Dzieje się - Literatura

Wrocławskie Targi Dobrych Książek w atmosferze Świąt [FOTO]

2015-12-07 08:09:45 | Wrocław

Ponad sto spotkań z pisarzami, książkowe premiery i prezentacje nowości wydawniczych - między innymi - take atrakcje czekały na gości 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Zobacz zdjęcia z tego czterodniowego święta literatury. 

Zobacz zdjęcia targów. Przejdź do galerii>>

Targi Dobrych Książek należy odbywały się w Centrum Kongresowym Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1). Impreza tradycyjnie trwała od czwartku do niedzieli (3-6 grudnia) i zgromadziła we  Wrocławiu niemal sto pięćdziesiąt najlepszych Wydawnictw z całej Polski.

Tym razem z czytelnikami spotkali się między innymi: Magdalena Grzebałkowska, Marek Niedźwiecki, Jerzy Sosnowski, Wojciech Mann, Ziemowit Szczerek, Elżbieta Baniewicz, Beata Guczalska, Magdalena Zawadzka, Pawłem Goźliński, Adam Wajrak, Beata Maciejewska, Mariusz Urbanek, ks. Adam Boniecki i  Michał Olszewski, Prof. Bralczyk i Michał Ogórek, Janusz Majewski, prof. Jan Hartman, Włodzimierz Kowalewski, Krystyna Sienkiewicz, Grzegorz Ćwiertniewicz, Maks Cegielski, Mikołaj Długosz, prof. Izabela Sur Joanna Zagner-Kołat, dr Jacek Grębowiec i Justyna Kalicińska, prof. Grzegorz Leszczyński, Vladimír Binar, , Małgorzata Gutowską-Adamczyk, Krzysztof Tomasik, Mariola Pryzwan, Elżbieta Sieradzińska, Paweł Wakuła, Jörg Bernig.

Gościem WTDK był również rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici, którego powieść „Matei Brunul” znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS oraz zdobyła Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawaną przez Czytelników.

W tym roku Wrocławskie Targi Dobrych Książek obyły się w nowym miejscu – Centrum Kongresowym Hali Stulecia przy ul. Wystawowej 1. Powierzchnia wystawiennicza  targów była dwa razy większa niż w ubiegłym roku i wyniosiła około 1700m², a mimo to wokół stoisk już od samego czwartku można było obserwować tłumy odwiedzających. Wrocławianie chętnie kupowali książki, wielu Wydawców już w sobotę musiało dowozić tytuły, których zabrakło. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się także książka nagrodzona tytułem Książki Roku w konkursie Pióro Fredry 2015 – „Kucając” Andrzeja Stasiuka Wydawnictwa Czarne. Tego tytułu zabrakło najszybciej! Niektórzy z Wystawców w niedzielę przed zamknięciem targów (o 16:00) miało już niemal puste stoiska.

Jak co roku dużą popularnością wśród wrocławian cieszyły się spotkania z autorami oraz podpisywanie książek. W programie było ich ponad sto. Na wielu z nich sale były wypełnione po brzegi, a nawet brakowało miejsc. Tłumy (kilkaset osób) pojawiły się m. in. na spotkaniu z Adamem Wajrakiem, Wojciechem Mannem, Markiem Niedźwieckim, ks. Adamem Bonieckim, prof. Janem Hartmanem, Magdaleną Grzebałkowską czy Lechem Majewskim.  Do tych i wielu innych autorów ustawiały się także długie kolejki, by poprosić o podpisanie książki.

Znakomicie udała się również ogłoszona w ramach 24. WTDK akcja charytatywna „Wyłóż książki na stół!” współorganiowana z dolnośląskim producentem mebli z naturalnego drewna JAFRA. Zbierano książki na świąteczny prezent dla Domu Dziecka w Obornikach Śląskich, Domu Samotnej Matki w Głogowie oraz Szkoły Podstawowej w Osolinie.Wrocławianie chętnie podzielili się przeczytanymi już przez siebie książkami i przynieśli na akcję kilkaset książek!

Dużym powodzeniem cieszyły się również warsztaty  plastyczne, kreatywne i edukacyjne inspirowane literaturą, prowadzone w sali zabaw przygotowanej przez Studio Tęczówka.  Przez cały czas sala była pełna dzieci uczestniczących w zajęciach.

Tak duży sukces tegorocznycznych Wrocławskich Targów Dobrych Książek, liczna obecność Wydawnictw, Autorów oraz ponad pięćdziesiąt tysięcy odwiedzjących oznacza tylko jedno – w 2016 roku impreza powinna przenieść się do głównego budynku Hali Stulecia, co już dzisiaj planują Organizatorzy.
Wstęp na 24. Wrocławskie Targi Dobrych Książek był bezpłatny.

MD/ip

fot. Dominika Golińska - Kosowska

Słowa kluczowe: wrocławskie targi książek, targi książek zdjęcia, targi książki 2015
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Polecamy
Wisława Szymborska patronką roku 2023
Wisława Szymborska patronką roku 2023

Decyzję o tym podejmował Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk Noblistką!

Polska pisarka została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Polecamy
Ostatnio dodane
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.