Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

VI Inspiracje-Interpretacje: Ewa Demarczyk

Kiedy2023-12-09 godzina 17:00
Do kiedy2023-12-10
Za ilewstęp wolny
GdzieODT Światowid, ul. Sempołowskiej 54A
VI Inspiracje-Interpretacje: Ewa Demarczyk

Ewa Demarczyk

To słowo wprawione w ruch muzyką było jej artystycznym wehikułem. Związana z krakowską Piwnicy pod Baranami śpiewała teksty poetyckie najwyższej próby: Tuwima, Białoszewskiego, Leśmiana, Baczyńskiego, Dymnego, Mandelsztama. Występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie, ale nie chciała wykonywać piosenek w innym języku poza polskim, uważała, że poezja obroni się sama. Sceniczne kreacje współtworzyła za pomocą ascetycznej oszczędności gestu, czerni strojów, spojrzenia przeszywającego przestrzeń, ale najmniejsze kiwnięcia, drgnięcia, grymasy twarzy, potrafiły zadziałać na publiczność mocniej niż współczesne barwne show estradowych gwiazd.

Herbatka w oparach nostalgii...

Piosenki dla Ewy Demarczyk pisali znakomici kompozytorzy, jak Zygmunt Konieczny, czy Andrzej Zarycki. Podczas festiwalowego prologu pełnego wspomnień o artystce ich obu będziemy gościć na scenie. Wokalistka bardzo chroniła swoją prywatność, z publicznością nawiązywała kontakt jedynie głosem muzyki i poezji. Jak została zapamiętana przez tych, którzy tak blisko z nią współpracowali? Spotkanie poprowadzi Teresa Drozda - od lat przygotowująca radiowe programy poświęcone piosence literackiej.

Konkurs (ok. 19.00)

Sercem Inspiracji-Interpretacji jest konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Ewy Demarczyk, który wypełni drugą część wieczoru. Wśród wybranych przez uczestników tytułów znalazły się m.in. ”Taki pejzaż”,  "Grande Valse Brillante", „Karuzela z Madonnami”, „Tomaszów”, "Groszki i Róże", "Rebeka", "Wykład o krążeniu materii", "Wiersze wojenne". W fotelach jurorskich zobaczymy ekspertów: Teresę Drozdę, Mariusza Kiljana, Zygmunta Koniecznego. Pula nagród to statuetka VI Inspiracji-Interpretacji, suma 9 tys. zł. oraz kolejne 5 tys. na realizację recitalu dla autora/ki najciekawszej interpretacji.

Wystąpią: Kuba Anusiewicz, Klara Aleksandra Baron, Barbara Białkowska, Aleksandra Cząstka, Anna Kamińska, Magdalena Pasik, Miriam Szlempo, Katarzyna Wołoszyn, Klaudia Wójcik.

Wystawa
Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda. Tworzoną na żywo wystawę będziemy mieli okazję oglądać podczas całego wydarzenia.

VI Inspiracje-Interpretacje: Ewa Demarczyk | finał!

10 grudnia 2023 | 17.00 | bil. 80 zł, dostępne na KupBilecik.pl i w sekretariacie ODT, obowiązują zniżki z programem Nasz Wrocław i Wrocław MAX

ODT Światowid, ul. Sempołowskiej 54A, Wrocław

W koncercie finałowym wystąpią laureaci konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Ewy Demarczyk, których oceniało jury w składzie: Teresa Drozda, Mariusz Kiljan, Zygmunt Konieczny. Podczas wręczenia nagród poznamy zarówno konkursowy ranking, jak również dowiemy się w czyje ręce powędruje nagroda główna - statuetka VI Inspiracji-Interpretacji we Wrocławiu. Pula nagród to 9 tys. złotych, kolejne 5 tysięcy, z przeznaczeniem na nagranie recitalu otrzyma autorka/ autor najciekawszej interpretacji!

Drugą część wieczoru wypełni recital „Czarne anioły… wyprowadzę z rzeczy cienie…”, a na scenie pojawi się Natalia Sikora, której towarzyszyć będzie zespół Tango Attack Hadriana Tabęckiego. Każda z piosenek staje się tu pełną emocji etiudą aktorską, recital Sikory pokazuje jak bardzo dużo jest w utworach z repertuaru Demarczyk  życia i bólu, ale też czułości.

Natalia Sikora – wokal

Tango Attack w składzie:

• Grzegorz Bożewicz – bandoneon

• Mario Jeka – klarnety

• Piotr Malicki – gitary, oud

• Hadrian Tabęcki – fortepian, cajon

 Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama