Dzieje się - Literatura

Znamy szczegóły 28. edycji Wrocławskich Targów Dobrych Książek [Program]

2019-11-15 11:40:24 | Wrocław

28. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek zbliża się wielkimi krokami. Już tradycyjnie na targi udamy się do Hali Stulecia, gdzie w tym roku zgromadzi się ponad stu siedemdziesięciu wydawców z całej Polski i przeszło stu pięćdziesięciu pisarzy, ilustratorów czy tłumaczy. Po raz pierwszy Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w Mieście Literatury UNESCO, którym stolica Dolnego Śląska została ogłoszona pod koniec października. W tym roku gościem honorowym imprezy będzie Komisja Europejska, dzięki której w programie targów znajdziemy specjalne pasmo spotkań wokół problemów ekologicznych. Podobnie jak rok temu odbędzie się także Salon Zdobywców, w ramach którego odbędą się spotkania z tegorocznymi laureatami najważniejszych polskich nagród literackich. Już po raz trzeci WTDK towarzyszyć będą Targi Wszystkiego Dobrego.    

 Targi Dobrych Książek we Wrocławiu

Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach od 5 do 8 grudnia 2019 w przestronnej, zabytkowej Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1), gdzie w tym roku po raz pierwszy dojedziemy bezpłatnym targowym autobusem. Linię specjalną autobusu jadącego na targi książki uruchomi MPK Wrocław, które zostało partnerem Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Autobus będzie wyjeżdżał z przystanku Dworzec Autobusowy i kierował się do Hali Stulecia m.in. przez Plac Dominikański i Plac Grunwaldzki i taką samą trasą będzie wracał z Hali Stulecia (rozkład trasy znajdziemy przed rozpoczęciem targów na stronach internetowych MPK i Wrocławskiego Domu Literatury oraz w witrynach przystankowych MPK).

28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Wrocławskie Targi Dobrych Książek są największym świętem literackim w mieście i tradycyjnie zgromadzą najlepszych wydawców z całej Polski. W tym roku są też pierwszą dużą imprezą literacką odbywającą się po przyznaniu Wrocławiowi tytułu Miasta Literatury UNESCO. Gościem honorowym imprezy będzie Komisja Europejska, dzięki której w programie targów znajdziemy specjalne pasmo spotkań wokół problemów ekologicznych, a także spotkanie z Martą Dzido – polską laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej. Podobnie jak przed rokiem będziemy mieli okazję odwiedzić także stoisko z literaturą węgierską. Ponadto podczas zimowych targów poznamy najlepszą edytorsko i graficznie książkę dla dorosłych (Pióro Fredry) oraz dla dzieci (Dobre Strony). Podczas uroczystej gali zostaną wręczone dwie nagrody Prezydenta Wrocławia dla wydawców: Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2019 i Nagroda Edytorska Dobre Strony 2019. Sponsorem nagród jest KGHM Polska Miedź SA.

Spotkania autorskie

Przez cztery dni tego największego we Wrocławiu święta książek będzie można uczestniczyć w ponad stu różnych spotkaniach autorskich i warsztatach. Gośćmi WTDK będą w tym roku m.in.: Małgorzata Rejmer, Marek Krajewski, Marta Dzido, Andrzej Dragan, prof. Jerzy Bralczyk, Piotr Hercog, Adam Wajrak i Tomasz Somojlik, Maciej Zaremba Bielawski, Filip Zawada, Jakub Małecki, Grzegorz Kasdepke, Agata Tuszyńska, Barbara Gawryluk, Maciej Zaręba, Anna Kańtoch, Wojciech Orliński, Olga Gitkiewicz, Mariusz Urbanek, Piotr Zychowicz, Grzegorz Gauden, Hanna i Antoni Gucwińscy, Janusz Leon Wiśniewski, Jacek Fedorowicz, Zyta Rudzka, Adam Kaczanowski, Aldona Kopkiewicz, Małgorzata Lebda, Marta Podgórnik, Marta Kisiel, Tomasz Woroniak, Michał Zawadka, Robert Romanowicz, Jacek Antczak, Joanna Gwis, Monika Kassner, Anna Paszkiewicz, a także autorki najlepszych tegorocznych przekładów: Małgorzata Łukasiewicz (Nagroda za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za całokształt twórczości), Magdalena Pytlak (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus) i Bogusława Sochańska (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii przekład).

