Literatura
Kochankowie Justrycji - premiera książki Jurija Andruchowycza

Kochankowie Justrycji - premiera książki Jurija Andruchowycza

  • 2019-05-28, , godzina 19:00
  • wstęp wolny
  • w klubie Proza, Przejście Garncarskie 2, II piętro, Wrocław

Opis

Jurij Andruchowycz, jeden z najwybitniejszych ukraińskich pisarzy, m.in. laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, powraca do Polski z nową książką. Książka „Kochankowie Justycji”, która właśnie ukazały się nakładem Wydawnictwa Warstwy, to opowieść wielowątkowa i wielowarstwowa, łącząca w sobie różne literackie gatunki. I choć kryminałem na pewno nazwać jej nie można, właśnie podczas Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2019 odbędzie się jej wrocławska premiera. Rozmowę z Jurijem Andruchowyczem 28 maja o 19.00 w klubie Proza poprowadzi Irek Grin – dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury, wydawca, menadżer kultury. Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Kochankowie Justycji” w promocyjnej cenie. Wstęp wolny.

Jurij Andruchowycz (ur. 1960 r., mieszka w Iwano-Frankiwsku) jest ukraińskim poetą, prozaikiem, eseistą, tłumaczem i wokalistą. To jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców literatury ukraińskiej, którego dorobek doceniany był wielokrotnie na arenie międzynarodowej. Andruchowycz jest m.in. laureatem Nagrody Herdera, Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica. Polskim czytelnikom znany jest m.in. z powieści „Rekreacje” (1992), „Moscoviada. Powieść grozy” (1993), „Perwersja” (1996) oraz „Dwanaście kręgów” (2003), zbiorów eseistycznych „Erz-herz-perc” (1996), „Moja Europa” (2000, wraz z Andrzejem Stasiukiem), „Diabeł tkwi w serze” (2006) i „Leksykon miast intymnych” (2011), a także z tomów poetyckich „Piosenki dla martwego koguta” (2005) oraz „Egzotyczne ptaki i rośliny” (2007). W 2005 roku ukazała się płyta Andruchoid, nagrana przez Andruchowycza wspólnie z Mikołajem Trzaską, Wojtkiem Mazolewskim i Maciem Morettim, wówczas też pisarz nawiązał współpracę z wrocławskim zespołem Karbido, z którym nagrał pięć płyt, a w ubiegłym tygodniu wystąpili wspólnie podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius we Wrocławiu.  

„Kochankowie Justycji” to książka, która powstawała 27 lat. Jest zbiorem opowieści tylko z pozoru osobnych. Historie ośmiu bohaterów żyjących na przestrzeni od XVII do XX wieku łączy znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. Zbrodnie, których się dopuścili, a czasem „tylko” gwałty, rozboje, zdrady i pomniejsze wiarołomstwa, w nieunikniony sposób prowadzą ich do wspólnego celu, jakim jest najwyższy wymiar kary – niekoniecznie oznaczający tylko śmierć. Zbrodnia i kara nie są wszelako jedynymi motywami eksponowanymi przez Andruchowycza. Nie mniejszą rolę w łańcuchu zdarzeń odgrywa bowiem miłość, której, jak się niejednokrotnie okazuje, z całą pewnością można przypisywać sprawstwo kierownicze. Namiętnościom ulegają zarówno szlacheccy watażkowie, polityczni idealiści, jak i dekadenci końca XIX wieku, wszelkiej maści rebelianci, mistycy czy wyrachowani agenci KGB, by wymienić kilku z przedstawionej przez autora bogatej galerii oryginałów. Książka Andruchowycza to barwna mozaika literacka osadzona w galicyjskich realiach, łącząca w sobie stylistykę powieści łotrzykowskiej z elementami rasowego kryminału, czy nawet analizy historycznej bazującej na źródłach. Zabawa formą i dystans, tak typowe dla autora, widoczne są tu na każdym kroku i twórczo rozwijają jego dorobek w tym zakresie. Całość w subtelny sposób spaja ostatnia, dziewiąta – a właściwie ósma i pół – opowieść, która ma charakter autobiograficzny. Choć autor z wielu powodów przyznaje w niej, że „Historia niedokończona przestaje być historią”, to choćby z racji miejsca na ziemi, które opisuje, należy mieć nadzieję, że poszukiwanie prawdy, nawet gorzkiej, fragmentarycznej i względnej, ma swój cel. Bo co innego nam pozostaje, tu w Europie Środkowo-Wschodniej czy gdziekolwiek indziej? Autorkami przekładu są Ola Hnatiuk i Katarzyna Kotyńska, a tłumaczem wierszy Adam Pomorski.

 

zdjęcie: Jurij Andruchowycz/Fot. Max Pflegel WroclawskiDomLiteratury

Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.