BRANŻE
ID:272638

SPECJALISTA DS. WYCENY KONTRAKTÓW STRATEGICZNYCH

Miejsce pracy: Wrocław

Sprawdź swoją kolejną możliwość w organizacji z listy Fortune Global 500. Wyobraź sobie innowacyjne możliwości, poznaj naszą satysfakcjonującą kulturę i pracuj z utalentowanymi zespołami, które pomagają Ci stawać się lepszą wersją siebie każdego dnia. Wiemy, czego potrzeba, aby wprowadzić UPS w przyszłość – ludzi z wyjątkowym połączeniem umiejętności i pasji. Jeśli masz odpowiednie cechy i motywację, aby kierować sobą lub zespołami, istnieją stanowiska, dzięki którym rozwiniesz swoje umiejętności i wzniesiesz się na wyższy poziom.

Opis stanowiska:

GBS Enterprise Pricing Specialist manages a portfolio customers from a pricing perspective and work on daily basis with Brussels Pricing Team. The Enterprise Pricing Specialist process pricing analysis based on customer profiles provide by Sales Account Management representatives and is responsible for contributing towards profitable growth of their customers.

Main Accountabilities and activities:

  • Understand the current positioning of UPS for their customers from a marketing and sales perspective.
  • Determine what pricing strategies will lead to the most value for their customers and UPS.
  • Work with internal stakeholders to understand pricing strategies Revenue Management Team placed in Brussels.
  • Run profitability analysis for UPS customers based on customer profile and history of shipping, updating customer cots, adjusting discounts and rates based on customer Operational Ratio.
We expect from applicants:

  • Very good spoken and written English,
  • Customer communication skills (email, phone),
  • Computer skills (Excel / Access mainly),
  • Strong analytical skills,
  • Accurate, ability to work under pressure.
  • At least 6 month employment track at current position in GBS (for internal candidates only).

UPS dokłada wszelkich starań, aby zapewnić miejsce pracy wolne od dyskryminacji, nękania i działań odwetowych

Osoby zainteresowane oraz spełniające powyższe wymagania zachęcamy do przesyłania CV za pomocą przycisku "Aplikuj" poniżej.

Główna lokalizacja: WROCLAW, Polska

This position handles day-to-day service issues. He/She works with hourly and management staff to address process, safety, staffing, and training. This position coordinates the needs and efforts of employees to ensure customer satisfaction is met. He/She facilitates the smooth execution of procedures and management of systems.

UPS dokłada wszelkich starań, aby zapewnić miejsce pracy wolne od dyskryminacji, nękania i działań odwetowych.