3. Targi Wszystkiego Dobrego

Po raz trzeci Wrocławskim Targom Dobrych Książek towarzyszyć będą Targi Wszystkiego Dobrego. W kuluarach Hali zostanie stworzona strefa sztuki i ładnych przedmiotów, gdzie rozgości się ponad osiemdziesięciu wystawców. Kupimy tu dobry design, sztukę użytkową, ręcznie szytą odzież od młodych polskich projektantów, autorską biżuterię, unikatowe zabawki dla dzieci, obrazy, plakaty, grafiki i ilustracje polskich artystów, ceramikę, płyty winylowe, kwiaty i ozdoby świąteczne oraz inne wyroby rękodzielnicze. Wszystko to przygotowane przez polskich twórców z małych firm i manufaktur. Tutaj obędą się także bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych z sitodruku, grafiki i wyrabiania ceramiki oraz z szycia i tworzenie biżuterii. Można także liczyć na pokazy djskie.

W przestrzeni targów – jak co roku – będzie działać strefa zabaw dla dzieci (liczne warsztaty i zajęcia kreatywne), kawiarnia oraz szatnia. W punkcie informacyjnym w głównym holu do Hali Stulecia otrzymamy bezpłatny program z mapką stoisk. Wielu wystawców oferuje możliwość zapłacenia za zakupy kartą, ale nie wszyscy mają taką możliwość, dlatego wybierając się na targi, warto zaopatrzyć się również w gotówkę – najbliższy bankomat znajduje się przy wejściu do Zoo. Wstęp na Wrocławskie Targi Dobrych Książek oraz na Targi Wszystkiego Dobrego tradycyjnie jest bezpłatny.

Program 28. Wrocławskich Targów Dobrych Książek

Program targów to w tym roku około stu wydarzeń – spotkań oraz warsztatów z autorami, ilustratorami, tłumaczami. Większość autorów będzie czekała także na swoich czytelników przy stoiskach wydawnictw, by podpisywać książki. Warto zwrócić uwagę na to, że w tegorocznym programie wyróżnia się pasmo ekologiczne. Na spotkania o tej tematyce zaprasza Gość Honorowy – Komisja Europejska, ale te same wątki odnajdziemy również m.in. na spotkaniu wokół książki „Balticarium, czyli rejs po Bałtyku” (Wydawnictwo Wytwórnia) oraz podczas warsztatów z Magdaleną Kozieł-Nowak wokół książki „Żółwik z oceanu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka”. Zadowoleni będą fani kryminałów, którzy będą mieli okazję spotkać się z Markiem Krajewskim, Wojciechem Chmielarzem, Jakubem Ćwiekiem, Bernadetą Prandzioch, Przemysławem Semczukiem czy debiutującymi w tym gatunku Mieczysławem Gorzką, Miłoszem Fryzełem i Barbarą Sośnicą-Czekałą.

Co roku dużą popularnością cieszą się spotkania wokół książek o Wrocławiu i Dolnym Śląsku, poświęcone historii i sztuce regionu. Podczas tegorocznej edycji Targów Joanna Mielewczyk opowie o nowej książce „Kamienice 2. Opowieści mieszkańców przedwojennego Wrocławia”, Adam Pacholak o książce na temat budynku wrocławskiego Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej przy ulicy Ofiar Oświęcimskich, autorstwa Anny i Jerzego Tarnawskich, a Małgorzata Lutowska i Przemysław Żuchowski o fenomenie Dolnego Śląska oraz Karolina Kuszyk o swojej debiutanckiej książce „Poniemieckie” (Wydawnictwo Czarne), w której rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń mieszkającymi w poniemieckich domach na zachodnich ziemiach Polski. O książce Leszka Czarnoty w stulecie urodzin Henryka Tomaszewskiego opowie autor wstępu i redaktor publikacji „Książka o mistrzu. Subiektywna historia teatru pantomimy Henryka Tomaszewskiego (1959–1974)” prof. Leszek Pułka oraz żona autora Ewa Kamas-Czarnota. Wśród lokalnych akcentów warto zauważyć też dwa spotkania z pisarzami z Wrocławia przygotowane przez Wydawnictwo Znak. Pierwsze z nich to jubileuszowe spotkanie z Markiem Krajewskim (sobota 7.12, 14.00), który obchodzi w tym roku 20-lecie swojej pracy twórczej. Z tej okazji Wydawnictwo Znak wydało dwie nowe powieści mistrza, „Dziewczynę o czterech palcach” i „Mock. Golem”, na ul. Jedności Narodowej 42/44a powstał mural z wizerunkiem pisarza i bohaterów jego książek, a w Teatrze Muzycznym Capitol odbyła się premiera spektaklu „Mock. Czarna burleska”. Dodatkowo w sobotę przed spotkaniem z autorem odbędzie się odsłonięcie krasnala Ebiego, który nawiązuje do Eberharda Mocka, głównego bohatera retrokryminałów Marka Krajewskiego. Pomysłodawczynią przygotowania i odsłonięcia krasnala jest Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodniczka miejski po Wrocławiu ze Stowarzyszenia Podróżników TUiTAM, a autorką krasnala jest artystka plastyk Beata Zwolańska-Hołod. Odsłonięcia przed wejściem głównym do Hali Stulecia w sobotę o 13.30 dokona pomysłodawczyni oraz sam autor. Drugim wrocławskim pisarzem, którego wydana w tym roku przez Wydawnictwo Znak książka „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” została świetnie przyjęta przez recenzentów i czytelników jest Filip Zawada – pisarz, fotograf i muzyk. Jego powieść sprawia, że zaczynamy widzieć, jak bardzo świat z naszych wyobrażeń różni się od tego, w którym żyjemy. Autor opowie o książce w niedzielę 8 grudnia o 14.00. Także w niedzielę, ale o 12.00 wrocławski dziennikarz i pisarz Jacek Antczak, współautor nowej książki „Piotr Hercog. Ultrabiografia” (Wydawnictwo SQN) poprowadzi wyjątkowo zapowiadające się spotkanie z Piotrem Hercogiem, człowiekiem, dla którego żadne góry nie są wystarczająco wysokie, żeby na nie wbiegać. W 2017 r. był najszybszym obcokrajowcem na mecie maratonu, który miał miejsce na Mount Everest. Podróżnik opowie o swoich wyprawach, zaskakujących i dramatycznych sytuacjach, dążeniu do celu i realizowaniu marzeń.

