Teatr
Dziady polsko-japońskie/Soreisai

Dziady polsko-japońskie/Soreisai

  • 2019-04-08, , godzina 19:00
  • w Instytucie Grotowskiego, Studio Na Grobli, Wrocław

Opis

8 kwietnia 2019 roku w Instytucie Grotowskiego (Studio Na Grobli) odbędzie się spektakl „Dziady polsko-japońskie/Soreisai/祖霊際” w reżyserii Jadwigi Rodowicz-Czechowskiej. Wybitna japonistka spróbowała zrealizować utopijny projekt Grotowskiego i użyć „Dziadów” do stworzenia wspólnoty. Za oprawę muzyczną spektaklu odpowiada Zespół Lorenc Trio w składzie: Maniucha Bikont, Maciej Filipczuk, Jacek Hałas, Marcin Lorenc.

„Dziady polsko-japońskie/Soreisai/祖霊際 ” to wydarzenie teatralne zbudowane na kanwie potańcówki wiejsko-miejskiej oraz japońskich Zaduszek – O-bon, które powstało z inspiracji „Dziadami” Jerzego Grotowskiego (1961) i „Gusłami” Włodzimierza Staniewskiego i Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (1981). Rządzą tutaj muzyka i klimat potańcówki, a nade wszystko moc kobiet, do tej pory w „Dziadach” ignorowana. Dlatego też główne role grają Hana Umeda oraz Beata Passini. Towarzyszą im Piotr Zgorzelski oraz Kanji Shimizu – aktor teatru nō związany z wybitnym Teatrem Tessenkai w Tokio.

Za reżyserię, koncepcję spektaklu i scenariusz odpowiada Jadwiga Rodowicz-Czechowska – była członkini Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, była współpracownica Jerzego Grotowskiego, badaczka teatru japońskiego, w latach 2008–2012 Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii. „Wszystkie te bogate doświadczenia zaowocowały polsko-japońskimi «Dziadami», niezwykłym projektem spełniającym wizje Grotowskiego poprzez praktyki źródłowe „Gardzienic”. […] na dwie godziny powołana została do istnienia wspólnota obrzędowa, dokładnie wedle wskazówek Grotowskiego sprzed pół wieku: „niczego się nie odtwarza, nie przedstawia, ale uczestniczy się w pewnym ceremoniale, który wyzwala podświadomość zbiorową” (Mirosław Kocur, Teatralny.pl).

fot. M. Zakrzewski

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.