Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

One_Ona | Kobiety o Kobiecie

Kiedy2020-03-09
Do kiedy2020-04-11
GdzieGaleria Sztuki Współczesnej Platon, ul. Krupnicza 13
One_Ona | Kobiety o Kobiecie

One?  To  trzynaście Polskich artystek,  każda reprezentująca różnorodną – inną - stylistykę i  indywidualne podejście do uprawianej przez siebie sztuki. To, co łączy je wszystkie to OnaKobieta.  Kobieta i Kobiecość. Kobieta jako temat. Kobieta jako przedmiot i podmiot sztuki. Przy czym – nawiązując nieco do Epistemologii – relacja w tym ostatnim staje się niejednoznaczna, intrygująca – a nawet enigmatyczna -, gdy Kobieta-artystka jest jednocześnie podmiotem-obserwatorem i przedmiotem, czyli istotą przez siebie „badaną”  w swojej twórczości.

 Cóż może się „zdarzyć” na płótnie bądź papierze, kiedy nastąpi takie ‘zespolenie” artystki z tematem? Przeniesienie ? Simone de Beauvoir twierdziła, że „kobieta jest Prawdą, Pięknem, Poezją, jest wszystkim. Jeszcze raz – Wszystkim pod postacią Innego, Wszystkim, z wyjątkiem siebie.” W powyższej myśli de Beauvoir kryje się słodko-gorzka prawda o sposobie postrzegania kobiety poprzez utarte i wciąż funkcjonujące wzorce kulturowe i społeczne: które z jednej strony – a jakże – każą widzieć Kobietę jako (czy też poprzez) uosobienie wyższych idei (bądź, odwrotnie, jako symbol prymitywnych instynktów), z drugiej zaś nie dostrzegają, być może negują, lub po prostu nie potrafią nazwać, określić prawdziwej „tożsamości” Kobiety, odnaleźć jej immanentność.

Kim jest zatem Kobieta? Czy możemy oddzielić  poetyckość Kobiety jako Mitu, wciąż podejmowaną w sztuce, i ukazać ją jako Istotę-samą-w-sobie? I wreszcie, czy kobiety-artystki mają tę przewagę w dotarciu do samej istoty kobiety, ponieważ -  w odróżnieniu od mężczyzn -, nie cechuje je ta specyficzna (neurotyczna) fiksacja na punkcie „Płci pięknej”? Natomiast aspekty bycia Kobietą i bycia Kobietą w świecie nie są im obce? Te pytania stanowią pomysł  samej wystawy i być może przyczynek do dyskusji.

W wystawie, która trwać będzie od 09.03.2020 do 11.04.2020, wezmą udział: Joanna Babula, Anna Halarewicz, Katarzyna Karpowicz, Anna Karpowicz-Westner, Magda Kwapisz-Grabowska, Monika Mysiak, Joanna Sarapata, Katarzyna Swinarska, Katarzyna Szydłowska,  Viola Tycz, Laura Wasilewska,  Marta Węg, oraz Ewa Zwarycz.  Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2020 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama