Aktualności - Muzyka

Koncertowe wakacje w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu [Program]

2020-07-03 10:09:34 | Wrocław

Prezentujemy komunikat Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu w sprawie koncertów, które planowane są na okres wakacyjny, w dniach 24 lipca - 26 września 2020.

Antoni Wit

Wakacje to czas, kiedy życie muzyczne w NFM i na Dolnym Śląsku rozkwita. Oferujemy melomanom moc atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie: podczas koncertów zabrzmią zarówno utwory kameralne, jak i symfoniczne, znane i powszechnie lubiane przeboje muzyki klasycznej oraz zapomniane kompozycje twórców minionych epok, a także dzieła reprezentujące muzykę dawną i współczesną.

Już 6 sierpnia Antoni Wit poprowadzi I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina – z Piotrem Palecznym jako wykonawcą partii solowej – oraz VI Symfonię F-dur „Pastoralną” Ludwiga van Beethovena. Natomiast 14 sierpnia Bassem Akiki zadyryguje orkiestrową wersją Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego oraz II Koncertem na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna. Partię solową w tym ostatnim utworze odegra Marcin Zdunik.

Dwa koncerty kameralne zaprezentują artyści z Polish Cello Quartet. W pierwszym z nich, 24 lipca, każdy członek zespołu wykona z towarzyszeniem fortepianu przeznaczoną na wiolonczelę sonatę autorstwa polskiego kompozytora. Podczas drugiego koncertu, 29 sierpnia, muzycy wystąpią już razem, a towarzyszyć im będzie Wojciech Myrczek. Artyści przedstawią jazzowe aranżacje popularnych piosenek, a także własne kompozycje.

Odbędą się także dwa koncerty w kościele pw. Świętej Trójcy w Żórawinie: 22 sierpnia zabrzmią trzy kwartety smyczkowe Józefa Elsnera, natomiast 26 września tenor Maciej Gocman i zespół Overtone wykonają program składający się z utworów kompozytorów barokowych.

Zapewniamy, że jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi i organizujemy nasze wydarzenia zgodnie z ich zaleceniami i wytycznymi. Wszystkie koncerty odbywają się bez przerw.

Z pozdrowieniami,

Zespół NFM

Program koncertów

24.07.2020, piątek, godz. 19.00

Wrocław, NFM, Sala Czerwona

 

Cello Meets Piano

 

Wojciech Fudala, Adam Krzeszowiec, Tomasz Daroch, Krzysztof Karpeta – wiolonczele

Anna Krzeszowiec, Maria Daroch-Kujawińska, Michał Rot – fortepian

 

Program:

K. Szymanowski Sonata d-moll op. 9 w wersji na wiolonczelę i fortepian (opr. K. Wiłkomirski)

L. Różycki Sonata a-moll na wiolonczelę i fortepian op. 10

F. Chopin Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65

W. Szalonek Sonata na wiolonczelę i fortepian

 

Polish Cello Quartet to zespół złożony z czterech znakomitych solistów. Podczas tego wyjątkowego koncertu każdy z nich zaprezentuje inną sonatę wiolonczelową autorstwa polskiego kompozytora. Usłyszymy reprezentujący epokę romantyzmu utwór Fryderyka Chopina, napisane na początku XX wieku dzieła Karola Szymanowskiego i Ludomira Różyckiego, a także skomponowaną w drugiej połowie lat 50. minionego stulecia sonatę Witolda Szalonka. Repertuar ciekawy, niebanalny i bardzo zróżnicowany.

 

 

6.08.2020, czwartek, godz. 19.00

Wrocław, NFM, Sala Główna

 

Jubileusz 75-lecia Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju

 

Antoni Wit – dyrygent

Piotr Paleczny – fortepian

NFM Filharmonia Wrocławska

 

Program:

F. Chopin I Koncert fortepianowy e-moll op. 11

L. van Beethoven VI Symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna”

 

Nestor wśród polskich dyrygentów, maestro Antoni Wit poprowadzi dwa znane i lubiane utwory. W I Koncercie fortepianowym e-moll Fryderyka Chopina, w którym partię solową wykonana Piotr Paleczny, błyskotliwa wirtuozeria łączy się z nastrojowością i okazjonalnymi nawiązaniami do polskiej muzyki ludowej. Z kolei „Pastoralna” Ludwiga van Beethovena jest jedną z najbardziej pogodnych symfonii w dorobku tego kompozytora. Usłyszymy w niej śpiew ptaków (słowika, przepiórki i kukułki), szemrzący strumień, odgłosy wiejskiej zabawy z imitacją gry na dudach, a także gwałtowną burzę, po której następuje przejaśnienie, symbolizowane przez radosne tańce pasterzy.

