Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Finnegans F/Wake

Kiedy2023-10-27
Do kiedy2023-10-29
Za ile20/50
GdziePiekarnia, ul. Księcia Witolda 62
Finnegans F/Wake

Premiera na jubileusz Podziemia. 18 listopada 2017, Teatr Polski w Podziemiu Wrocław rozpoczął swoją regularną działalność jako nowy teatr publiczny w stolicy Dolnego Śląska. Najbliższa premiera w jubileuszowym sezonie 2022/2023 to „Finnegans W/Fake” w reżyserii Katarzyny Kalwat. Teatralną odpowiedź na ostatnią powieść Jamesa Joyce’a – pisaną przez szesnaście lat i opublikowaną tuż przed wybuchem II wojny światowej – o dwa lata wydłużyła pandemia. Przez ten czas nie tylko obsada uległa pewnej modyfikacji, ale ewoluowała także idea spektaklu, zagarniając niezakładane wcześniej obszary rzeczywistości. Teatr istnieje tylko tu i teraz.

Finnegans F/Wake to jedyna w swoim rodzaju dźwiękowa podróż przez historię Polski. Katarzyna Kalwat wraz z Wojtkiem Blecharzem wydobywają z powieści język, który odarty z emocjonalnej dosłowności tworzy teatralną muzykę. Po raz kolejny w artystycznych poszukiwaniach reżyserki istotnie znaczenie zajmują aktorzy użyczający swoich ciał jako instrumentów. Dotykane przez twórców struny znaczeń biegną daleko w przeszłość do czasów plemiennych - źródeł naszego obecnego porządku społecznego. Słowa składają się w zaskakujące sensy a dialogi brzmią niczym echa zasłyszanych rozmów, filozoficznych dysput, biblijnych wersów, intymnych plotek czy miłosnych wyznań. Wiele zaskakujących treści wysłuchanych między oddechami zapada w pamięć, niektóre zaskakują agresywnymi podtekstami inne zestawione niebanalnie przez dramaturga Benjamina Bukowskiego bawią współczesnymi odniesieniami.

Zapraszamy na niecodzienne doświadczenie teatru łączącego wirtuozerską muzykę światowej renomy kompozytora oraz literaturę, która niezmiennie fascynuje pasjonatów literatury. Spektakl jest aktualny szczególnie dzisiaj, kiedy komunikacja i język wcale nie muszą być wyrazami bliskoznacznymi. Wszystko dzieje się na żywo przed nami. Muzycy i aktorzy wspólnie podejmują teatralną próbę realizacji wizji wielojęzykowego uniwersum, wymarzonego przez Jamesa Joyce'a w lecie 1939 roku.

Joyce twierdził, że należyte zrozumienie jego dzieła – ze względu na jego rebeliancki charakter – może dokonać się nie wcześniej niż za dwieście lat. Naszym projektem: najpierw performansem, potem pełnowymiarowym spektaklem odpowiadamy na wyzwanie pisarza zgodnie ze współczesną estetyką dzieła sztuki.

 

FINNEGANS W/FAKE

tekst: Beniamin Bukowski

reżyseria: Katarzyna Kalwat

muzyka: Wojciech Blecharz

scenografia, kostiumy: Anna Tomczyńska

adaptacja tekstu, w oparciu o improwizacje aktorskie i strukturę muzyczną spektaklu: Kamil Kawalec (Żółć)

instalacja multimedialna: Anna Tomczyńska i Maciej Powała

 

obsada: Igor Kujawski, Agnieszka Kwietniewska, Monika Łopuszyńska, Michał Opaliński, Karolina Staniec, Michał Mrozek,

flety: Gabriela Irzyk, Małgorzata Mikulska

 

Produkcja: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Fundacja Teatr Polski – TP dla Sztuki

Partner: Komuna Warszawa

 

 

27, 28, 29 października | godz. 19:00

Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62

Bilety: 20-50 złChcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama