Koncert
Jazz nad Odrą 2022: Dominik Wania Trio feat. Darek Oleszkiewicz & Christian Lillinger

Jazz nad Odrą 2022: Dominik Wania Trio feat. Darek Oleszkiewicz & Christian Lillinger

  • 2022-09-17, , godzina 19:00
  • Teatr Muzyczny CAPITOL , Wrocław

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 28.

Opis

Pianista Dominik Wania, który w 2020 roku dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie, wystąpi na Festiwalu Jazz nad Odrą w trio w składzie z Darkiem Oleszkiewiczem i Christianem Lillingerem.

Po bardzo dobrze przyjętych przez krytykę nagraniach dla ECM wraz z kwartetem Macieja Obary („Unloved”, „Three Crowns”), polski pianista Dominik Wania wydał solowy album zarejestrowany w listopadzie 2019 roku w Lugano. Wrażliwość muzyczna Wani jest efektem jego klasycznej edukacji. Równoważenie wpływów obu dyscyplin sprawia, że Dominik Wania jest jednym z najbardziej charakterystycznych pianistów swojego pokolenia. W swojej twórczości wykorzystuje spuściznę kompozytorów klasycznych, takich jak Maurice Ravel, Siergiej Prokofiew, Aleksandr Skriabin, czy Erik Satie. Muzyka Wani jest pomostem położonym między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną.

Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Jedna z najważniejszych polskich formacji ostatnich lat pozwoliła pianiście rozwinąć swój talent i rozpocząć karierę międzynarodową. Wraz z zespołem Obary odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.

Darek “Oles” Oleszkiewicz – wrocławianin z urodzenia, mieszkaniec Kalifornii. Znakomity muzyk, wykładowca University Of California w Irvine. Po ogromnym sukcesie na Jazz Juniors w roku 1983 (trzy nagrody, w tym dwie indywidualne) został zaproszony przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego do jego kwaretu. W roku 1988 znalazł się w Los Angeles gdzie rozpoczął studia pod okiem Charliego Hadena w California Institute Of The Arts.

Stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych i cenionych muzyków, a wśród artystów którym towarzyszył w koncertach oraz nagraniach znajduą się Brad Mehldau, Billy Higgins, Joe Lovano, Eddie Henderson, Charles Lloyd, John Abercrombie, Bennie Maupin, Lee Konitz, Peter Erskine, Alice Coltrane, Ravi Coltrane, James Newton. Brał również udział w światowej trasie Pata Metheny’ego.

Christian Lillinger to młody przedstawiciel berlińskiej sceny improwizowanej. Awangardowy muzyk, perkusista i kompozytor pochodzenia niemieckiego. Lillinger to hiperaktywny muzyk, rozpoznawalny już po kilku dźwiękach. Wyrasta na najbardziej progresywnego perkusistę nowej muzyki improwizowanej. Choć ekspresyjny i wyzwolony, nigdy jednak nie dominuje strony formalnej, pozostając otwarty na przepływ pomysłów i emocji, który między wymienioną trójką jest przeogromny.

Dominik Wania – fortepian
Darek „Oles” Oleszkiewicz – kontrabas
Christian Lillinger – perkusja

ip

Więcej

Spodobało Ci się wydarzenie "Jazz nad Odrą 2022: Dominik Wania Trio feat. Darek Oleszkiewicz & Christian Lillinger"? Szukasz innych wydarzeń z tego samego typu, gatunku? Zobacz: koncerty Wrocław, koncerty Wrocław na dziś, koncerty Wrocław jutro, koncerty Wrocław w tym tygodniu, koncerty Wrocław na weekend.
Polecamy
Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
Mitch & Mitch wydają nowy album "Amore assoluto per Ennio" [WIDEO]

Dwa lata po wydaniu epki "Frisco Moods" Mitch & Mitch powrócili z nowym albumem.

Nowa piosenka Sama Smitha
Z TikToka na szczyty list przebojów! Triumf Sama Smitha i Kim Petras [WIDEO]

Sam Smith powraca w wielkim stylu! Artysta opublikował niedawno teledysk do swojej nowej piosenki "Unholy" stworzonej wspólnie z Kim Petras. Czy utwór ma szansę stać się jesiennym hitem?

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!