Sztuka
Marian Bogusz/ 1920-1980

Marian Bogusz/ 1920-1980

  • 2021-06-25, do 2021-07-29
  • wstęp wolny
  • Galeria Miejska, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Od 25 czerwca sale ekspozycyjne Galerii Miejskiej we Wrocławiu wypełnią się pracami na papierze, malarstwem, a także fotograficzną dokumentacją scenograficznych projektów realizowanych przez Mariana Bogusza. Dzieła pochodzące z różnych okresów blisko 40-letniej działalności artystycznej twórcy, pozwolą rzucić światło na ewolucyjne procesy zachodzące w obrębie jego sztuki.

Język malarski Mariana Bogusza rozwijał się przez dziesięciolecia wraz z kształtowaniem się jego artystycznej osobowości. W swoich poszukiwaniach twórca wyszedł od sztuki figuratywnej, by sukcesywnie kierować swoją uwagę ku abstrakcji. Stopniowo syntetyzował i geometryzował formy, aby potem upraszczać je do rytmicznych siatek pionów, poziomów i skosów, a w końcu skupić się na badaniu malarskiego potencjału linii. Przez cały okres swojej artystycznej działalności Bogusz intensywnie eksperymentował z kolorem i materią, przez jakiś czas pozostając pod silnym wpływem sztuki informel. Badał różne techniki, sięgając na przykład po metodę malowania ogniem (fumage) czy realizując wykonywane przy użyciu najrozmaitszych materiałów asamblażowe kompozycje. Twórca poszukiwał także w obrębie malarskiego podłoża, testując możliwości zamszu, weluru czy blachy aluminiowej. Estetyczna różnorodność prac Bogusza, napędzana jego silnym przekonaniem o konieczności podejmowania przez artystę nowatorskich kroków, znajdowała odzwierciedlenie również w jego pracy scenograficznej i obiektach przestrzennych.

Pomimo eksperymentatorskiego zacięcia twórcy, idee przyświecające jego sztuce pozostawały niezmienne. Bogusz przez całe swoje życie pozostawał wierny koncepcji dowartościowania intelektualnego i emocjonalnego pierwiastka dzieła. Niezmiennie badał problem przestrzenności w obrazie. Deklarował on również przekonanie o społecznej roli artysty oraz przyświecającej mu misji docierania ze sztuką do jak najszerszego grona odbiorców i czynienia jej oczywistym elementem ludzkiej codzienności.

Wszystkie te idee silnie wybrzmiewały w animatorskiej aktywności Bogusza. Artysta przez całe swoje życie dynamicznie działał bowiem na rzecz integracji rodzimego  środowiska kulturalnego, edukacji artystycznej oraz promocji sztuki w przestrzeni publicznej. Polska historia sztuki zawdzięcza twórcy wiele istotnych inicjatyw, jak na przykład powołanie do życia Klubu Młodych Artystów i Naukowców (1947) i Galerii „Krzywego Koła” (1956) czy też organizacja Międzynarodowego Pleneru Koszalińskiego w Osiekach (1963) i Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965).

Organizowana w przestrzeniach wrocławskiej Galerii Miejskiej wystawa „Marian Bogusz/ 1920-1980” ma za zadanie uhonorować ogromny wkład tego niezwykłego twórcy w kształtowanie się awangardowych postaw na gruncie polskiej, XX-wiecznej sztuki.

Ekspozycja otwarta będzie do 29 lipca.

Kuratorem wystawy jest Mirosław Jasiński.

Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Pleszewie oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

fot. Marian Bogusz, BEZ TYTUŁU; 80 x 120 cm; płótno, akryl, drewno; 1969 r

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w