Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

NAF Dementi – 25 lat (wystawa fotograficzna)

Kiedy2007-08-31
GdzieSala Mieszczańska w Ratuszu
NAF Dementi – 25 lat (wystawa fotograficzna)

Wystawa jest organizowana w związku z 25 rocznicą powstania NAF Dementi w czasie demonstracji ulicznych we Wrocławiu 31 sierpnia 1982 roku.

W tym dniu doszło do jednej z największych demonstracji stanu wojennego. Na ulicach Wrocławia doszło do gwałtownych starć z milicją. Zginał jeden z demonstrantów, było wielu rannych. Grupa wrocławskich fotografów, członków NAF Dementi, zarejestrowała wydarzenia na pl. Czerwonym, gdzie milicyjna więźniarka przejechała demonstranta - Jarosława Hyka. Jeden z nich, Wojciech Wójcik, sfilmował ten dramatyczny moment. Film Wójcika Wójcika został przez Agencję wysłany na Zachód wkrótce po demonstracji. Dzięki temu stał się jednym z najważniejszych dokumentów stanu wojennego. W tym roku powrócił do Polski i po raz pierwszy będzie można obejrzeć go w całości.

Prezentacja w Muzeum Miejskim Wrocławia będzie się skupiać właśnie wokół filmu.  Powiększenia poszczególnych klatek filmowych (ok..20) będą główną osią ekspozycji. Uzupełnią je zdjęcia pięciu fotografów, którzy robili zdjęcia w tym samym czasie i miejscu oraz zdjęcia operacyjne SB.  Jest to próba wizualnego odtworzenia za pomocą dokumentów fotograficznych i filmowych jednego zdarzenia, które miało miejsce w początkowej fazie demonstracji 31 sierpnia 1982 roku.

Ekspozycji fotografii w Sali Mieszczańskiej Ratusza towarzyszyć będzie stała projekcja filmu Wojciecha Wójcika, dwóch innych dokumentów filmowych nakręconych na placu Czerwonym w tym samym czasie, oraz wideo wywiadów z Wójcikiem i J. Hykiem.
Ponadto w przestrzeni galeryjnej zostaną przedstawione powiększenia fotografii wraz z podpisami i nagłówkami artykułów publikowanych w tym czasie w prasie komunistycznej, dokumenty z wrocławskiego oddziału IPN dotyczące śmierci Kazimierza Michalczyka, a także oryginalne egzemplarze prasy podziemnej emigracyjnej: polskiej, czeskiej, rosyjskiej i zachodniej.

Prezentacja uliczna obejmuje około 90 fotografii NAF Dementi z lat 1983 - 1990, dokumentujących opór i inicjatywy społeczne we Wrocławiu, w całej Polsce i w Europie.

Miejsce: Sala Mieszczańska w Ratuszu oraz ekspozycja plenerowa na placu w rejonie pręgierza

Wystawa potrwa do 30 września 2007 roku.
Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2019 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama