Sztuka
Wystawa sreber FON w Centrum Historii Zajezdnia

Wystawa sreber FON w Centrum Historii Zajezdnia

  • 2023-06-06, do 2023-10-01
  • Grabiszyńska 184, Wrocław

Opis

W latach 30. ubiegłego wieku władze II Rzeczypospolitej coraz wyraźniej dostrzegały skalę zagrożenia płynącego z rosnących w siłę hitlerowskich Niemiec. Na Wojsko Polskie budżet państwa przeznaczał ogromne środki, lecz nawet tak duży wysiłek okazał się niewystarczający, stąd pomysł odwołania się do ofiarności społeczeństwa i utworzenie Funduszu Obrony Narodowej. We wrześniu 1939 r. niewykorzystane dary rzeczowe przekazane na FON wywieziono za granicę. Część „srebrna” znalazła się we Francji i do Polski wróciła w roku 1976. Teraz niektóre ze sreber FON będzie można oglądać w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu na wystawie „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”.

Pokazywane we Wrocławiu wyroby srebra zostały wykonane w stolicy Śląska. Wrocławskie manufaktury i fabryki wytwarzające produkty ze srebra i złota niejednokrotnie były w ręku tych samych rodzin przez wiele pokoleń. Wystarczy tu wspomnieć słynną na całą Europę wrocławską Silberwaren-Fabrik Julius Lemor, czyli Fabrykę Wyrobów Srebrnych i Prasownię Juliusa Lemora, istniejąca niemal od początku XIX wieku do 1945 roku. Z biegiem czasu i rozwoju technologicznego ekskluzywne dotąd – bo ręcznie wykonywane – artykuły dekoracyjne i użytkowe ze srebra pojawiły się produkcji masowej i zagościły w przystępnych cenach na sklepowych półkach. Dzięki temu na srebrne sztućce, kubki, patery, dzbanki, solniczki i cukiernice mogli sobie pozwolić także mniej zamożni mieszczanie. Już na początku XIX wieku stoły w całej Europie nakryte były srebrnymi przedmiotami gospodarstwa domowego, z których wiele powstało we wrocławskich pracowniach m.in. Tobiasa Meyera, Davida Gottlieba Raudnera, Johanna Davida Klosego, Carla Friedricha Koroka, Carla Juliusa Gottlieba Weissa czy Ludwika Wilhelma Bruno. Zdobione m.in. puncami miejskimi – przeważnie w formie monogramu W – trafiły także do wielu polskich domostw. W II połowie lat 30. XX wieku część z nich zasiliła Fundusz Obrony Narodowej.

- Gdy u progu II wojny światowej powstał Fundusz Obrony Narodowej, na jego tzw. część srebrną złożyło się wiele darów Polaków i Polonii z całego świata. Na wystawie prezentowanej w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu pokazujemy te z nich, które przeważnie jeszcze w XIX wieku powstały we wrocławskich zakładach rzemieślniczych i fabrykach sreber. Czy niektóre z nich zostały do FON przekazane przez wrocławską Polonię? Niewykluczone - mówi dr Andrzej Jerie, p.o. dyrektora Centrum Historii Zajezdnia.

Już od wtorku 6 czerwca, w ramach projektu: „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”, w kilkunastu muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce prezentowane są obiekty z tego zespołu. W tym także we Wrocławiu – w Centrum Historii Zajezdnia. Srebra FON do tej pory znajdowały się w Muzeum Narodowym w Poznaniu i nie były pokazywane szerszej publiczności.

Warto odkreślić, iż jest w tym coś niezwykle symbolicznego, że wyroby wrocławskich, czyli niemieckich rzemieślników i jubilerów, miały sfinansować wzmocnienie armii polskiej przed spodziewaną napaścią Niemic na nasz kraj. Równie symboliczne jest miejsce, w którym te wrocławskie srebra będą pokazywane – to dawna zajezdnia autobusowa, w której narodziła się wrocławska i dolnośląska „Solidarność”. Tak jak przed II wojną światową nastąpiło zjednoczenie Polaków wokół idei obrony niepodległości, tak strajki i „Solidarność” jednoczyły nas w 1980 roku. A we Wrocławiu stały się fundamentem, na którym zbudowana została tożsamość jego mieszkańców.

Srebra Funduszu Obrony Narodowej będą eksponowana w Centrum Historii Zajezdnia w ramach wystawy głównej „Wrocław 1945–2016” od 6 czerwca do 1 października 2023 r.

Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w