Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Finał 9. Polish Cinema for Beginners: "Autor widmo"

Kiedy2017-12-07 godzina 20:00
Za ile16zł
GdzieKino Nowe Horyzonty
Kazimierza Wielkiego 19/23
Wrocław
Finał 9. Polish Cinema for Beginners: "Autor widmo"

Podróż po świecie śladami polskich filmowców, w która ruszyliśmy podczas 9. sezonu Polish Cinema for Beginners, zbliża się do finału. Po wizytach we Francji ("Danton"), Szwecji ("Obce niebo"), Stanach Zjednoczonych ("Ewangelia według Harry'ego") i Portugalii ("Imagine") na ostatni pokaz zabierzemy widzów do Wielkiej Brytanii. 7 grudnia zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na pokaz "Autora widmo" Romana Polańskiego.

Zrealizowany w gwiazdorskiej obsadzie osiemnasty pełnometrażowy film Romana Polańskiego podejmuje ulubiony przez reżysera motyw człowieka w pułapce. Tym razem autor "Dziecka Rosemary" opowiada historię pisarza (Ewan McGregor), który dostaje zlecenie ułożenia w książkę wspomnień Adama Langa (Pierce Brosnan) - byłego premiera Wielkiej Brytanii, wyraźnie wzorowanego na Tonym Blairze. Okazuje się, że jego poprzednik zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, a tytułowy ghost writer pracować musi pod silną presją nie tylko Langa, jego żony (Olivia Williams) i asystentki (Kim Cattrall), ale także prasy i służb specjalnych. Wgląd w mroczne kulisy szczytów władzy sprawia, że praca literata okazuje się coraz bardziej niebezpieczna. Atmosfera gęstnieje, a napięcie – jak na thriller przystało – sięga zenitu.

Oparty na książce Roberta Harrisa "Autor widmo" zdobył sześć Europejskich Nagród Filmowych (w tym za najlepszy film) i przyniósł Polańskiemu Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na festiwalu w Berlinie.

Organizowany od 2012 roku Polish Cinema for Beginners to pierwszy w skali całego kraju program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do odbiorców obcojęzycznych, którzy często nie mieli wcześniej okazji poznać największych arcydzieł polskiej kinematografii, ale i kultowych klasyków naszej popkultury. Pokazy Polish Cinema for Beginners poprzedzone są zawsze wprowadzeniem eksperta, przybliżającym tematykę i kontekst filmu, a podsumowane dyskusją, podczas której widzowie mogą rozwiać wątpliwości lub po prostu porozmawiać o tym, co z tego, co zobaczyli na ekranie, przypadło im do gustu, a co nie. 9. odsłona nagrodzonego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej projektu - organizowana pod hasłem "Poland Abroad" - prezentuje 5 filmów, które układają się w podróż szlakami polskiego kina po świecie. Od Wajdy do Polańskiego, przyglądamy się temu, jak twórcy z Polski odnajdują się w międzynarodowych kinematografiach i tam opisują świat.Copyright © 2003-2018 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama