Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich

Kiedy2023-01-24
Do kiedy2023-05-07
GdzieMuzeum Narodowe
pl. Powstańców Warszawy 5
Wrocław
Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich

Jednemu z najciekawszych i najcenniejszych zespołów zabytków, jaki przechowywany był do II wojny światowej we wrocławskich zbiorach muzealnych, poświęcona jest ta wystawa. Po raz pierwszy pokazane zostaną zachowane dzieła z kolekcji złotniczej należącej do dawnych wrocławskich bractw strzeleckich.

Przechowywane do II wojny światowej w zbiorach Śląskiego Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności precjoza wrocławskich konfraterni strzeleckich tworzyły jedną z największych zwartych kolekcji wrocławskiego muzealnictwa, mającą oprócz wartości artystycznej także ogromne znaczenie dla historii miasta. Ponad 300 zabytków, w większości wysokiej klasy dzieł jubilerskich i złotniczych powstałych w czasach renesansu, manieryzmu i baroku, było przedmiotem dumy dawnych wrocławskich muzealników.

Niestety okrucieństwo ostatniej wojny nie ominęło także tego imponującego zbioru, z którego tu na miejscu we Wrocławiu do dziś nie zachowało się prawie nic.

„O wielkości strat, jakich doświadczył ten zbiór w ostatnich miesiącach wojny, świadczy niewielka liczba pochodzących z niego obiektów, które zachowały się do czasów obecnych w zbiorach muzealnych – mówi Jacek Witecki, współkurator wystawy. „To właśnie na ich podstawie możemy zyskać wyobrażenie o unikatowym charakterze całej kolekcji”.

Na wystawie pokazanych zostanie większość zachowanych dzieł. Zwiedzający zobaczą m.in. wieniec z 1685 r. autorstwa słynnego wrocławskiego złotnika Christiana Mentzla starszego, noszony na przedramieniu przez króla strzelców bractwa z Zwingeru, złocony puchar wykonany przez Veita Kocha z Wrocławia w 1604 r., a także słynny puchar ofiarowany przez cesarza Rudolfa II Habsburga w 1577 r.

Los cennych zawieszek, określanych też jako medaliony czy klejnoty, ufundowanych przez wrocławskich królów kurkowych, był nieznany aż do połowy lat 60. XX w., kiedy Muzeum Narodowe we Wrocławiu zakupiło do zbiorów pierwsze klejnoty od prywatnego oferenta. Okoliczności rozproszenia cennego zbioru nie zdołano niestety wyjaśnić.

 
zdjęcie: Puchar tzw. cesarski wrocławskiego Bractwa Strzeleckiego z Zwingeru, Hans Hocke, Wrocław, 1577 r., Muzeum Narodowe w Warszawie



Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama