrócił w czwartej kwarcie), a Chałupa stracił skuteczność. Ciężar gry wzięli na siebie Adam Gołąb i Tomasz Staniucha, ale między 25 a 38 minutą na parkiecie dominował Dariusz Domagała z Tako, który zdobył w tym okresie 15 punktów i wyprowadził swój zespól na delikatne prowadzenie. Najważniejsze akcje meczu należały jednak do jego kolegi z zespołu - Łukasz Bartnickiego, który dwiema indywidualnymi akcjami w ostatniej minucie meczu zdobył 4 punkty i wyprowadził Tako na prowadzenie 70-66. Rozmiar porażki do ostatecznego wyniku (68-70) zmniejszył jeszcze Staniucha, ale ostatecznie to drużyna Bartnickiego została nowym mistrzem ALK Wro-Basket, a sam zawodnik otrzymał nagrodę dla MVP meczu finałowego.

TST Kogeneracja - Tako AR: 68-70 (18:8, 20:23, 17:17, 13:22)

TST Kogeneracja: R. Chałupa 22, A. Gołąb 14, T. Staniucha 11, M. Kasiński 8, Piotr Widawski 7, Paweł Widawski 3, A. Rotnicki 3, W. Wojtyłło 0, M. Cześniczewski 0.

Tako AR: D. Domagała 22, Ł. Bartnicki 15, M. Dzieciniak 13, G. Olech 8, A. Omelan 4, J. Wasilewski 4, A Tytko 2, D. Mikoś 2.

Klasyfikacja końcowa I ligi:
I. Tako AR
II. TST Kogeneracja
III. Święta Katarzyna
IV. HES

Oranizatorzy ALK WRO-BASKET przyznali również nagrody za osiągnięcia indywidualne w XXII edycji dla najlepszych zawodników I i II ligi:
- M. Groń (Święta Katarzyna) za największą liczbę zdobytych punktów w rozgrywkach I ligi - 185 pkt.;
- Z. Drwięga (Chłopcy z Bronxu) za największą średnią punktów na mecz w rozgrywkach II ligi - 19,4 pkt./mecz;
- F. Gryszko (Gerpol) za największą średnią punktów na mecz w rozgrywkach I ligi - 19,44 pkt./mecz;
- A. Gołąb (TST Kogeneracja) za liczbę celnych rzutów za 3 pkt. w rozgrywkach I ligi - 25 celnych rzutów za 3 pkt.;
- M. Dzieciniak (Tako AR) za największy % celnych rzutów wolnych w rozgrywkach I ligi - 92,31%.