Teatr
Obchody 40-lecie Teatru Kana

Obchody 40-lecie Teatru Kana

  • 2019-04-11, do 2019-04-12
  • w Instytucie Grotowskiego, Studio Na Grobli / Przejście Żelaźnicze, Wrocław

Opis

Instytut Grotowskiego włącza się w obchody 40-lecia legendarnego zespołu ze Szczecina i w dniach 11–12 kwietnia 2019 będzie gościł twórców Kany. W programie spektakle „Na Lightcie” i „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu” oraz spotkanie z twórcami zatytułowane „Głosy Kany”.

„Na Lightcie” to akcja teatralna Grupy Korpuskularnej LightOff, sygnowanej nazwiskami członków Teatru Kana: Tomasza Grygiera, Weroniki Fibich i Piotra Nykowskiego. Spektakl oparty jest m.in. na monologu anonimowego technika oświetlenia, który Juliusz Tyszka podsumował jako „teatralne trzęsienie ziemi” (Teatralny.pl). Aktorzy-oświetleniowcy opowiedzą o specyfice pracy w teatrze, pokażą techniki i tajemnice swojego zawodu – nie zabraknie profesjonalnej terminologii i olśniewających efektów świetlnych. Po przedstawieniu, granym 11 kwietnia, odbędzie się spotkanie z członkami Ośrodka Teatralnego Kana zatytułowane „Głosy Kany”. Ośrodek jest bazą dla realizacji spektakli, działań artystycznych, festiwali, projektów kulturalnych, społecznych, edukacyjnych i badawczych. Twórcy opowiedzą o czterech najważniejszych liniach tematycznych, określających kierunki i wybory artystyczno-programowe poszczególnych twórców, tj. społeczno-artystycznej (Weronika Fibich), Wokół Tradycji (Rafał Foremski), dokumentu (Janek Turkowski) oraz spektaklowej (zespół Teatru Kana, reprezentowany przez Bibianę Chimiak, Dariusza Mikułę i Martę Poniatowską).

12 kwietnia twórcy zaprezentują w Instytucie spektakl „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu” – opowiadający o mechanizmach pamięci na przykładzie katastrofy elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku. Reżyser Krzysztof Popiołek zaadaptował książkę „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” Swietłany Aleksijewicz. Sceniczna chóralna opowieść bada kondycję świata i psychiki człowieka po wybuchu – człowieka przygniecionego ciężarem przeszłości.

Program i bilety: https://www.bilety.grotowski-institute.art.pl/#

Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Nowy wspaniały bunt
"Nowy wspaniały bunt" - premiera spektaklu Kolektywu Kobietostan Wrocław

Grupa kobiet w kreatywnym poszukiwaniu nowej formy buntu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.