Teatr
Święto Wrocławia z CK Agora

Święto Wrocławia z CK Agora

  • 2022-06-26, , godzina 15:00
  • wstęp wolny
  • Wrocław

Opis

Centrum Kultury Agora zaprasza do wspólnego celebrowania Święta Wrocławia na osiedlu Karłowice-Różanka. W nadchodzącą niedzielę zaprezentujemy widowisko plenerowe Teatru AKT, spektakl nowego cyrku Fundacji Sztukmistrze z Lublina, rower orkiestrę Sambora Dudzińskiego. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Program:

Dźwiękowiązałka. Rower orkiestra Sambora Dudzińskiego / Święto Wrocławia w CK Agora

26.06 / niedziela / 16.00 / Amfiteatr pomiędzy ulicami Obornicką i Pieszą

Dźwiękowiązałka to trójkołowy pojazd zbudowany na bazie przedwojennej „zgrabiarki konnej”, będący mobilną sceną o napędzie pedałowym z własnym systemem zasilania, nagłośnieniem, oświetleniem i bogatym instrumentarium. Jest to autorski pomysł i wykonanie artysty – Sambora Dudzińskiego. Bogate instrumentarium to: elektroniczny fortepian, organy, zestaw perkusyjny, akordeon dęty, saxofon, oraz instrumenty etniczne: duduk, flety, drumle, didgeridoo, berimbao, kopytnik, cabasa, dzwonki chromatyczne, oraz wokal i chórki. Wszystko to w profesjonalny sposób obsługuje jeden aktor – Sambor Dudziński.

Tworzone przez niego widowisko, jest działaniem artystycznym połączonym z elementami interaktywnymi, bowiem do wspólnej zabawy i tworzenia zaproszeni są widzowie. Sambor Dudziński w mądry sposób i z humorem przenosi widzów w epicki świat fantazji. Śpiewa piosenki, opowiada bajki, gra na rozmaitych instrumentach, rozśmiesza, wzrusza, inspiruje, uwalnia od zmartwień. Za pomocą rozmaitych instrumentów formuje poetykę piosenki. Komentuje rzeczywistość. Upiększa świat. W swojej twórczości korzysta z wielu  narracji: poezja, proza, baśń, bajka, dramat oraz z technik ruchowych i narracji  dźwiękowych.  Dodatkowym elementem tego teatralno-muzycznego spektaklu są lalki, animowane przez artystę w trakcie pokazu. Dźwiękowiązałka miała swoją prapremierę na  festiwalu „Fringe” w Edynburgu w 2009 roku.

SAMBOR DUDZIŃSKI to uzależniony od miłości do ludzi wojownik sztuki. Tworzy i śpiewa dla ludzi, bo od nich czerpie siłę i energię. Twórca własnych projektów -spektakli, koncertów, happeningów, współtwórca Formacji Chłopięcej Legitymacje. Muzykę Sambora, można usłyszeć w filmach: Retrospekcja – dokument o Jerzym Nowosielskim, Józef Mehoffer – witraże życia (reż. S. Kubiak), w spektaklach teatralnych, m.in. Era Wodnika – Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Pippi Pończoszanka reż. A. Glińska – Teatr Dramatyczny w Warszawie,  Niewiarygodne Przygody M. Koziołkiewicza – Teatr Pantomimy we Wrocławiu. Nagradzany na wielu festiwalach, m.in. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Zjednoczonej Europy, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, Festiwalu Sztuki Estradowej. Wykłada piosenkę na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej PWST. Śpiewał o Polsce i po polsku ludziom z całego świata na Expo w Japonii w 2005 roku, oraz w Polsce, Chicago, Finlandii, Niemczech, na Węgrzech.

-----------------------------------------------------------------------

Spektrum. Spektakl nowego cyrku Fundacji Sztukmistrze z Lublina / Święto Wrocławia w CK Agora

26.06/ niedziela / godz. 20.00 / Sala widowiskowa CK Agora  Serbska 5a

„Spektrum” to spektakl nowego cyrku, łączący w sobie elementy akrobatyki, teatru, żonglerki, pantomimy oraz iluzji optycznej. Jest on zapisem poszukiwań artystycznych nastawionych na odświeżające i innowacyjne zastosowanie sztuk cyrkowych z wykorzystaniem technik teatru fizycznego.

„Spektrum” to spektakl widowiskowy, żywy, minimalistyczny, ujawniający możliwą harmonię pomiędzy ciałem a przedmiotem. Humor, dynamizm i różnorodność w połączeniu z przemyślaną grą gestów i ukrytych znaczeń, stanowi treść uniwersalną w odbiorze, skierowaną zarówno do młodszego jak i starszego widza. Spektakl dla młodzieży i dorosłych.

Cel towarzyszący artystom przy powstawaniu spektaklu pozwolił na uzyskanie unikalnej warstwy wizualno-ruchowej, gdzie gest jest sprzężony ze świadomą manipulacją przedmiotem. Widz zostaje przeniesiony do abstrakcyjnego świata kształtów i rzeczy. Za ich pomocą aktorzy tworzą atmosferę groteskowego uniwersum obrazów.

Reżyseria, koncepcja, choreografia: Artur Perskawiec, Daniel Chlibiuk, Jakub Szwed, Mateusz Kownacki
Konsultacje artystyczne: Grzegorz Kondrasiuk, Johan Swartvagher
Projekt scenografii: Daniel Chlibiuk
Muzyka: Paul Kwitek
Menadżer sceny: Marek Żmuda

Obsada:

Artur Perskawiec
Daniel Chlibiuk
Jakub Szwed
Mateusz Kownacki

Czas trwania: 50 min

-----------------------------------------------------------------------------

Ja Gore. Widowisko plenerowe Teatru AKT / Święto Wrocławia w CK Agora

26.06 / niedziela / godz. 21.30 / plener przed CK Agora

Żywioł ognia, praprzyczyna wszystkiego jest główną inspiracją widowiska Teatru Akt. Symbol życia i śmierci, miłości i płodności, przemiany, pasji, walki i oczyszczenia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sam staje się plastyczną materią tworzącą przestrzenne obrazy. Taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.

Tytuł spektaklu zaczerpnięty z opowiadania Henryka Rzewuskiego ze słynną kwestią Pan tu, panie Pogorzelski, robisz swoje – a ja gorę! Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.

Teatr Akt wyrósł z tradycji „polskiej szkoły pantomimy”, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań nowych środków wyrazu przez aktorów. Trudno o jednoznaczne zakwalifikowanie Aktu do którejkolwiek kategorii teatralnej. Bazą wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku i tańca. Absurdalny humor jest niemal znakiem rozpoznawczym spektakli Aktu. Również wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe stały się nieodłączną częścią występów i spektakli. Teatr Akt jest jedną z nielicznych grup teatralnych w Polsce, konsekwentnie uprawiających od wielu lat swój autorski teatr. Jednocześnie udowadnia swoimi realizacjami, że teatr niezależny można tworzyć na profesjonalnym poziomie.

Teatr Akt nie jest teatrem repertuarowym. Przedstawienia sceniczne, plenerowe, parady uliczne, pokazy ogniowe, a także specjalnie przygotowywane projekty artystyczne, prezentowane są podczas festiwali teatralnych oraz wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych na terenie całej Europy.

Czas trwania: 50 min

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Szczegółowe informacje na www.ckagora.pl.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.