Kino
17. Tydzień Filmu Niemieckiego

17. Tydzień Filmu Niemieckiego

  • 2017-11-06, , godzina 19:00, do 2017-11-12
  • 17zł
  • Kino Nowe Horyzonty, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Pokazem filmu „Witamy u Hartmanów”, rozpocznie się 17. Tydzień Filmu Niemieckiego, w ramach którego poznamy najnowsze i najważniejsze zjawiska we współczesnym kinie naszego zachodniego sąsiada. Przegląd będzie trwać do 12 listopada w Kinie Nowe Horyzonty.

Podczas tegorocznego przeglądu będzie można zobaczyć Powrót do Montauk, nowy film Volkera Schlondörffa, autora Blaszanego bębenka, i poznać wschodzące gwiazdy – jak Adrian Goiginger. Urodzony w 1991 roku autor Najlepszego ze światów został doceniony na tegorocznym Berlinale, gdzie zdobył Kompas – Nagrodę Sekcji Perspektywy Kina Niemieckiego. Oddamy też głos legendarnym rewolucjonistom: Joseph Beuys postara się udowodnić, że wszyscy jesteśmy artystami (Beuys), trio z Berlina Zachodniego na zawsze odmieni muzykę elektroniczną (Tangerine Dream. Rewolucja dźwięku), przeniesiemy się też do szwajcarskiej samotni ucznia Matisse’a i przyjaciela Picassa (Kaminski i ja). Przekonamy się też o tym, że Niemcy potrafią zręcznie połączyć poczucie humoru z konstruktywną krytyką, opowiadając o zderzeniu kultur – zarówno wtedy, kiedy to oni są gospodarzami (Witamy u Hartmanów), jak i gdy są goszczeni w innym kraju (Western).

Oblicza obcości

Kryzys uchodźczy i komedia? Simon Verhoeven dokonał rzeczy teoretycznie niemożliwej – zachowując dobry smak, w inteligentny i zabawny sposób rozbroił bombę uprzedzeń, która pojawiła się w debacie publicznej wraz z napływem imigrantów i uchodźców na Zachodzie w ciągu ostatnich lat. W Witamy u Hartmanów (film otwarcia, 6 listopada, 19:00) poznajemy historię pewnego Nigeryjczyka, który zderza się ze wszystkimi obliczami niemieckiej gościnności. Verhoeven przedstawia w krzywym zwierciadle stereotypy i fobie pojawiające się przy spotkaniu z obcością. Film okazał się wielkim sukcesem w Niemczech, gdzie w ciągu zaledwie 10 dni od premiery obejrzało go prawie milion widzów.

 O tym, że rozmowa jest możliwa (i konieczna) pomimo bariery językowej przekonuje nas Valeska Grisebach. Znajdujemy się na granicy bułgarsko-greckiej, gdzie niemieccy robotnicy budują nową elektrownię, a kłopoty techniczne przeplatają się tu z niezrozumieniem na tle kulturowym. Western (12 listopada, 19:00) zachwycił krytyków i widzów tegorocznego MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, gdzie zdobył Grand Prix i Nagrodę FIPRESCI.

Rewolucyjne wizje sztuki

Zainicjował sadzenie 7000 drzew, spędził 7 dni sam na sam z kojotem w zamkniętym pokoju, doprowadził do jednego z największych strajków na uczelni artystycznej, a w latach 70. trafnie przewidział problemy, z jakimi będą zmagać się w przyszłości zachodnie demokracje. Joseph Beuys – ekscentryk, wizjoner, szarlatan: zmarły w 1986 roku artysta do dziś budzi wiele kontrowersji, a jago koncepcja skrajnego poszerzenia rozumienia sztuki to jedna z najodważniejszych propozycji teoretycznych ubiegłego wieku. Historię twórcy przybliża Andreas Veiel w filmie Beuys (7 listopada, 19:00).

Brzmienie Berlina Zachodniego, które zainspirowało nowe pokolenia twórców muzyki elektronicznej: to Tangerine Dream, znani z rewolucyjnego wykorzystania zdobyczy technologii w sztuce. Ich dokonania wpłynęły zarówno na filmowców – takich jak Ridley Scott, jak i całe rzesze muzyków, z Jeanem-Michelem Jarrem na czele. W Tangerine Dream. Rewolucja dźwięku (9 listopada, 19:00) Edgar Froese zaprasza nas na świetny koncert, złożony z archiwalnych wypowiedzi, nagrań czy rozmów z przyjaciółmi zespołu.

Daniel Brühl (Good Bye, Lenin!) wciela się w postać Sebastiana Zöllnera, młodego i ambitnego dziennikarza, który postanawia przypomnieć światu o Manuelu Kaminskim, mistrzu sztuki pop-art. Wyreżyserowany przez Wolfganga Beckera Kaminski i ja (8 listopada, 19:00) to opowieść zarówno o dążeniu do sławy, jak i zmęczeniu nią; prezentacja medialnej bańki karmiącej się tajemnicami i prawdziwej legendy, która nie ma w sobie niczego sensacyjnego.

Nowe dzieło mistrza i wschodząca gwiazda

Volker Schlondörff, po ekranizacji Homo Faber, ponownie sięga po prozę Maxa Frischa. Jego najnowszy film, Powrót do Montauk (11 listopada, 19:00), to opowieść o zderzeniu rzeczywistości z fikcją, którą staramy się ubarwić nasz świat. Historia spotkania pisarza Maxa Zorna (Stellan Skarsgård) i jego dawnej miłości, Rebeki (Nina Hoss) uświadamia nam, że nie ma łatwych powrotów do przeszłości.

Konfrontacje ze wspomnieniami, nawet tymi najbardziej bolesnymi, to istotny element budowania tożsamości. Przekonuje o tym Adrian Goiginger, objawienie współczesnego kina w Niemczech. Wyróżniony w Berlinale reżyser swój debiutancki film poświęcił relacjom siedmioletniego Adriana i jego matki, centralnego punktu w świecie młodego bohatera. Ich wspólny dom to mieszanina miłości i chaosu, gdzie euforia przeplata się z depresją, przy akompaniamencie alkoholu i mocnych narkotyków. Goiginger utrzymuje jednak, że mimo wszystkich problemów, znalazł się w Najlepszym ze światów (10 listopada, 19:00).

Organizatorami Tygodnia Filmu Niemieckiego są Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Dom Norymberski w Krakowie, Instytuty Goethego w Warszawie i Krakowie i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 17 zł można kupić na www.kinonh.pl.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Nieobliczalna film
Plejada gwiazd w polskiej produkcji "Nieobliczalna" na Amazon Prime Video [WIDEO]

Czy warto będzie zobaczyć ten film? Prezentujemy zwiastun!

Cuckoo
Znamy filmy z cyklu Nocne Szaleństwo na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty [WIDEO]

Film bez dialogów o grupie Wielkich Stóp, surrealistyczna komedia i mroźny horror o leśnym ośrodku.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!