Na dzieci – poza strefą zabaw, w której warsztaty będą się odbywać cały dzień – czeka m.in. spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, warsztaty plastyczne z Joanną Bartosik, warsztaty z autorkami: Joanną Gwis, Moniką Kassner, Anną Paszkiewicz oraz warsztaty komiksowe z Tomaszem Woroniakiem czy warsztaty detektywistyczne wokół serii książek „Biuro detektywistycznego Lassego i Mai”. Z oferty warsztatowej będą mieli okazję skorzystać z także dorośli. Dla nich organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty o nowych książkach dziecięcych, praktyczne warsztaty dla rodziców z edukacji metodą Montessori, wykład Michała Zawadki o pozytywnym myśleniu i wspieraniu dziecka, czy wykład Agnieszki Urbańskiej „Dorośli w świecie baśni”. Na większość warsztatów oraz spotkania z programu przygotowanego przez Komisję Europejską obowiązują zapisy – szczegółów należy szukać w programie.

W Hali Stulecia podczas targów obejrzymy również ciekawą wystawę „ILUSTRATORKI, ILUSTRATORZY” prezentującą okładki najpiękniejszych książek, które wielu z nas może pamiętać z dzieciństwa. Wystawa stanowi nawiązanie do książki Barbary Gawryluk „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów” (Wydawnictwo Marginesy).

Program 28. WTDK został opublikowany na www.domliteratury.wroc.pl

Pióro Fredry 2019 i Dobre Strony 2019 - nominacje

Kolejna edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nimi finał konkursu Pióro Fredy i Dobre Strony. W tym roku zostaną przyznane dwie osobne nagrody edytorskie dla wydawców: Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2019 (z wyłączeniem książek dla dzieci) oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony 2019 (książka dla dzieci). Nominowanych i laureatów wyłania jedno wspólne jury. Ponadto obie nagrody są finansowe, a wygrane środki zwycięzcy są zobowiązani przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. Po raz pierwszy także Pióro Fredry i Dobre Strony zostaną wręczone w Mieście Literatury UNESCO, którym Wrocław został ogłoszony pod koniec października. Jury do każdej z nagród nominowało 5 książek. Laureatów poznamy 5 grudnia.

Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2019. Nominacje:

  • „Drobiazg. Miłość w czasach genetyki”, autor: Markéta Baòková, przekład: Dorota Dobrew, projekt graficzny i typograficzny okładki: Dominika Jagiełło, Wydawnictwo Dowody na Istnienie

za skutecznie przeprowadzony eksperyment edytorski z okładką i elegancko podaną zawartość.

  • „Japonia utracona”, autor: Alex Kerr, przekład: Maria Kwiecieńska-Decker, projekt graficzny: Przemek Dębowski, Wydawnictwo Karakter

za bezbłędną formułę edytorską – idealnie wyważone relacje między typografią a obrazem, finezję i elegancję, widoczne już od wyrafinowanej, choć skromnej okładki.

  • „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”, autor: Filip Springer, projekt okładki i projekt graficzny: Łukasz Zbieranowski, Wydawnictwo Czarne

za spójność środków projektowania użytych do przekazania treści, za nastrojowe fotografie.

  • „Marek Chlanda. Studium Posłuszeństwa”, koncepcja i redakcja naukowa katalogu: Magdalena Kownacka, Anna Saciuk-Gąsowska, opracowanie graficzne: Kaja Gliwa, Wydawnictwo Muzeum Sztuki w Łodzi

za projekt przekraczający formułę katalogu, który stał się impresją na temat twórczości artysty, za intrygująco zaaranżowaną przestrzeń publikacji i niebanalną typograficznie okładkę.

  • Seria: „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy, Awangarda i Państwo, Wielka Wojna”, redakcja: Agnieszka Hatowska i Joanna Targoń (Wielka Wojna), Dorota Monkiewicz i Agnieszka Hatowska (Awangarda i Państwo), Małgorzata Jędrzejczyk i Katarzyna Słoboda (Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy), przekład: Barbara Askanas, Jerzy Litwinow, Agnieszka Rejniak-Majewska i inni (Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy), Anna Butrym, Inesa Szulska, Anna Radwan-Żbikowska (Awangarda i Państwo), Iza Curyłło-Klag, Maria Franecka, Katarzyna Gucio i inni (Wielka Wojna), opracowanie graficzne: Ryszard Bienert, Wydawnictwo Muzeum Sztuki w Łodzi

za adekwatność formy i treści, piękną i spójną typografię okładek, za udaną próbę kontynuacji konstruktywistycznych tradycji polskiego designu.

Nagroda Edytorska Dobre Strony 2019. Nominacje:

  • „Widziałem pięknego dzięcioła”, autor: Michał Skibiński, opracowanie graficzne Ewa Stiasny, ilustracje Ala Bankroft, Wydawnictwo Dwie Siostry

za trudny, pięknie zrealizowany koncept książki, w którym obrazy przekraczają funkcję ilustracji, komentując rzeczywistość, za zestawienie osobistego dokumentu dziecięcego z Historią w ujmującej narracji wizualnej.

  • „Kto ukradł jutro”, autor: Olga Ptak, opracowanie graficzne i ilustracje Dominika Czerniak-Chojnacka, Wydawnictwo Albus

za ważką tematykę niepełnosprawności dzieci ujętą w dwa woluminy: jedna książka opowiedziana z perspektywy rodzica, a druga - dziecka, obie interesująco zilustrowane, choć w zupełnie innym stylu, z elegancko i z dużym wyczuciem zaprojektowaną typografią oraz niebanalną prostą, funkcjonalną oprawą.

  • „Powiedz to w mig”, autor: Rasa Janèiauskaitė, ilustracje: Rasa Janèiauskaitė, przekład Maciej Byliniak, Wydawnictwo Dwie Siostry

za nietypowy projekt, intrygujący w warstwie graficznej, empatycznie mierzący się z problemem niepełnosprawności.

  • „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków”, autor: Andrzej Fedorowicz, opracowanie graficzne i ilustracje Zofia Frankowska i Jacek Ambrożewski, Wydawnictwo Dwie Siostry

za niezwykle atrakcyjne połączenie wyrazistej autorskiej ilustracji z konsekwentnym projektem graficznym.

  • „Mały Książę”, autor: Antoine de Saint-Exupéry, przekład Henryk Woźniakowski, opracowanie graficzne i ilustracje Paweł Pawlak, Wydawnictwo Znak

za dokonanie niemożliwego, czyli zakończone sukcesem zbudowanie alternatywnej, zasługującej na szczere uznanie dla dojrzałego warsztatu i wysokiej wartości artystycznej szaty graficznej książki legendy.

Laureatów obu nagród poznamy 5 grudnia o godz. 19.30, podczas uroczystej gali w ramach 28. Wrocławskich Targów Dobrych Książek (wstęp na galę za zaproszeniami).

28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach 5-8 grudnia w Hali Stulecia.

Organizatorem 28. WTDK oraz Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony jest Wrocławski Dom Literatury.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: wydarzenia, spotkania, goście, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Polecamy
Wiedźmin: Ronin
Specjalne wydanie komiksu "Wiedźmin: Ronin" z kampanią na Kickstarterze

Komiks przenosi mroczny świat fantasy z "Wiedźmina" na feudalną japońską scenerię.

Słuchowisko Wyrwa. Historia Ułana
Słuchowisko "Wyrwa. Historia Ułana" jako prolog nowej książki Wojciecha Chmielarza

Mistrz thrillera psychologicznego napisał scenariusz słuchowiska specjalnie dla swoich fanów.

Ostatnio dodane
nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.