Zmieñ miasto
Znajdujesz siê w lokalnym wydaniu.

Pewna wygrana w Orbicie

2009-11-09

We Wroc³awiu Impel Gwardia pokona³a AZS Bia³ystok 3:1. Tym samym Dolno¶l±zaczki zrealizowa³y przedmeczowy cel, którym by³y trzy punkty. MVP spotkania zosta³a niezawodna Katarzyna Mroczkowska.

Pocz±tek pierwszego seta to popisowa gra wroc³awianek, które szybko i pewnie objê³y prowadzenie dziêki skutecznej zagrywce i szczelnemu blokowi. Prowadzenie 16:7 dla zawodniczek Rafa³a B³aszczyka by³o tylko potwierdzeniem znakomitej tego dnia dyspozycji gospodyñ. Dopiero wej¶cie na zagrywkê Katarzyny Wysockiej, ¶rodkowej AZS-u, wprowadzi³o kilka ziaren piasku do sprawnie funkcjonuj±cej wroc³awskiej maszyny. Pojawienie siê na boisku powracaj±cej do wysokiej formy Bogusi Barañskiej uspokoi³o grê Impel Gwardii. Za chwilê Dominika Sobolska efektownym blokiem wyprowadzi³a swój zespó³ z opresji. Jeszcze gro¼na kontra Ma³gorzaty Cie¶li i by³o tylko 22:21 dla Impel Gwardii. Jednak niezawodna liderka wroc³awianek, Katarzyna Mroczkowska, udanie skoñczy³a akcjê i by³o 23:21 dla gospodyñ. Go¶cie nie zdobyli ju¿ punktu w tej partii. As Dominiki Sobolskiej przypieczêtowa³ efektywn± grê wroc³awianek w partii otwarcia. Set skoñczy³ siê wynikiem 25:21 dla Impel Gwardii, co publiczno¶æ podsumowa³a gromkimi brawami.

W kolejnym secie widaæ by³o, ¿e AZS Bia³ystok przedsezonowy kryzys ma ju¿ chyba za sob±. Zawodniczki Wies³awa Czaji pokaza³y, ¿e s± zespo³em zmobilizowanym do gry. Kolejne remisy w tej ods³onie: 7:7, 9:9, 13:13, tylko potwierdza³y, ¿e AZS przyjecha³ do Orbity powalczyæ o zdobycz punktow±. Na drug± przerwê techniczn± zespo³y schodzi³y ju¿ przy prowadzeniu Impel Gwardii 16:14. Po przerwie AZS doprowadzi³ do kolejnego remisu 18:18. Po czasie dla Rafa³a B³aszczyka wroc³awianki znów wysz³y na dwupunktowe prowadzenie 20:18, a po asie Zuzanny Efimienko gospodynie prowadzi³y ju¿ czterema punktami.  Bia³ostoczanki zniwelowa³y jeszcze prowadzenie Impelu do jednego 'oczka' przy stanie 23:22. Jednak superblok Mroczkowska/Sobolska i as serwisowy Moniki Czypiruk nie pozostawi³y ¿adnych z³udzeñ Ma³gorzacie Cie¶li i zespo³owi z Podlasia, która z dru¿yn w Orbicie mia³a wiêksze szanse na zwyciêstwo w tym meczu. By³o 25:22 dla Impel Gwardii i 2:0 w spotkaniu.

Impel Gwardia dobrze rozpoczê³a równie¿ trzeci set tego ciekawego widowiska. Po kilku akcjach wroc³awskie siatkarki prowadzi³y 5:2. Podopieczne Wies³awa Czaji jednak nie rezygnowa³y z planu wywiezienia z Wroc³awia choæby punktu i doprowadzi³y do remisu 10:10. Za chwilê swoje 'piêæ minut' w meczu mia³a Agnieszka Starzyk (by³a zawodniczka Impel Gwardii), która przypomnia³a siê kibicom w Orbicie skutecznymi akcjami przy siatce. G³ównie dziêki  przyjmuj±cej AZS-u go¶cie utrzymywali siê w grze. Dobr± zmianê w Impel Gwardii da³a Olga Owczynnikowa, która pozwoli³a na chwilê odpocz±æ m³odej Joannie Wo³osz. W koñcówce seta autowy atak gospodyñ pozwoli³ Podlasiankom wyj¶æ na jednopunktowe prowadzenie, by³o 20:19 dla AZS-u. K³opoty gospodyñ w przyjêciu ¶wietnie naprawia³a dopiero co wprowadzona na boisko Agnieszka Jagie³³o, ale po ataku Joanny Szeszko go¶cie mimo to objêli dwupunktowe prowadzenie. ¦wietny blok Zuzanny Efimienko i Katarzyny Mroczkowskiej na Agnieszce Starzyk spowodowa³ wziêcie drugiej przerwy w tym secie przez Wies³awa Czajê przy stanie 23:22 dla AZS-u. Jednak¿e plas wroc³awianek w siatkê da³ pierwsz± pi³kê setow± go¶ciom. Obroni³a j± atakiem z drugiej linii pó¼niejsza MVP spotkania, Katarzyna Mroczkowska. Agnieszka Starzyk potrafi³a jednak postawiæ 'kropkê nad i', a set zakoñczy³ siê wynikiem 25:23 dla AZS-u.

