Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Wim Wenders - retrospektywa reżysera w Kinie Nowe Horyzonty

Kiedy2023-12-08
Do kiedy2023-12-13
GdzieKino Nowe Horyzonty
Kazimierza Wielkiego 19/23
Wrocław
Wim Wenders - retrospektywa reżysera w Kinie Nowe Horyzonty

Wim Wenders, niemiecki twórca i ulubieniec festiwalowych selekcjonerów, nie bez powodu nazywany jest mistrzem kina drogi. O szczególnej roli miejsc w jego twórczości przekonamy się podczas retrospektywy reżysera w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 8-13 grudnia.

Europejskie i amerykańskie miasta (Amsterdam, Berlin, Hamburg, Nowy Jork) mają swój znaczący wpływ na treść w filmach Wendersa. Wędrówka po metropoliach (oraz między nimi) staje się tu zarówno podróżą w przestrzeni, jak i tą bardziej intymną: nastawioną na poznawanie wewnętrznych światów jednostek. 

Retrospektywę Wima Wendersa otworzy seans „Alicji w miastach”, w którym reżyser odkrywa film drogi jako gatunek. W towarzystwie niespełnionego dziennikarza i dziewięcioletniej Alice, prowadzi widzów przez Amerykę do w Zagłębia Ruhry, opowiadając przy tym o samotności i nieoczekiwanej przyjaźni.

W programie znalazł się także zainspirowany powieścią „Gra Ripleya” Patricii Highsmith „Amerykański przyjaciel” oraz jeden z najbardziej znanych filmów Wendersa, nagrodzony Złotą Palmą „Paryż, Teksas” z kultową ścieżkę dźwiękową autorstwa Ry Coodera. Swoje opowieści drogi Wenders kontynuuje w „Niebie nad Berlinem”, uznawanym za swoisty reżyserski „powrót do domu” (pierwszy niemiecki film po ośmiu latach spędzonych w Ameryce). Bohaterami czarno-białego arcydzieła są aniołowie, przyjazne istoty w prochowcach, które słuchają myśli śmiertelników i próbują ich pocieszyć.

W programie nie mogło zabraknąć nominowanego do Oscara „Buena Vista Social Club”, który stał się kinową sensacją i odniósł światowy sukces. Dokument o zespole wykonującym tradycyjną kubańską muzykę, uchwycił moment na ich drodze: od całkowitego zapomnienia do wielkiej sławy.

Przegląd Wim Wenders – mistrz kina drogi odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 8-13 grudnia.

Projekt organizowany przez Stowarzyszenie Kina Studyjnych oraz Goethe Instytut w Warszawie i Krakowie, a współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Szczegółowy program: https://www.kinonh.pl/cykl.s?id=963Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama