Sztuka
Żywy Pomnik ARENA Jerzego Beresia / malowanie drzewa

Żywy Pomnik ARENA Jerzego Beresia / malowanie drzewa

  • 2022-04-26, , godzina 14:00
  • Wyspa Piasek, Wrocław

Opis

 

Żywy Pomnik ARENA Jerzego Beresia / malowanie drzewa

performance i akcja w przestrzeni miasta

26.04.2022 /wtorek

start: godz. 14.00

lokalizacja: Wrocław, Wyspa Piasek

organizator: Galeria Entropia

współpraca: Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia

W momencie, gdy młode drzewa będą dostawać liście, korzenie martwego należy pomalować na zielono. Czynność tą należy powtarzać corocznie wiosną - Jerzy Bereś

Idea akcji jest prosta: spotykamy się przy Żywym Pomniku ARENA by kontynuować realizację idei tego jedynego w swoim rodzaju dzieła.

Drzewa zaczynają się zielenić, zatem czas już najwyższy by pójść z farbą i pędzlami na Wyspę Piasek i zająć się drzewem Jerzego Beresia!

Żywy Pomnik ARENA na Wyspie Piasek to jedno z dzieł-koncepcji powstałych z okazji słynnego „SYMPOZJUM PLASTYCZNEGO WROCŁAW’70. Intencją Autora dzieła było coroczne malowanie rzeźby zgodnie z cyklem przyrody. Wypełnianie tego swoistego „testamentu”, czy - ściślej - realizacja idei dzieła Jerzego Beresia odbywa się od wielu lat poprzez tradycyjną wiosenną akcję artystyczną.

Przez dwa ostatnie lata działaliśmy w kontekście pandemii. W tym roku nasza skromna akcja odbywa się w koszmarnym, wojennym kontekście, do którego nawiąże poprzedzający akcję performance kolorystyczny Alicji Jodko.

Ponieważ ograniczenia związane z pandemią - zwłaszcza na świeżym powietrzu - już nas nie krępują, serdecznie zapraszamy wielbicielki i wielbicieli drzew i zieleni, koneserki i koneserów sztuki konceptualnej, miłośniczki i miłośników rzeźby plenerowej, amatorki i amatorów akcji w przestrzeni publicznej i w ogóle wszystkie osoby, którym bliska jest postać Jerzego Beresia do udziału w tym niewymuszonym, rytualnym zdarzeniu.

Do udziału w akcji zapraszamy także przedstawicieli środowiska artystycznego, którzy byli zaangażowani w realizację i dalsze losy projektów artystycznych słynnego „SYMPOZJUM PLASTYCZNEGO WROCŁAW’70” oraz pedagogów Katedry Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, którzy wraz ze studentami realizowali ten projekt w latach ubiegłych.

Chwyćmy razem za pędzle i tchnijmy wiosenną energię w Żywy Pomnik ARENA - taki właśnie był zamysł Autora tego dzieła!

Żywy Pomnik „ARENA” w obecnym kształcie stoi na Wyspie Piasek od roku 2010. Jego projekt był jednym z 72 dzieł-koncepcji przeznaczonych dla przestrzeni miejskiej, które powstały z okazji słynnego „SYMPOZJUM PLASTYCZNEGO WROCŁAW’70”. Było ono szerokim, ogólnopolskim przeglądem awangardowych postaw artystycznych, w którym wzięło udział 39 czołowych polskich artystów. Z przedstawionych projektów zrealizowano wtedy dwa: efemeryczną Kompozycję Pionową Nieograniczoną autorstwa Henryka Stażewskiego i częściowo Żywy Pomnik „ARENA", który od momentu pierwszej realizacji (1972) przechodził rozmaite koleje losu. Dopiero po 40 latach od Sympozjum’70 w roku 2010 koncepcja Żywego Pomnika została zrealizowana w całości. Na odsłonięciu/otwarciu ARENY zdążył być obecny był Autor. Pedagodzy Katedry Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu wraz ze studentami realizowali projekt Jerzego Beresia do roku 2018. Od roku 2019 projektem opiekuje się Galeria Entropia we współpracy z krakowską Fundacją im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia będącą spadkobiercą spuścizny artystycznej tej wybitnej pary.

fot. M.Jodko/materiały Galerii Entropia 

 

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w