Teatr
Głosy rzeki - koncert performatywny

Głosy rzeki - koncert performatywny

  • 2023-01-22, , godzina 19:00
  • Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Dwie wokalistki jazzowe – Dorota Miśkiewicz i Agnieszka Wilczyńska oraz kompozytor i multiinstrumentalista Miłosz Pękalawystąpią w performatywnym koncercie pt. „Głosy rzeki”, w którym jazz spotka się ze swobodną improwizacją i muzyką konkretną, a brzmienia instrumentów takich, jak wibrafon, bębny obręczowe czy perkusja, zostaną uzupełnione o warstwą elektroniczną. Towarzyszyć im będzie Lena Frankiewicz – aktorka, reżyserka oraz pomysłodawczyni wydarzenia.

Wydarzenie jest owocem spotkania artystów z różnych dziedzin sztuki (muzyki, teatru i literatury), którzy połączyli siły w reakcji na katastrofę ekologiczną na Odrze. Wokalistki zaśpiewają teksty napisane na tę okazję przez Zuzannę Bojdę i Sandrę Szwarc do muzyki skomponowanej, zaaranżowanej i wykonanej przez instrumentalistę. Miłosza Pękalę. Poza piosenkami będzie można usłyszeć partie poetyckiego tekstu w wykonaniu obu artystek oraz Leny Frankiewicz – aktorki, reżyserki oraz pomysłodawczyni wydarzenia.

Dorota Miśkiewicz to wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Nieprzerwanie od 2017 roku, głosami czytelników i krytyków magazynu „Jazz Forum”, wybierana jest Jazzową Wokalistką Roku. Wydała osiem autorskich płyt. Album Nasza Miłość, nagrany wspólnie z tatą Henrykiem i bratem Michałem, otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2022, a sama wokalistka znalazła się w gronie nominowanych w kategorii Jazzowy Artysta Roku. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą. Ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.

Agnieszka Wilczyńska to wokalistka jazzowa i laureatka nagrody Fryderyk 2016 za płytę „Tutaj mieszkam", w której znalazły się premierowe piosenki z tekstami Wojciecha Młynarskiego. Ma na swoim koncie m.in. dwie złote płyty – „Pogadaj ze mną" i „Krzysztof Komeda". Była nominowana do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii „Jazzowy album roku” za płytę „Wilcze jagody", nagraną w duecie z Andrzejem Jagodzińskim. Koncertowała z Sinfonia Varsovia, Atom String Quartet, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i Filharmonią Lwowską. Występowała chociażby w nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Symphony Center i National Concert Hall na Tajwanie.

Lena Frankiewicz to aktorka i reżyserka. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a także warsztatu mistrzowskiego u Andrzeja Seweryna i klasy wokalnej u Grażyny Łobaszewskiej. W latach 2003-2008 występowała na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Jest laureatką Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2021 za wyreżyserowanie w Teatrze Wybrzeże spektaklu „Nieczułość" na podstawie powieści Martyny Bundy. W 2009 roku zrealizowała w Teatrze Wytwórnia spektakl „60/09", który został uznany za najlepszy debiut reżyserski w ankiecie miesięcznika Teatr. W 2017 roku wyreżyserowała Roberto Zucco w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu, a w 2019 roku – „Jak być kochaną" w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Zuzanna Bojda to dramaturżka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego na wydziale dramaturgii. Autorka m.in. dramatów: „Ciało Bambina", „Wyspa Kalina: (Teatr Polski w Bielsku Białej), „#rozczarowanie" (Teatr Czwarta Scena w Katowicach) i „108 kostek cukru" (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu). Wyreżyserowała sztukę Cudowna na podstawie reportażu Piotra Nesterowicza.Współpracowała z reżyserem Maciejem Podstawnym (m.in. „Dekalog: Opowieści plemienne" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu), z gliwickim Domem Pamięci Żydów Górnośląskich („Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane„) i z grupą Teraz Poliż („córy warszawskie #dziwystołeczne"). Daria Kopiec wyreżyserowała na podstawie sztuk Zuzanny Bojdy „Jezioro" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, „Wyspę" w toruńskim Teatrze Horzycy oraz spektakl „Syrena. Anatomia miłości", zainspirowany opowiadaniem Amandy Lee Koe z tomu „Ministerstwo moralnej paniki" (Teatr Współczesny we Wrocławiu). 

Sandra Szwarc to dramatopisarka i pianistka, absolwentka teatrologii i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest dwukrotną laureatką Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU, organizowanego przez przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław. Jej sztuka „Doppelganger" została nagrodzona w drugiej edycji, a „Woda w usta" – w 2021 roku. Sandra Szwarc jest także dwukrotną finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureatką Grand Prix konkursu radiowego na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.

Miłosz Pękala to perkusista, kompozytor, wykładowca akademicki, doktor hab. sztuk muzycznych. Od wielu lat bierze udział w koncertach, festiwalach i różnorodnych projektach artystycznych, obejmujących zarówno muzykę współczesną, rozrywkową, jak i etniczną. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich. We własnych projektach artystycznych ze szczególną atencją podchodzi do nowych technologii oraz interdyscyplinarności. Laureat wielu konkursów. Wspólnie z członkami kwartetu Kwadrofonik otrzymał Paszport Polityki w kategorii Muzyka Poważna (2015).

Koncert performatywny „Głosy rzeki” odbędzie się 22 stycznia o godz. 19:00 na Dużej Scenie WTW.

Bilety: www.wteatrw.pl

realizatorzy

pomysł Lena Frankiewicz

teksty Zuzanna Bojda/Sandra Szwarc

muzyka Miłosz Pękala

kostiumy Paulina Jagiełło

video Mateusz Zieliński

obsada

Dorota Miśkiewicz, Agnieszka Wilczyńska, Lena Frankiewicz, Miłosz Pękala (głosy rzeki).

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.