Sztuka
Anastazja Jarodzka - What happened here

Anastazja Jarodzka - What happened here

  • 2020-09-14, , godzina 19:00
  • Galeria HART, ul. Rydygiera 25a, Wrocław

Opis

Anastazja Jarodzka - urodzona w 1992 r. we Wrocławiu. w 2015 roku obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w pracowni Prof. Andrzeja Klimczaka Dobrzanieckiego oraz w pracowni prof.Wojciecha Pukocza na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie doktorantka na macierzystej uczelni. Zajmuje się malarstwem, grafiką, kolażem.

What happened here - wystawa prac Anastazji Jarodzkiej

Podstawowym śladem obecnej działalności człowieka są śmieci. Ich produkcja jest katastrofalna w skutkach, a śmieci otaczają nas w każdym miejscu. Śmieci na chodnikach, ulicach i trawnikach, pety, plastikowe butelki, nakrętki, resztki, puszki, woreczki, siatki, opakowania, elektrośmieci, mikroplastiki.

Prace Anastazji Jarodzkiej odnoszą się do problemu konsumpcjonizmu. Chcemy posiadać więcej i jeszcze więcej, przez co produkujemy coraz tony śmieci. Są one efektem ubocznym tego, co na co dzień robimy.

Na wystawie pokazana zostanie m.in praca dyplomowa artystki - wydzielony fragment pomieszczenia zostanie pokryty jedynym wzorem, składającym się w całości z petów i zapalniczek.

Artystka w swojej stylistyce, polemizuje z ideą Adolfa Loosa, który w eseju "Ornament i zbrodnia"  prezentował ewolucyjną koncepcję kultury, na której drodze rozwoju stają archaiczne praktyki ornamentalistyczne. Wg niego źródłem ornamentu była ekspresja zwierzęcych popędów, a sam ornament został pozbawiony adekwatnych odniesień i nie stanowił dłużej wyrazu prawdziwej natury ówczesnego społeczeństwa. Nowoczesne piękno określała dokładność wykonania i szlachetność czystego materiału pozbawionego ornamentu. Jarodzka ze śmieci tworzy piękne ornamenty, jako zespół motywów zdobniczych, pokrywających często całą powierzchnię. Ornamenty nawiązują do różnej stylistyki - są to mandale, tradycyjne wzory ludowe, ale też motywy stylu angielskiego. Ornament pojawia się również w stereogramach, którymi artystka nie tylko pyta o kondycję klasycznego malarstwa, wypieranego przez sztukę cyfrową, ale przekazuje też pierwotną ideę wystawy. Patrzeć nie znaczy bowiem widzieć. Co jest całością? Dokąd doszliśmy? Co się z nami stało?

 

Statystyki

- Roczna produkcja odpadów na świecie wynosi ponad 2 mld ton (dane: ONZ)

- Statystyczny Polak wytwarza rocznie 332 kg odpadów komunalnych (dane: GUS)

- Najwyższy wskaźnik ilości wytworzonych odpadów na mieszkańca, wynoszący 394 kg, odnotowano w 2018 r. w województwie dolnośląskim, do czego zdecydowanie przyczyniło się miasto Wrocław wytwarzając 531 kg odpadów komunalnych na mieszkańca (dane: GUS).

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w