Sztuka
Władysław Wincze. Wnętrza

Władysław Wincze. Wnętrza

  • 2019-12-12, , godzina 18:00, do 2020-03-01
  • Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Wrocław

Opis

Wrocławska Akademia Sztuk Pięknych wraz z Muzeum Architektury zapraszają na wystawę prezentującą dorobek artystyczny jednego z najważniejszych twórców polskiego wzornictwa, projektanta wnętrz i mebli, członka warszawskiej Spółdzielni Artystów „Ład” oraz założyciela i długoletniego dziekana Wydziału Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Twórcza biografia prof. Władysława Winczego dzieli się na dwa zasadnicze okresy, wiążące się z dwoma miastami – Warszawą, dokąd Wincze trafił jako nastolatek, podjął następnie studia artystyczne i zaangażował się w pracę twórczą oraz z Wrocławiem, dokąd artysta przybył trzy lata po wojnie, aby rozpocząć pracę w PWSSP.

Nadrzędną cechą pracy artystycznej Winczego było zamiłowanie do podkreślania i wydobywania często nieoczywistych i ukrytych właściwości projektowanych sprzętów. Wizytówką artysty było akcentowanie naturalnych walorów dekoracyjnych drewna przy dbałości o zachowanie czytelnej konstrukcji projektowanych mebli.

Na wystawie zostaną zaprezentowane meble, projekty i zdjęcia archiwalne pochodzące ze zbiorów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz kolekcji prywatnych.

fot. Stanislaw Sielicki

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w