Sztuka
Brave Kids 2021: Górska Odyseja - ekologiczna wystawa

Brave Kids 2021: Górska Odyseja - ekologiczna wystawa

  • 2021-07-30, do 2021-08-30
  • wstęp wolny
  • dziedziniec Biblioteki Uniwersyteckiej, Wrocław

Opis

Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, sflaczałe baloniki z tasiemką – każdy śmieć może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe „skarby” można oglądać do 30 sierpnia na plenerowej wystawie we Wrocławiu. Wydarzenie jest częścią akcji #mniejplastiku i towarzyszy Brave Kids Festival.

Oryginalne zdjęcia śmieci zebranych na polskich plażach i na górskich szlakach można obejrzeć na wystawie plenerowej „Górska Odyseja” na dziedzińcu Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu do 30 sierpnia. Zdjęcia przygotował fotograf Dobromił Nosek. Wydarzenie jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku koncentrującej się na temacie rosnącej ilości odpadów. Kampanię realizuje bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL.

W ramach #mniejplastiku, w styczniu 2021 r. rozpoczęła się akcja „Górska Odyseja” – 700 km marsz wzdłuż południowej granicy Polski, od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, połączony ze sprzątaniem szlaków, spotkaniami, webinarami na temat ochrony środowiska naturalnego. „Górska Odyseja”, organizowana z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, zwraca uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku.

Pokazujemy wystawę, która może otworzyć ludziom oczy, bo to my – ludzie – zaśmiecamy i niszczymy planetę. Śmiecenie zarówno w górach, jak i w każdym innym miejscu jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Szkodzimy przyrodzie, a jednocześnie często marnujemy materiał, który można powtórnie wykorzystać. Wierzę, że ludzie mogą świadomie wędrować po górach i zostawiać na szlakach jedynie ślad swojej stopy – mówi ekolog Dominik Dobrowolski.

Aktualnie wystawa towarzyszy Brave Kids Festival, który nie tylko zwraca uwagę na różnorodność i międzykulturową współpracę, ale również na działania z myślą o środowisku. Tegoroczne hasło festiwalu brzmi „Oddajmy głos dzieciom i młodzieży. Chcemy Was usłyszeć”. Na projekt składa się kilka inicjatyw organizowanych we Wrocławiu – międzynarodowe wydarzenia na przełomie sierpnia i września, ale także wakacyjne warsztaty i półkolonie dla mieszkańców miasta. Credit Agricole jest sponsorem tego festiwalu.

- Cieszymy się, że możemy wspierać tak ważną inicjatywę, której przyświeca chęć wspólnego tworzenia, otwartość na drugiego człowieka, działania na rzecz środowiska oraz umiejętność przełamywania barier i ograniczeń, często obecnych w świecie dorosłych. Idea Brave Kids oraz włączający charakter wydarzenia są bliskie Credit Agricole – podkreśla Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy banku.

Wystawa „Górska Odyseja” zostanie uroczyście zamknięta po międzynarodowej konferencji „Globalne kompetencje”, która odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego, 27 sierpnia o godz. 10:00. Konferencja przybliży temat praw dziecka, migracji oraz ochrony zmian klimatu. Festiwal zwieńczy happening „Brave Kids pod wrocławskim niebem”,  podczas którego młodzież zaprezentuje przygotowaną przez siebie instalację z odzyskanego plastiku. Wydarzenie odbędzie się 28 sierpnia na placu Wolności we Wrocławiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w