 

 

14.08.2020, piątek, godz. 19.00

Wrocław, NFM, Sala Główna

 

Zdunik & Mykietyn

 

Bassem Akiki – dyrygent

Marcin Zdunik – wiolonczela

NFM Filharmonia Wrocławska

 

Program:

P. Mykietyn II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną

M. Musorgski Obrazki z wystawy

 

Suita Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego należy do najbardziej znanych i lubianych dzieł fortepianowych tego kompozytora. Cykl został zainspirowany obrazami namalowanymi przez przyjaciela twórcy, Viktora Hartmanna. Każda część jest poświęcona innemu malowidłu, oddaje jego nastrój i wyjątkowy charakter. Dzieło to usłyszymy w rzadko wykonywanym opracowaniu orkiestrowym Waltera Goehra. Zabrzmi także II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna, który zinterpretuje Marcin Zdunik, jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów.

 

 

22.08.2020, sobota, godz. 18.00

Żórawina, kościół pw. Świętej Trójcy

 

W najlepszym guście polskim

 

Soliści Wrocławskiej Orkiestry Barokowej:

Mikołaj Zgółka – skrzypce

Zbigniew Pilch - skrzypce

Dominik Dębski – altówka

Jarosław Thiel – wiolonczela

 

Program:

J. Elsner Trois quatuors du meilleur goût polonais: Kwartet smyczkowy F-dur op. 1 nr 1, Kwartet smyczkowy a-moll op. 1 nr 2, Kwartet smyczkowy D-dur op. 1 nr 3 (prawykonanie)

 

Józef Elsner zapisał się w historii muzyki przede wszystkim jako nauczyciel kompozycji Fryderyka Chopina. Niewielu dziś pamięta, że ten urodzony w Grodkowie na Śląsku Opolskim artysta był jedną z najważniejszych postaci polskiego życia muzycznego w pierwszej połowie XIX wieku. Niniejszy koncert, na którym zabrzmią kompozycje Elsnera, będzie przypomnieniem twórczości tego kompozytora.

 

 

29.08.2020, sobota, godz. 19.00

Wrocław, NFM, Sala Główna

 

Cellos Meet Jazz

 

Wojciech Myrczek – wokal

Polish Cello Quartet:

Wojciech Fudala, Adam Krzeszowiec, Tomasz Daroch, Krzysztof Karpeta – wiolonczele

 

W programie koncertu znajdą się jazzowe aranżacje popularnych polskich i zagranicznych piosenek, a także własne kompozycje wykonawców.

 

 

26.09.2020, sobota, godz. 18.00

Żórawina, kościół pw. Świętej Trójcy

 

Harmonischer Gottesdienst – muzyczne nabożeństwo

 

Maciej Gocman – tenor

Overtone:

Klaudia Matlak – skrzypce

Julia Karpeta – viola da gamba

Maurycy Raczyński – pozytyw

 

Program:

J. Rosenmüller Sonata terza à 2

S. Capricornus Jesu nostra Redemptio

D. Buxtehude Sonata B-dur op. 2 nr 1

A. Poglietti Toccata fatta sopra l’assedio di Filipsburgo

G.Ph. Telemann Packe dich, gelähmter Drache – kantata TWV 1:1222

W programie koncertu znajdą się przeznaczone na niewielki skład utwory barokowe. Zabrzmią atrakcyjne i wartościowe dzieła kompozytorów może trochę mniej znanych, ale na pewno wartych zapamiętania.

ip

zdjęcie: Antoni Wit, fot. Juliusz Multarzynski

Słowa kluczowe: muzyka klasyczna, NMF, koncerty, repertuar, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rebellion Tour IX
Rebellion Tour IX zapowiada nową datę festiwalu Wrocław

Rebellion Tour zapowiada nową datę. Wydarzenie odbędzie się 1 marca 2021 we wrocławskim klubie Pralnia.

Sarius koncert 2020
Sarius zarapuje we Wrocławiu za sprawią serii koncertów RapSpot 2020 Wrocław

Ruszają koncerty plenerowe 2020 w stolicy Dolnego Śląska Wrocław.

Polecamy
Proces tworzenia okładki "Równonocy" Donatana
Proces tworzenia okładki "Równonocy" Donatana

Okładka odzwierciedlająca słowiańską duszę została zaprojektowana przez Donatana i wykonana od podstaw przez Andrzeja Tomaszuka który zajmie się graficzną stroną projektu.

Rap Stacja Festiwal 2016
Rap Stacja Festiwal 2016

TEDE, O.S.T.R., KALIBER 44, TEN TYP MES, ŁONA I WEBER, MAŁPA, RASMENTALISM, QUEBONAFIDE, KĘKĘ, JWP/BC ABEL, ANTONE to gwiazdy pierwszej edycji nowego festiwalu na Hip-Hopowej mapie Polski!

Polecamy
Ostatnio dodane
Rebellion Tour IX
Rebellion Tour IX zapowiada nową datę festiwalu Wrocław

Rebellion Tour zapowiada nową datę. Wydarzenie odbędzie się 1 marca 2021 we wrocławskim klubie Pralnia.

Sarius koncert 2020
Sarius zarapuje we Wrocławiu za sprawią serii koncertów RapSpot 2020 Wrocław

Ruszają koncerty plenerowe 2020 w stolicy Dolnego Śląska Wrocław.