Go¶cie z Podlasia, podbudowani zdobyciem pierwszego seta w sezonie, przyst±pili do partii czwartej mocno zmobilizowani i objêli prowadzenie 8:4 i 16:11. W tym momencie sygna³ do ataku da³a Katarzyna Mroczkowska, która ¶wietn± akcj± zdoby³a 12-sty punkt dla swej dru¿yny. Kibice podchwytuj±c pozytywne emocje swojej dru¿yny, mocno pomogli w kolejnych zagraniach, w których gór± by³y wroc³awianki. Za chwilê by³ ju¿ remis 18:18. Set zacz±³ siê wiêc jakby od pocz±tku. Atak Dominiki Sobolskiej potwierdzi³, ¿e wroc³awianki ju¿ zupe³nie otrz±snê³y siê po s³abszym rozpoczêciu partii i przesz³y do skutecznej kontrofensywy wychodz±c na prowadzenie 24:19. I gdy kibicuj±cym ju¿ na stoj±co widzom w Orbicie wydawa³o siê, ¿e wygranie meczu jest kwesti± jednej akcji, AZS zdo³a³ jeszcze wygraæ cztery pi³ki. Dopiero Katarzyna Mroczkowska zakoñczy³a ten ciekawy mecz skutecznym atakiem blok-aut. Impel Gwardia zwyciê¿y³a Pronar Zeto Astwa AZS Bia³ystok 3:1, zgarniaj±c bardzo istotne trzy punkty.

Impel Gwardia Wroc³aw - Pronar Zeto Astwa AZS Bia³ystok 3 - 1 (25: 21, 25:22, 23:25, 25:23)

Impel: Mroczkowska, Wo³osz, Efimienko, Sobolska, Czypiruk, Czerwiñska, Krzos (L) oraz Owczynnikowa, Jagie³³o, Barañska, Szafraniec.

AZS: Starzyk, Cie¶la, Godos, Wysocka, Gierak, Ziemcova, Saad (L) oraz Szeszko, Gajewska

MVP: Katarzyna Mroczkowska

Powiedzieli po meczu:

Joanna Szeszko: - Gratulujê zespo³owi gospodarzy. Niestety nie uda³o nam siê wygraæ tego meczu. Na razie staæ nas widocznie na jednego seta. Za du¿o w naszej grze jest jeszcze b³êdów. Nie odrzucili¶my rywala od siatki, tak jak planowa³y¶my, a i blok nie funkcjonowa³ zbyt dobrze. Trochê cieszy ten pierwszy wygrany set, po dwóch nieudanych meczach. Zespó³ siê ca³y czas 'buduje' i mam nadziejê, ¿e w kolejnych meczach ju¿ bêdziemy skuteczniejsze.

Wies³aw Czaja: - Jechali¶my tutaj z nastawieniem, ¿eby zdobyæ jaki¶ punkt, a nawet wygraæ ten mecz, bo uwa¿ali¶my, ¿e staæ nas na to, mimo perturbacji, które mia³ zespó³ . Niestety, nie da siê oszukaæ czasu i faktów, które mia³y miejsce wcze¶niej. Okazuje siê, ¿e musimy malutkimi  kroczkami i¶æ do przodu, najpierw wygramy seta, potem dwa i dopiero trzy. Mnie ten wynik nie satysfakcjonuje, ten set nam nic nie da³, mo¿e morale dziewczyn siê trochê podnios±. Uwa¿am jednak, ¿e byli¶my blisko urwania chocia¿by jednego punktu. Grali¶my, wed³ug mnie, s³abiej ni¿ w meczu z D±brow±, a jednak zdobywali¶my zawsze powy¿ej dwudziestu punktów. W przyjêciu, bloku, ataku byli¶my gorsi od zespo³u Impel Gwardii, ale mimo to gromadzili¶my sporo punktów i byli¶my blisko w koñcówkach setów. Trzeba nam czasu, widocznie musimy odczekaæ swoje 'w kolejce' po ten pierwszy punkt.

Katarzyna Mroczkowska: - Dziêkujê za gratulacje, cieszymy siê ze zdobycia trzech punktów, które by³y w planie na ten weekend. Dodatkowo grali¶my po raz pierwszy u siebie, zawsze siê z tym ³±czy pewien element presji, ale poradzili¶my sobie z tym bardzo dobrze. Wa¿ne jest, ¿e prze³ama³y¶my impas z trzeciego i pocz±tku czwartego seta i doprowadzi³y¶my do emocjonuj±cej koñcówki, któr± skutecznie zakoñczy³y¶my.

Rafa³ B³aszczyk: - Uwa¿am, ¿e najtrudniejszy mecz w sezonie mamy za sob±. W moim odczuciu spotka³y siê dwa zespo³y o podobnym potencjale. W Bia³ymstoku mo¿e nie ma takiej m³odzie¿y jak u nas, ale to równie¿ zespó³ budowany od pocz±tku i mo¿na powiedzieæ, ¿e jeszcze raz od pocz±tku. Tym meczem zainaugurowali¶my sezon we Wroc³awiu i mogê teraz stwierdziæ, ¿e mia³em sporo obaw jak nasze najm³odsze siatkarki zareaguj± na to wszystko, bowiem maj± prawo czuæ siê jeszcze w takich sytuacjach niekomfortowo. Bardzo siê cieszê, ¿e wytrzyma³y napór AZS-u. Kibice, którzy przyszli, my¶lê, ¿e siê nie zawiedli. Nawet jak by³y b³êdy, to je próbowali¶my nadrabiaæ waleczno¶ci±, zaanga¿owaniem. Bardzo siê cieszê, ¿e wygrali¶my za trzy punkty.

Relacja pochodzi ze strony gwardia.pl. Jej autorem jest Dariusz Gintowt.