Sztuka
Wysiedlenie. Leon Tarasewicz

Wysiedlenie. Leon Tarasewicz

  • 2022-03-15, do 2022-04-30
  • wstęp wolny
  • 66P. Subiektywna Instytucja Kultury, ul. Księcia Witolda 66, Wrocław

Opis

We wrocławskiej przestrzeni dla kultury 66P oglądać można wystawę „Wysiedlenie” wybitnego polskiego artysty Leona Tarasewicza. Niezwykle aktualna ekspozycja nawiązuje do historii społeczności, których członkowie zostali zmuszeni do opuszczenia własnych domów w wyniku wojen, czystek na tle narodowościowym i etniczno-wyznaniowym czy deportacji. Wystawa potrwa do 30 kwietnia. Wstęp wolny.

Praca Leona Tarasewicza realizowana dla przestrzeni 66P nawiązuje do tematu wysiedleń. Utrata domu zawsze wiąże się z traumą odciskającą trwałe piętno w zbiorowej świadomości i pamięci historycznej każdej dotkniętej nią grupy. Przenoszone z pokolenia na pokolenie brzemię doświadczenia przemocy, strachu i krzywdy budzi podświadomą potrzebę ocalenia domu i jego mieszkańców przez wyższe moce. W życiu codziennym symbolizują je święte obrazy, legendy, rytuały i znaczenie kolorów. W niemal wszystkich kulturach świata w kontaktach z bóstwem pośredniczy kolor. „Wysiedlenie” proponuje przyjrzenie się sacrum przez pryzmat ludzkich negocjacji ze sferą duchową, których stawką jest ogólnoludzka potrzeba bezpieczeństwa i zakorzenienia. – W cywilizacji chrześcijańskiej pierwszymi uchodźcami była Święta Rodzina. Św. Józef wyruszył z Betlejem do Egiptu prowadząc osiołka, na którym siedziała Matka Boska trzymająca w ramionach Jezusa Chrystusa – mówi  Leon Tarasewicz.

Leon Tarasewicz uznawany jest za jednego z najbardziej intrygujących malarzy współczesnych. Urodził się 14 marca 1957 r. w Waliłach Stacji na Białostocczyźnie. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, następnie studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się we wszystkich znaczących kolekcjach polskich, a także wielu zagranicznych (Moderna Museet w Sztokholmie, National Museum of Contemporary Art w Seulu, Tufts University Gallery w Bostonie). Wystawiał między innymi w Sztokholmie, Wenecji, Berlinie, Nowym Jorku, Barcelonie. Mieszka w Waliłach na Białostocczyźnie.

Wystawę „Wysiedlenie” oglądać można do 30 kwietnia, od wtorku do soboty, w godzinach 11:00-18:00 w 66P – Subiektywnej Instytucji Kultury. 66P działa w pracowni malarki i projektantki wnętrz, Renaty Micherdy-Jarodzkiej, w zabytkowym budynku dawnej piekarni garnizonowej na Kępie Mieszczańskiej, przy ul. Księcia Witolda 66. Od ponad roku odbywają się tu wystawy, koncerty, performanse i pokazy filmowe. Dotychczas w 66P swoje prace prezentowali m.in. legendarna warszawska grupa Twożywo, peruwiański artysta María Abbadon, Zbigniew Libera i Kościół Nihilistów. Niedawno zakończyła się wystawa pożegnalna Pawła i Konrada Jarodzkich. Udział w wydarzeniach 66P jest bezpłatny.

Organizatorzy wystawy „Wysiedlenie”: Studio IART, 66P

Realizacja: Anna Grześ, Michał Grześ, Dariusz Sadurski, Andrzej Cybulski

Kurator: Artur Ulrich

Ikony wykorzystane podczas wystawy pochodzą ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu, Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Instytucję Kultury Województwa Podlaskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły: https://66p.pl/wysiedlenie-leon-tarasewicz

„Wysiedlenie”. Leon Tarasewicz

14.03 – 30.04.2022

wernisaż: 14.03.2022 godz. 18:00

66P. Subiektywna Instytucja Kultury, ul. Księcia Witolda 66, Wrocław

Wstęp wolny

fot. Małgorzata Kujda

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w