Literatura
Polikarp i Śmierć - z cyklu "100ropolska scheda"

Polikarp i Śmierć - z cyklu "100ropolska scheda"

  • 2018-12-02, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Klub Pod Kolumnami, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Klub Pod Kolumnami zaprasza 2 grudnia na kolejne spotkanie z prof. Bednarkiem z cyklu "100ropolska scheda". Tym razem tematem będzie Polikarp i Śmierć. Cykl spotkań poświęcony jest kulturze staropolskiej w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mariaż słowa i obrazu realizowany jest przez wybitnego znawcę epoki, historyka literatury i oratora Bogusława Bednarka wespół z mistrzynią pędzla Marią Kociumbas.

Tytuł cyklu "100ropolska scheda" podkreśla spuściznę polskiej kultury literackiej odziedziczoną po niezwykle owocnej, barwnej i bogatej epoce staropolskiej. „Sto” zapisane liczbą w tytule odwołuje się do okrągłej rocznicy obchodów odzyskania niepodległości. Tytuł sugeruje również styl prelekcji, która skrzy się dowcipem, obfituje w plastyczne porównania, bowiem dr hab. Bogusław Bednarek słynie z żywej narracji, swady wypowiedzi i obrazowych sformułowań, dalekich od hermetyczności kojarzonej z typowym wykładem akademickim.

Oracje zapoznają słuchaczy nie tylko z kanonem lektur kultury staropolskiej, ale również przybliżą omawiane tematy ze szczególnym uwzględnieniem odkryć, badań, wydań i recepcji literatury staropolskiej w okresie Polski niepodległej, w kontekście rocznicy stulecia odzyskania niepodległości.

Projekt proponuje odbiorcom nie tylko ucztę intelektualną, ale również niecodzienne wrażenia wizualne. Błyskotliwej narracji mówcy towarzyszyć bowiem będzie inspirowane nią malowidło tworzone przez biegłą malarkę na oczach widzów. Ukoronowaniem dwunastu „potyczek” z literaturą i malarstwem będzie wernisaż wystawy stworzonej z wielkoformatowych prac Marii Kociumbas.

Dr hab. BOGUSŁAW BEDNAREK to żywa legenda Wrocławia. Jest wykładowcą uniwersyteckim, autorem arcyciekawej książki „Epos europejski”. Napisał również: W świecie staropolskich oracji weselnych, Znaki brydżowe, Kwalifikatory uczty, O szkodliwości "Kaczki-dziwaczki", Mowy wygłaszane przy oddawaniu wieńca, Hiperteksty „Wyspy Skarbów” Stevensona, oraz rozliczne teksty opisujące kurioza jak: Literackie obrazy tortur, O profanacji ludzkich zwłok i grobów, Przyczynek do sympozjologii, Antyk, ciało i rozkosze podniebienia w bestsellerowych powieściach Marka Krajewskiego, Bogactwo, mamona, lichwa, jałmużna etc. w "Wielkim zwierciadle przykładów", Listy z piekła, Wino w kulturze i literaturze, Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany, Dziwne biblioteki, księgi i książki. Stylowy wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką - ciepło kojarzy się bywalcom spotkań literackich. Sławę zawdzięcza przede wszystkim znakomitemu cyklowi kilkuset programów telewizyjnych z lat 90 Labirynty Kultury, którego jest współtwórcą i głównym aktorem.

Dyplomowana artystka MARIA KOCIUMBAS urodziła się w  Kłodzku, w miesiącu maju.  Po maturze w liceum plastycznym we Wrocławiu ukończyła tam w 1996 r. Wydział Sztuki i Ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych. Podczas studiów doskonaliła kunszt malarski, który stał się główną dziedziną jej twórczości. Na dyplomie przedstawiła prace ceramiczne pt. "Symbolika węża w sztuce". Artystka uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i plenerach w Polsce i za granicą. Ma też w dorobku wystawy indywidualne w których realizuje swoje życiowe pasje: malarstwo. fotografikę, rzeźbę, muzykę i taniec.

Co: POLIKARP i ŚMIERĆ - Dialog Polikarpa ze śmiercią i Skarga umierającego, z cyklu "100ropolska scheda"

Gdzie: Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Kiedy: 2 grudnia, niedziela, godz. 18.00

Wstęp wolny

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.