DBE: Basco Śląskowi zabrakło siły

2008-09-29
 Koszykarze Basco Śląska Wrocław ulegli w wyjazdowym pojedynku Atlasowi Stali Ostrów Wielkopolski 84-77. Warto dodać, że Śląsk prowadził przez 34 minuty tego spotkania...

To co w poprzednich sezonach było bolączką wrocławian, jest nią również i w tym roku! Słabe końcówki Śląska to nie nowość, być może w Ostrowie byłoby inaczej, gdyby nie fakt, że klub z Wrocławia grał szóstką graczy. Najwyraźniej zabrakło sił! Nie mniej jednak Basco Śląskowi należą się słowa uznania. Skazywana na pożarcie młodzież ze stolicy Dolnego Śląska przez ponad pół godziny radziła sobie z wyżej notowaną Stalą. W drużynie z Ostrowa widoczny był brak zgrania i co za tym idzie - nieskuteczność i słaba obrona. To właśnie na te mankamenty w przerwie spotkania uwagę zwracał trener gospodarzy Andrzej Kowalczyk. Najwyraźniej reprymenda szkoleniowca zadziałała dopiero na 6 minut przed końcem spotkania, bowiem właśnie wtedy Atlas wyszedł na prowadzenie, którego jak się później okazało nie oddał do końca meczu.

Inauguracyjny pojedynek rozpoczął się od mocnego uderzenia gości z Wrocławia, którzy dzięki skutecznym akcjom Skibniewskiego, Weedena i Stevicia po 3 minutach gry prowadzili 15-5. W szeregach ekipy z Ostrowa zbyt wiele było chaosu i nie zgrania. Trener Kowalczyk podkreślała, że jest to jeszcze problem, bowiem zespół cały czas jest w budowie. W sobotę do drużyny dołączyło dwóch graczy Seals i Rivera. Szybkością dominował natomiast Krzysztof Szubarga, który do Ostrowa przeszedł z Polonii Warszawa. To właśnie pojedynki rozgrywającego gospodarzy z Robertem Skibniewskim (10 asyst) były otoczką pierwszych minut meczu. Warto dodać, że panowie walczą o rolę „jedynki" w szeregach reprezentacji. Pierwsza kwarta to lekka przewaga gości, którzy mimo iż prowadzili nawet różnicą 10 punktów nie potrafili jej utrzymać.

Świetnie w końcówce pierwszej odsłony zaprezentowali się zawodnicy gospodarzy Okafor, Jovanovic, Szubarga i Seals, który rzutem za 3 punkty ustanowił wynik po pierwszych 10 minutach; 26-30 dla Śląska. Druga kwarta to w dalszym ciągu pogoń ostrowian za szybki i skutecznie grającymi, przede wszystkim w ataku wrocławianami. Na uwagę zasługuje dobra praca w obronie wykonana przez Stefańskiego. W Atlasie ponownie punktowali Okafor i Seals, dzięki którym Stal przegrywała po 20 minutach trzema oczkami 41-44.

Trzecia i początek czwartej odsłony to w dalszym ciągu wymiana ciosów, kosz za kosz. Na celne trafienia Okafora i Majewskiego szybko odpowiadali Stevic i Stefański. Śląskowi starczyło sił do 34 minuty kiedy to po celnym rzucie Cooka „Stalówka" wyszła na prowadzenie 73-72, którego nie oddała już do końca meczu pokonując ostatecznie gości z Wrocławia 84-77.

Basco Śląsk rozegrał w Ostrowie bardzo dobre spotkanie. Zespół trapiony brakami kadrowymi i innymi organizacyjnymi kłopotami spisywał się nadzwyczaj dobrze. Grając 6 graczy przez ponad 30 minut to nie lada wyczyn. Śląsk pokazał, że będzie groźny nie tylko u siebie, ale również na wyjazdach. Siłą wrocławian będzie z pewnością młodzież, która dobrze pokierowana może osiągnąć sukces. Pochwalić również trzeba Stalówkę, która gdy tylko się zgra będzie groźna dla każdego zespołu. Wiadomo już, że do ekipy trenera Kowalczyka zawitał kolejny Portorykańczyk Roberto Nieves (26 lat, 195 cm). To kolejne istotne wzmocnienie drużyny Atlasu. Sytuację w obydwu klubach zweryfikują kolejne mecze, które już w środę.

84-77 26:30, 15:14, 21:23, 22:10

Stal: Cook 12 (2), Szubarga 17 (3), Wichniarz 4, Jovanović 15 (2), Okafor 20 oraz Selas 6 (2), Rivera 5 (1), Majewski 3 (1), Ochońko 2, Jocović 0.

Śląsk : Skibniewski 6 (1), Weeden 18 (4), Chanas 9 (1), Stefański 13, Stević 26 (1) oraz Hałas 5 (1).