Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „” powraca na Ostrów Tumski we Wrocławiu! W każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 19:00 w Kolegiacie św. Krzyża i św. Bartłomieja, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających, odbywać się będą koncerty XXIX edycji tego wyjątkowego w swej formule festiwalu nawiązującego do wielowiekowej tradycji muzyki organowej we Wrocławiu.
„Non Sola Scripta" w każdej swej odsłonie gwarantuje najwyższe doznania artystyczne zarówno w tradycyjnych, jak i nowatorskich formułach programowych. Idea zawarta w tytule festiwalu nadaje mu wymiar szczególny – improwizacja, w różnych wariantach, wkomponowana jest tu w programy koncertów. Dyrektor artystyczny festiwalu prof. Andrzej Chorosiński zaprasza do udziału zarówno wykonawców, którzy koncertowali już w poprzednich edycjach festiwalu, utytułowanych artystów polskich i zagranicznych, jak i debiutantów legitymujących się sukcesami konkursowymi i koncertowymi. Tym samym „Non Sola Scripta” obok formuły popularyzatorskiej posiada również element promocji młodych talentów.
XXIX edycja festiwalu oferuje program, który z jednej strony nawiązuje do tradycji muzyki organowej, a z drugiej – prezentuje nowatorskie połączenia różnych koncepcji programów muzyki kameralnej, integrujących muzycznie różne kultury i religie. Jednym z przykładów takich połączeń prezentowanych w programie tegorocznej odsłony festiwalu jest projekt Marii Pomianowskiej oraz pochodzącej z Chin Mingije Yu w duecie na instrumenty orientalne, będący niezwykle ciekawym efektem spotkania dwóch odległych kultur muzycznych.
03.07 | godz. 19:00
Wratislavia Trumpet Consort
Andrzej Chorosiński – organy
B. Britten (1913-1976) – Fanfare for St. Edmundsbury
C.Franck (1822-1890) – Chorał a-moll
K. Panufnik (1914-1991) – Vision I z Sinfonii Sacra (opr. S. Cichor)
E. Morales (ur. 1966 r.) – Within Sacred Walls
K. Grzeszczak (ur. 1965 r.) – Jesienne Dopowiedzenia
J.H. Rinck (1770-1846) – Floeten Konzert F-Dur /Allegro-Recitativo-Rondo/
S. Cichor (ur.1978 r.) – Sound Check
K. Grzeszczak (ur. 1965 r.) – A Quatro
Johannes Brahms (1833-1897)
Preludia chorałowe:
– Herzlich tut mich verlangen
– Es ist ein Ros’entsprungen
M. Surzyński (1866-1924) – Toccata fis-moll
M.A.Charpentier (1643-1704) – Preludium z Te Deum
10.07 | godz. 19:00
Katarzyna Olszewska – organy
Anna Fabrello – sopran
Antonio Stradella (1639-1682) – Pieta Signore
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Fantasia G-Dur BWV 572
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Quia respexit z Magnificat
Georg Friedrich Haendel (1685-1759) – Aria Lascia ch’io pianga z opery Rinaldo
Francesco Durante (1684-1755) – Vergin tutto amor
Johannes Brahms (1833-1897) – Preludia chorałowe: Herzliebster Jesu,
Es ist ein Ros’entsprungen
Felix Mendelssohn (1809-1847) – Aria sopranowa Jerusalem z oratorium Paulus
Gabriel Faure (1845-1924) – Requiem d-moll Pie Jesu
Improwizacja organowa – Kalejdoskop dźwięków
Michał Lorenc (1955) – Ave Maria
Ennio Morricone (1928-2020) – Nella Fantasia
Gabriel Pierne (1863-1937) – Prelude op. 29 nr 1
Wojciech Kilar (1932-2013) – Wokaliza
17.07 | godz. 19:00
Irena Czubek Davidson – harfa
Lindsay Davidson – dudy szkockie
Michal Novenko – organy
Johann Pachelbel (1653-1706) – Preludium d-moll
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Canzona d-moll
Josef F. N. Seger (1716-1782) – Preludium i Fuga d-moll
L. Davidson – Invitation to Dance
L. Davidson – Chris Davidson's Farewell
P. Seddon – Suite for Clarsach
L. Davidson – Borderpipes variation
L. Davidson – Highland Cradle Song, Road to the Isles
