Literatura
Żywa Biblioteka

Żywa Biblioteka

  • 2023-06-17, , godzina 12:00
  • wstęp wolny
  • Mediateka, ul. pl. Teatralny 5, Wrocław

Opis

Żywa Biblioteka

17 czerwca 2023 r. w godz. 12:00-20:00, Mediateka, pl. Teatralny 5

Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch promujący prawa człowieka i dialog społeczny.

Celem projektu jest wzrost świadomości i wiedzy Wrocławian_ek na temat mniejszości kulturowych, religijnych, etnicznych, społecznych i innych oraz kształtowanie postaw otwartości. To właśnie dzięki otwarciu na tematy trudne dla naszego miasta, Żywa Biblioteka może skutecznie zastępować stereotypy wiedzą, doświadczeniem i empatią w stosunku do osób wykluczanych.

Zapraszamy do Mediateki, gdzie każda odwiedzająca nas osoba będzie mogła wypożyczyć na rozmowę Żywą Książkę, czyli przedstawiciela_kę mniejszości kulturowej, etnicznej, religijnej, społecznej, zawodowej borykających się ze stereotypami, uprzedzeniami, wykluczeniem. Każda osoba poprzez zadawanie pytań ma szansę zweryfikować określony stereotyp a w konsekwencji zbudować kontakt społeczny, zaufanie i akceptację.

Aby porozmawiać z Żywą Książką Czytelnik_czka zostanie zarejestrowany_a przez Bibliotekarzy_ki, a potem otrzyma kartę biblioteczną. Wypożyczenia będą odbywać się na terenie Mediateki, a czas pojedynczej rozmowy to 30 minut. Będzie można porozmawiać z takimi osobami, jak, m.in.: Amazonka- kobieta po mastektomii, Ateista, Były Więzień, Cyganka/Romka, Osoba niesłysząca z implantem ślimakowym, Policjant, Uchodźczyni z Donbasu, Ukrainka, Mama dziecka z niepełnosprawnością, Osoba chorująca na schizofrenię, Osoba w spektrum autyzmu, Syryjczyk, Trzeźwa alkoholiczka, Syryjski Uchodźca, Żyd, Osoba HIV +, Trans Kobieta, Gej.

Polecamy
Ostatnio dodane
Uwięzieni w grze
"Uwięzieni w grze" - nowa seria książek dla dzieci

To opowieść o dwunastolatku, który razem ze swoim najlepszym przyjacielem został wessany do świata gry.

Bookowisko
Literackie akcenty z okazji Święta Wrocławia 2023 Wrocław

Czeka nas Bookowisko, warsztaty plastyczne z Pawłem Pawlakiem i spotkanie z Tomaszem Kocowskim.