Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Manon - próba prasowa

Kiedy2022-06-22
GdzieOpera Wrocławska
Świdnicka 35
Wrocław
Manon - próba prasowa

Siedemnastoletni kawaler des Grieux, świetnie zapowiadający się student filozofii, spotyka młodszą o rok Manon, którą rodzina zamierza oddać do klasztoru. Oboje zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia i rozpoczynają wspólne życie. Jednak w Paryżu Manon zaznaje uroków luksusowego życia, nie zamierza więc wiązać się ze szlachetnym, ale pozbawionym rodzinnych pieniędzy kawalerem des Grieux. Płocha Manon jest kobietą, która chce być wolna. Zaślepiony szaleńczym uczuciem des Grieux wybacza jej zdrady i kłamstwa. Aby zaspokoić jej wymagania staje się oszustem karcianym i złodziejem, ucieka się do pojedynków, trafia nawet do więzienia. Manon za udział w karcianym oszustwie zostaje skazana na zsyłkę do Ameryki, w areszcie schorowana wydaje ostatnie tchnienie w ramionach ukochanego.

Perła opery francuskiej zalśni nowym blaskiem w Operze Wrocławskiej dzięki realizacji w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Manon Julesa Masseneta to opowieść o zakazanej miłości, pożądaniu i społecznych konwenansach, przez które nieokiełznana młodość łatwo wpada w kłopoty. Pierwowzorem opery Julesa Masseneta była powieść Manon Lescaut Abbé Prévosta, w której autor zawarł wiele momentów z własnego życia. Inspirowali się nią również Giacomo Puccini i Daniel Auber, jednak to dzieło Masseneta jest najbliższe oryginałowi - zmienione zostało jedynie zakończenie. Za treść libretta odpowiada duet: Henri Meilhac i Philippe Gille.

Prapremiera Manon odbyła się w styczniu 1884 roku w paryskiej Opéra Comique. Co ciekawe, publiczność przyjęła nową operę z mieszanymi uczuciami. Kompozytorowi zarzucano m.in. zbytni wagneryzm w warstwie muzycznej, co wówczas we Francji nie było dobrze odbierane. Dzieło jednak przetrwało próbę czasu i zaczęło być wystawiane z powodzeniem na największych scenach operowych świata - aż po dziś dzień.


ip



Zdjecie nr 1598277
Zdjecie nr 1598278
Zdjecie nr 1598279
Zdjecie nr 1598280
Zdjecie nr 1598281
Zdjecie nr 1598282
Zdjecie nr 1598283
Zdjecie nr 1598284
Zdjecie nr 1598285
Zdjecie nr 1598286
Zdjecie nr 1598287
Zdjecie nr 1598288
Zdjecie nr 1598289
Zdjecie nr 1598290
Zdjecie nr 1598291
Zdjecie nr 1598292
Zdjecie nr 1598293
Zdjecie nr 1598294
Zdjecie nr 1598295
Zdjecie nr 1598296
Zdjecie nr 1598297
Zdjecie nr 1598298
Zdjecie nr 1598299
Zdjecie nr 1598300
Zdjecie nr 1598301
Zdjecie nr 1598302
Zdjecie nr 1598303
Zdjecie nr 1598304
Zdjecie nr 1598305
Zdjecie nr 1598306
Zdjecie nr 1598307
Zdjecie nr 1598308
Zdjecie nr 1598309

Spodobały Ci się nasze zdjęcia? Kliknij i sprawdź, w jaki sposób możesz kupić licencję na ich wykorzystanie. Jeżeli Twoje zdjęcie zostało umieszczone bez Twojej zgody, napisz do nas na adres usunfoto@dlastudenta.pl a niezwłocznie je usuniemy. W liście podaj odnośnik do imprezy, numer podstrony oraz numer zdjęcia.

Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2022 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama