Crump wygrał GP Europy

2006-05-08

Jason Crump zwyciężył we wrocławskiej Grand Prix Europy.  Australijczyk w wielkim finale pokonał Grega Hancocka, Mateja Zagara i najlepszego w tym dniu z Polaków Jarka Hampela. Dzięki temu zwycięstwu popularny „Kangur" awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Blisko 30 tys. widzów podziwiało w sobotni wieczór najlepszych żużlowców świata. Już od godzin południowych przy terenie przylegającym do stadionu gromadziły się tysiące fanów „czarnego sportu". Stoiska z gadżetami prawdziwego kibica, a także punkty gastronomiczne cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem. Już kilka minut po godzinie 16.00 trybuny Stadionu Olimpijskiego zaczęły się zapełniać nie tylko kibicami z całej Polski, ale także z całego świata. Czas do momentu rozpoczęcia zawodów uatrakcyjniały liczne pokazy artystyczne, konkursy, a także skoki spadochronowe.

Ok. godziny 19. 20  zaczęły się wielkie emocje. Już w pierwszym biegu podziwialiśmy późniejszego zwycięzcę. Jason Crump znany jest z „atomowych" startów, nie inaczej było tego dnia; popularny „Kangur" zdecydowanie wygrywał starty, jednakże mimo tak świetnej jazdy i ogromnej waleczności nie ustrzegł się porażek. Po raz pierwszy w tym sezonie przegrał na torze Stadionu Olimpijskiego; m.in. w ósmym wyścigu przyjeżdżając za plecami Nickiego Pedersena, a w XII biegu pokonał go Hancock.

Białoczerwoni zawody rozpoczęli fatalnie, bowiem już w drugim biegu najlepszy obecnie polski żużlowiec Tomasz Gollob zanotował zaledwie jeden punkcik, przegrywając z Hancockiem i Nicholasem. W trzecim wyścigu nadal trwała nie najlepsza passa Polaków- nadzieja kibiców Jarek Hampel linie mety minął jako ostatni... Kolejny bieg to dobry występ Kasprzaka (drugie miejsce), słaby natomiast Protasiewicza (czwarte miejsce). Bieg piąty to euforia na trybunach, bowiem Hampel i kasprzak za plecami zostawiają Adamsa i Jonssona. W kolejnych startach słabo spisywali się Gollob i Protasiewicz, przywożąc co najwyżej po jednym punkcie. W wyścigu IX na linii startu stanęła trójka Polaków. Ze startu dobrze wyszedł Hampel z Gollobem, którzy już po pierwszych 30 metrach zamknęli Protasiewicza i Szweda Lindbacka. Końcówka serii zasadniczej to skuteczna jazda zarówno Hampela jak i Golloba, słabiej prezentował się Kasprzak, fatalnie natomiast Protasiewicz. Do półfinałów awansowała najlepsza ósemka, wśród niej dwójka Polaków: Hampel 9pkt., Gollob 9pkt. Po serii zasadniczej zawody zakończył Piotr Protasiewicz - 15 miejsce z dorobkiem 3 „oczek" i Krzysztof Kasprzak z 6 punktami na 12 miejscu. W biegu 16 na torze pojawił się jadący w ramach rezerwy Janusz Kołodziej. Zawodnik tarnowskiej Unii przyjechał niestety na czwartym miejscu.

Już w pierwszym półfinale wystąpiło dwóch Polaków, po pasjonującej walce zwyciężył Jarosław Hampel, miejsce w finale Gollobowi odebrał rewelacyjny tego dnia Matej Zagar. Trzeci linię mety minął triumfator z Krsko N. Pedersen. W drugim półfinale zdecydowanie wygrali Hancock przed Crumpem. W wielkim  finale wrocławskiej Grand Prix bezkonkurencyjny okazał się Crump, który wyprzedził  Hancocka, Adamsa i Hampela.

Wrocławski turniej był perfekcyjnie przygotowany, zarówno oprawa artystyczna jak i organizacja samych zawodów była na wysokim światowym poziomie. Dopisali także kibice, którzy w sile blisko 30 tysięcy pojawili się na stadionie. Niestety o tym kto wygrał bieg decydowały przede wszystkim starty. Odsypana nawierzchnia na zewnętrznej stronie toru znacznie ograniczała walkę, przez co sama jazda była mniej atrakcyjna dla oka kibica.