Recenzje - Literatura

"Żaba" Małgorzaty Musierowicz

2005-12-07 00:00:00 | Wrocław

"Żaba" Małgorzaty Musierowicz

Jedną z najbardziej oczekiwanych nowości, zaprezentowanych podczas 14. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, była „Żaba” Małgorzaty Musierowicz.. Autorka jak zwykle nie zawiodła. Kolejny, 16. już tom Jeżycjady  to opowieść pełna ciepła, humoru i serca.

Oprócz dobrze znanych już czytelnikom członków familii Borejków, ważne role zaczynają odgrywać epizodyczni niemal lub tez nieznani wcześniej bohaterowie z 15-letnią Hildegardą Schoppe czyli tytułową Żabą na czele. Dziewczyna próbuje nakłonić, przebywającego w USA brata, do zmiany haniebnego zachowania i zainteresowania się jego, mającą wkrótce przyjść na świat, córeczką - owocem związku z Różą Pyziak. Przedsięwzięcia Żaby obfitują w ciekawe spotkania, humorystyczne sytuacje, błyskotliwe dialogi - wszystko to, co sprawia, że kolejne pokolenia czytelników (tak tak, nie tylko czytelniczek!) sięgają po Jeżycjadę.

Pierwsze skrzypce w poprzedniej części poznańskiej sagi odgrywały w zasadzie dzieci, teraz piętnastolatka. Można by pomyśleć, że w granicy takiego nastoletniego wieku zamkną się i czytelnicy. Nic bardziej mylnego. Opowieści Musierowicz są wielopokoleniowe i uniwersalne w jak najpełniejszym tych słów znaczeniu. Z ich czytania nie da się wyrosnąć.

Jak każdy utwór Musierowicz, tak i „Żaba”, w trafiający prosto do serca, mądry sposób, opowiada o odpowiedzialności, rodzicielstwie, przyjaźni, relacjach z rodziną i,po prostu, o miłości - w tak wielu jej aspektach.

Już od pierwszych stron w świecie Musierowicz można się poczuć jak u siebie. Atmosfera dobra i życzliwości, gdzie nawet łajdacy okazują się mieć serce, emanuje z każdej strony. Zachęcam do lektury.

Dorota Dobkowska (dorota.dobkowska@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Opowieści o Ojczyźnie
Opowieści o Ojczyźnie - recenzja książki

Jakie są historie o ojczyźnie Dmitry'ego Glukhovsky'ego?

Przewodnik dla damy po halkach i korsarstwie - recenzja

Wybierz się w kolejną podróż z rodzeństwem Montague.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.