Sztuka
Marian Konarski/ 1909-1998

Marian Konarski/ 1909-1998

  • 2022-06-03, do 2022-06-30
  • wstęp wolny
  • Wrocław

Opis

Od 3 czerwca Galeria Miejska zaprasza na retrospektywną wystawę Mariana Konarskiego (1909-1998) – malarza, rysownika, rzeźbiarza, a także poety i teoretyka sztuki blisko związanego w latach 30. XX wieku z założoną przez Stanisława Szukalskiego grupą artystyczną Szczep Rogatego Serca. Na ekspozycji znajdzie się około 60 obiektów, na które złożą się obrazy olejne, gwasze, rysunki oraz rzeźby.   

Dzisiaj, nieco zapomniana, twórczość Konarskiego analizowana jest przede wszystkim w kontekście związków artysty ze Szczepem Szukalszczyków herbu Rogate Serce. Idee głoszone przez Szukalskiego bez wątpienia wywarły wielki wpływ na sztukę najwierniejszego ucznia Stacha z Warty i Szczepowego Rogatego Serca – Marzyna z Krzeszowic. Jednak ciążące na Konarskim piętno Szczepowca każe niesłusznie zapominać odbiorcom o jego  artystycznej osobowości kształtowanej przez wiele dekad niestrudzonej pracy twórczej. Sztukę Mariana Konarskiego, zgodnie z oceną samego artysty, określać można mianem realizmu poetyckiego. Twórca, który równie sprawnie, jak narzędziami malarskimi, posługiwał się także słowem, największy nacisk kładł zawsze na narracyjny walor swoich przepełnionych alegorią i metaforą dzieł. Podczas gdy przez dziesięciolecia treść niezmiennie pozostawała istotą sztuki Konarskiego, artysta starał się eksperymentować z formą, czerpiąc z różnych kierunków, począwszy od abstrakcji geometrycznej, poprzez surrealizm, na zsyntetyzowanej ekspresji skończywszy. Obok rysunku i malarstwa olejnego, jego ulubioną techniką twórczą pozostawał gwasz.  Retrospektywna wystawa Mariana Konarskiego we wrocławskiej Galerii Miejskiej zaprezentuje szeroki przekrój jego sztuki. Obok najwcześniejszych dzieł artysty zrealizowanych w czasach jego aktywnej działalności w Szczepie Rogatego Serca, na ekspozycji pojawią się także prace powstałe w ostatniej dekadzie życia malarza. Wystawa będzie więc próbą przybliżenia widzom kolejnych etapów ewolucji twórczej osobowości Konarskiego.
Na ekspozycję składają się obiekty wypożyczone zarówno ze zbiorów muzealnych (Muzeum Okręgowe w Toruniu), jak i z kolekcji prywatnych.
Wernisaż połączony z koncertem jazzowym Pawła Kaczmarczyka – Solo Piano, odbędzie się 2 czerwca (czwartek) o godzinie 18:00.
Wystawa potrwa do 30 czerwca 2022 roku.
Kuratorką wystawy jest Katarzyna Zahorska.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w