L. Davidson – Lithca Palace Set
L. Davidson – Eightsome Reels
L. Davidson – Highland Pipes Solo
Michal Novenko: Improwizacja
Bohuslav Martinů (1890-1959) – Vigilia
César Franck (1822-1890): Sortie F-Dur (L´Organiste)
24.07 | godz. 19:00
Józef Serafin – organy
Marian Sawa (1937-2005)
– Jutrznia
Jan Sebastian Bach (1685-1750)
– Preludium chorałowe Nun komm der Heiden Heiland
– Fantazja G-dur
Franciszek Liszt (1811-1886)
– Consolation Des-Dur
– Consolation E-Dur
– Dante (Wstęp, Fuga, Magnificat)
– Angelus
– Ave Maria wg Arcadelta
Marco Enrico Bossi (1861-1925) – Ave Maria op. 104 n.2
31.07 | godz. 19:00
Zdzisław Madej – tenor
Jakub Stefek – organy
Michał Chorosiński – narrator
Louis Lewandowski – Preludium na święto Szawuot op.37 nr 5
Johannes Brahms
– Chorał Herzlich tut mich erfreuen op. 122 nr4
– Improwizacje wokalne na podstawie prologu św.Jana
Hans Samuel – Wariacje kanoniczne na melodię poematu Ahot Ketanah
7.08 | godz. 19:00
Maria Pomianowska, Mingije Yu – instrumenty orientalne
Franz Hauk – organy`
Ian Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) – Ballo del granduca
Johann Pachelbel (1653-1706) – Fuga C-Dur (Nachtigall)
Johann Kaspar Kerll (1627-1693)
– Capriccio sopra il Cucu
– melodia tradycyjna z Chin – Wiosenny kwiat
– melodia tradycyjna z Chin – Wyścig koni
F.Chopin – Mazurek Op. 33 nr 2
M.Pomianowska – Oberek pandemiczny
Lin Hai – Zaślepienie
M.Pomianowska – Warianty
Quian Lei – Duża ryba
M.Pomianowska – Pustynia
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Praeludium Es-Dur BWV 552/1
– Schmücke dich, o liebe Seele
– Choralvorspiel BWV 654
– Fuga Es-Dur BWV 552/2
14.08 | godz. 19:00
Justyna i Klaudiusz Baran – duet skrzypce, akordeon
Mateusz Rzewuski – organy
Feliks Nowowiejski (1877-1946) – II Symfonia organowa g-moll op. 45 nr 2:
I. Preludio festivo
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Liebster Jesu, wir sind hier, BWV 731
Mateusz Rzewuski (*1991) – Improwizacja: Scherzo
Johannes Brahms (1833-1897) – Preludium i fuga g-moll
Mateusz Rzewuski – Sortie – Improwizacja
Astor Piazzolla (1921-1992) – Ave Maria
Arvo Part (*1935) – Fratres
Graciane Finzi (*1945) – Impression Tango
Béla Bartók (1881-1945) – Tańce rumuńskie
21.08 | godz. 19:00
Paweł Gusnar – saksofon
Bartosz Jakubczak – organy
Alessandro Marcello (1669-1747) – Koncert d-moll na obój, smyczki basso continuo
(transkrypcja na saksofon sopranowy i organy); I Andante e spiccato, II Adagio, III Presto
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i fuga G-Dur BWV 541 (organy solo)
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Sonata g-moll, BWV 1020 (transkrypcja na saksofon sopranowy i organy)
Johann Ludwig Krebs (1713-1780) – Preludium chorałowe Zeuch ein zu deinen Toren (organy solo)
Marek Kunicki (1980) – 40&4. The Messiah’s Song na saksofon sopranowy i organy (2022) – prawykonanie
Tomaso Antonio Vitali (1663-1745) Chaconne (transkrypcja na saksofon sopranowy i organy)
28.08 | godz. 19:00
Julia i Krzysztof Karpeta (zespół Fernabucco)- viola da gamba
Marek Fronc – organy
Sieur de Sainte-Colombe - Concerts a deux violes esgales:
Concert XI Les bonbon (Air à boire bon-bon, Sarabande La mignarde, Gavote)
Concert XLIV Tombeau Les Regrets (Tombeau Les Regrets, Quarrillon, Apel de Charon, Les pleurs, Joye des Elizées, Les Elizées)
Concert XXXVI L'attentif (L'attentif, Gavote)
Concert X Les Couplets (Les Couplets, Bergeronnette preste)
Johannes Brahms (1833-1897) – Chorał i Fuga O Traurigkeit, o Herzeleid
César Franck (1822-1890) – Pièce héroïque
Ferenc Liszt (1811-1886) – Ave Maris Stella
Charles Tournemire (1870-1939) – Verrière (L’Orgue Mystique, op. 56, No. 14)