Reportaż - Naszym zdaniem

Młodzieżowe gangi Wrocławia

2010-07-14 11:56:33 | Wrocław

Każdemu z nas znany jest filmowy obraz młodzieżowych gangów z USA. Często wyolbrzymiony, pełen krwi i zła. Cieszymy się, że w Polsce nie ma takich zachowań i grup. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Kwadrat ulic: Jemiołowej, Lwowskiej, Szczęśliwej i Kruczej, a także ich boczne rejony to gniazdo wrocławskiego młodzieżowego półświatka. Dlaczego właśnie to miejsce zostało wybrane? Znajduje się ono na granicy strefy odpowiedzialności dwóch komisariatów - Wrocław-Krzyki, i Wrocław-Grabiszynek.

To daje możliwość rozwoju grupie, która zajmuje się nielegalną działalnością. Mogą funkcjonować wiedząc, że skuteczne ich ściganie jest niemożliwe ze względu na nieuregulowany podział stref odpowiedzialności. Taka sytuacja jest powodem powstawania czynników kryminogennych.

Od dwóch lat obszar ten jest już podzielony pomiędzy dwie rywalizujące ze sobą grupy. Przywódcą jednej jest Piotr K. ps. „Mały”, który „zarządza” Jemiołową i Kruczą. Lwowska i Szczęśliwa pozostają pod panowaniem Adama N. ps „Boro”, który znany jest policji ze stadionu. Adam N. często brał czynny udział w awanturach na stadionie Śląska przy Oporowskiej. Na tym terytorium dochodzi do wielu działań przestępczych. Najczęściej spotykanymi są rozboje często połączone z pobiciem. Niekwestionowanym specjalistą w tej dziedzinie był Krystian B. ps. „Krystyna”, który wsławił się dokonaniem trzech rozbojów w ciągu jednego tygodnia.

Po dwóch latach działalności został zatrzymany  i oskarżony o dokonanie kilku rozbojów połączonych z pobiciem, za co grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności. Prawdopodobnie nigdy nie stanąłby przed sądem, gdyby nie zeznania dwóch młodych chłopców, których „Krystyna” dotkliwie pobił i okradł. Postawienie przed sądem Krystiana B. to zaledwie kropla w morzu spraw, które powinny trafić na wokandę. Wciąż na wolności przebywa „Mały”, który mimo swojego młodego wieku (15 lat) kieruje dobrze zorganizowaną grupą przestępczą. „Mały” zdając sobie sprawie, że potrzebuje argumentu siły żeby objąć władzę w części dzielnicy zadbał o dostatnie wyposażenie swoich towarzyszy. Za kwotę kilkuset złotych kupił kilka wiatrówek Crosman C-11, które użyte na odległości kilku metrów mogą być niebezpieczne.

Niepotwierdzone informacje mówią, że wiatrówki te mogą być przerobione w celu zwiększenia ich prędkości początkowej i energii kinetycznej pocisku. Takie zabiegi są praktykowane od połowy lat 90. Kiedy zatrudniani przez grupy przestępcze rusznikarze i ślusarze przerabiali broń, poprawiając różne jej parametry. Do najczęściej przerabianej należą m.in. Walther kal. 6.35 mm, BUSS kal. 7.62 mm, który z wyglądu bardzo przypomina rosyjski pistolet TT, a także wiatrówki kal. 4,5 mm. Oprócz poszerzania arsenału „Mały” skupił się także na zapleczu transportowym. Nielegalnie nabył i użytkował takich samochodów jak: Audi 100, Volkswagen Golf czy też Renault 19. „Mały” i jego grupa słynie z handlu marihuaną, rozbojów i kradzieży. Sam „Mały” miał być osadzony w ośrodku karno-wychowawczym, do czego jednak nie doszło, a on sam ciągle bezkarnie prowadzi swoją działalność. „Boro” w przeciwieństwie do „małego” nie skupił się na tworzeniu zaplecza dla swojej grupy.

Sam unika brania udziału w bezpośrednich działaniach przestępczych, od tego ma młodych ludzi, których rekrutuje z ulicy kusząc ich pieniędzmi. Często to właśnie oni zostają zatrzymani, osądzeni i ukarani. Nigdy nikt nie zeznawał przeciwko Adamowi N. w obawie przed dawnym „pracodawcą”. Także mieszkańcy opanowanych przez nich rejonów nie reagują na tą działalność. Pomiędzy grupami istnieje rywalizacja. Przykładem może być Kamil P. ps „Mongoł”- członek grupy „Bora”, który został ciężko pobity we własnej bramie przez jednego z towarzyszy „Małego”. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. „Boro” uderzył w czuły punkt „Małego” - zlecił pobicie jego dziewczyny.

Pewnie zastanawiacie się, co z tym wszystkim robi wymiar sprawiedliwości. Rzadko zdarzają się wyroki skazujące. Z reguły są to „zawiasy”, nadzór kuratorski czy też pobyt w ośrodku wychowawczym. Co łączy wszystkich młodych ludzi z tego świata? To, że pochodzą z ubogich rodzin. Wychowała ich telewizja lansująca kult pieniądza. Staje się to ich życiowym celem, który wielokrotnie osiągają. Niestety… Dobra passa tych młodych ludzi będzie trwała dopóki policja nie przestanie przerzucać się odpowiedzialnością, a poszkodowani nie pozbędą się strachu i nie zaczną zeznawać.

ŁB


Słowa kluczowe: grabiszynek krzyki mafia gang śląsk oporowska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • kwiatosinskipiotr [0]
  Pio
  2018-01-12 11:43:37
  Nadajecie sie do pchania karuzeli a nie do pisania
 • HEHE JEST NA TO SPOSÓB [0]
  Veron
  2012-04-08 17:41:57
  KAŻDEMU SZCZYLOWI PO KULCE I SPOKÓJ Z ZASRAŃCAMI.
 • xxx [0]
  h2o
  2012-02-05 16:07:01
  mongol to ty jestes. jak 15 latek moze zarzadzac grupa przestepcza??? wez sie lepiej za pisanie artykulow w gazecie "tydzien dla rolnika"
 • blebbebeleee zygać sie chceeeee.... [0]
  ssss
  2010-08-10 20:35:19
  Bez sen siemch na sali.. zaaaaaaalllllllll prostu zal.Typ sie nudzi i nie mam co robic wiec pisze bzdury nie znajac osob wspolczuje ci stary!!!!!!!!!
 • .... [0]
  lsb
  2010-08-03 23:18:22
  ten kto to pisał ma duże problemy z własną psychiką....historie wyssane z palca nie mające jakiegokolwiek sensu..bardzo chciałbym osobiście spotkać autora i przeprowadzić z nim konwersacje, oraz dowiedzieć się skąd wziął owe zdumiewające historie i argumenty....za pewne zakompleksiony typ, który nie wychodzi z domu i chce obrobi du**y osobą, które zna tylko z obserwacji przez okno....zakompleksiony pajac...internet daje wolność, ale nie każdy powinien z niej korzystać. A autorowi życzę powodzenia w karierze bajkopisarza. Dziękuję.
 • Re: hahahahahahaha dobra wyobraznia ;d [0]
  Odpowiedź na: hahahahahahaha dobra wyobraznia ;d
  ŁB. Autor
  2010-08-03 03:33:56
  Kolejny przykład na to, że nikt nie wie co się dzieje na ulicy. Materiał powstał na podstawie rozmów z poszkodowanymi i świadkami. Podparty udostępnionymi dokumentami oraz aktem oskarżenia.
 • hahahahahahaha dobra wyobraznia ;d [1]
  kapec
  2010-08-02 01:00:15
  Co za pajac to napisal , hahaha guzik wie a pisze :):) A ten pseudonim : Mongol to normalnie szczyt ... BRAK SLOW !!! Nic dziwnego ze ludzie maja takie zdanie na temat ww. ulic we wroclawiu i tzw. mlodziezowego gangu :) w kazdym miescie na kazdym osiedlu kwitnie "przestepczosc" . Ciekawe tylko jak ktos kto napisal ten artykol dowiedzial sie o tych wszystkich sprawach ? Co , moze byl na policji i tam dostal tak szczegolowe informacje ?!?!
 • hahah [0]
  hahah
  2010-08-02 00:38:31
  pajace a nie media
 • zenada! [0]
  Szuflon
  2010-08-01 17:17:07
  HAHA co za pajace .... mongol ale ksywa haha niezla wyobrazna ;D
 • załosne [0]
  smrodek71
  2010-07-17 18:01:48
  po prostu smiech na sali, świetlaną przyszłość wróże hahahahaha
 • ścierowo [0]
  Frank
  2010-07-15 09:52:43
  Polska czyli kraj bezprawia gdzie więcej można złodziejowi niż zwykłemu człowiekowi. Jeśli ktoś w takim wieku ma takie pomysły to powinni od razu powystrzelać a najlepiej powiesic na oczach wszystkich.Jak ktos mi mówi o resocjalizacji to śmiac mi sie chce. Ciekawy jestem co mówili by zwolennicy resocjalizacji gdyby to któregoś z ich syna czy córke pobito, okradziono. Powystrzelać całe to ścierwo i bedzie spokój.
Zobacz także
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali

Odważna i ambitna próba obalenia mitu Polski Niewinnej czy upiorne pomówienie wszystkich Polaków?

Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują
Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują

"Nigdy nie widziałem kraju, który zawierałby w sobie tyle kontrastów. Przepych, piękno i nieskazitelność z jednej strony, z drugiej bardzo łatwo przeradza się w straszną biedę i syf.".

Zdjęcie ślubne z Auschwitz
Zdjęcie ślubne z Auschwitz

„Moja kochana, kochana Margo, tulę Cię namiętnie do siebie i życzę Ci na święta wszystkiego najlepszego. Na zawsze Twój R. Co porabia mój mały uparciuch. Pisz mi dużo o nim. Moc ucałowań dla Was obojga!”.

Polecamy
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Katastrofa lotnicza pod Oławą
Katastrofa lotnicza pod Oławą Wrocław

"Dwieście szesnasty, w pierwszej strefie wpadliśmy w korkociąg, katapultujemy się". Jednak minęło jeszcze 5-6 sekund zanim pociągnął za uchwyt fotela katapultowego.

Ostatnio dodane
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali

Odważna i ambitna próba obalenia mitu Polski Niewinnej czy upiorne pomówienie wszystkich Polaków?

Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują
Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują

"Nigdy nie widziałem kraju, który zawierałby w sobie tyle kontrastów. Przepych, piękno i nieskazitelność z jednej strony, z drugiej bardzo łatwo przeradza się w straszną biedę i syf.".

Kupony i kody rabatowe