Koncert
24. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha: Warszawska Orkiestra Sentymentalna

24. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha: Warszawska Orkiestra Sentymentalna

  • 2022-07-31
  • Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 27.

fot. Krzysztof Zatycki

Opis

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Podczas wrocławskiego koncertu usłyszymy przede wszystkim muzykę międzywojennych twórców żydowskich. Piosenki i pieśni autorstwa m.in. Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana Adama Astona, Andrzeja Własta, Bronisława Horowicza, Jerzego Nela, Konstantego Gaszyńskiego, Marcina Żytomirskiego, Emanuela Schlechtera i Jerzego Ryby oraz aranżacje m.in. Henryka Warsa i Henryka Rostworowskiego, Mariana Rudnickiego, Kazimierza Nitkiewicza i wykonania orkiestr Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka. W repertuarze usłyszymy wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych. Warszawska Orkiestra Sentymentalna wykonuje te utwory zachowując styl i ponadczasowy urok dawnych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

Zespół zadebiutował na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2015 roku, a rok później, dzięki zaangażowaniu fanów na portalu odpalprojekt.pl oraz wsparciu Programu Drugiego Polskiego Radia ukazał się ich pierwszy album „Umówmy się na dziś”. W maju 2017 roku debiutancka płyta otrzymała trzecią nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia w ramach festiwalu „Nowa Tradycja”. Kolejnym wyróżnieniem dla debiutu stały się Wirtualne Gęśle – internauci uznali, ze jest to najlepsza folkowa płyta roku 2016.

Ponieważ dansingowy repertuar międzywojnia to studnia bez dna, Orkiestra regularnie go zgłębia i poszerza swój repertuar, czego owocem jest drugi album – „Tańcz mój złoty”. Jego premiera odbyła się w formie balu w domu bankowym Wilhelma Landaua. Już dwa miesiące po premierze „Tańcz mój złoty”, dyskografię orkiestry wzbogacił kolejny album – na rynek trafił świąteczny „Śpiewnik kolędowy”. Udało się na nim zaaranżować i nagrać wybrany repertuar w sposób naśladujący dawne nagrania przedwojenne, a także czerpiąc z polskiej muzyki tradycyjnej. W listopadzie 2018 roku do rąk słuchaczy trafiła z kolei płyta „Płyń Wisełko”. Piosenki, które się na niej znalazły opowiadają o codzienności żołnierzy, w szczególności ułanów, o ich ideałach i dramatach, poświęceniu i tęsknocie, a także radości, poczuciu humoru i namiętnościach.

Wykonawcy:
Gabriela Mościcka – śpiew
Lena Nowak – klarnet
Kazimierz Nitkiewicz – trąbka
Kuba Fedak – wibrafon
Krzysztof Baranowski – gitara, mandolina
Mateusz Kowalski – instr. perkusyjne
Łukasz Owczynnikow – kontrabas

ip

Więcej

Spodobało Ci się wydarzenie "24. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha: Warszawska Orkiestra Sentymentalna"? Szukasz innych wydarzeń z tego samego typu, gatunku? Zobacz: koncerty Wrocław, koncerty Wrocław na dziś, koncerty Wrocław jutro, koncerty Wrocław w tym tygodniu, koncerty Wrocław na weekend.
Polecamy
Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
beata
Niespodzianka od Beaty Kozidrak: premiera nowego singla na FEST Festival!

Nowy singiel "Frajer" jest już dostępny w streamingu!

teledysk
Oficjalny teledysk do "Jiggle Jiggle" jest już dostępny! [WIDEO]

Kto wystąpił w remiksie piosenki, która stała się hitem TikToka?

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!