Dzieje się - Literatura

Spotkania "Literatura.OUT" na MFF Nowe Horyzonty 2018 [Program]

2018-07-10 13:45:36 | Wrocław

„Out”, czyli bycie poza, obserwowanie i opisywanie świata z pewnego dystansu to narracja spajająca wydarzenia 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Podczas największego w Polsce święta kina niezależnego, pod hasłem „Literatura.OUT” odbędą się spotkania literackie, które poprowadzi Michał Nogaś. W tym roku w dyskusjach udział wezmą m.in.: Martyna Bunda, nominowana za powieść „Nieczułość” do Nagrody Literackiej NIKE oraz Nagrody Literackiej Gdynia, a także pisarze i tłumacze – Jacek Dehnel oraz Piotr Tarczyński, reporter – Wojciech Jagielski oraz miłośnik zwierząt i autor książek – Adam Wajrak. Od 28 lipca do 2 sierpnia na spotkania wokół książek zapraszają Empik oraz MFF Nowe Horyzonty.

spotkania literackie 18. MFF Nowe Horyzonty

Podczas dyskusji Michał Nogaś porozmawia z Martyną Bundą o „Nieczułości”, debiutanckiej powieści autorki, poświęconej silnym Kaszubkom z Dziewczej Góry. Dziennikarz i autorka poruszą również temat twórczości kobiet. Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński przedstawią nową odsłonę przygód krakowskiej detektywki, profesorowej Szczupaczyńskiej. Znakomity gawędziarz i obrońca przyrody Adam Wajrak zaprezentuje kultowe już przewodniki tropicieli, uaktualnione i odświeżone, zebrane w jednym tomie oraz ilustrowane jego zdjęciami. Wspólnie z Karoliną Sulej i Mateuszem Kubikiem publiczność zastanowi się, czy „Wszyscy jesteśmy dziwni” – w nawiązaniu do tytułu reportażu o Coney Island. Natomiast Damian Nenow przybliży czytelnikom pracę nad animowanym dokumentem „Jeszcze dzień życia”, opartym na książce Ryszarda Kapuścińskiego. W dyskusji wezmą udział krytyczka literacka Urszula Glensk oraz ceniony reporter Wojciech Jagielski.

18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 26 lipca - 5 sierpnia 2018 we Wrocławiu.

A co czeka kinomanów? Poznaj pełny program 18. MFF Nowe Horyzonty >>

Program spotkań "Literatura.OUT" na Nowych Horyzontach 2018

Sobota, 28 lipca, godz. 18:00 

Spotkanie z Martyną Bundą wokół książki „Nieczułość”. Prowadzenie Michał Nogaś.

Rozmowa o powieści, która opisuje świat silnych kobiet z kaszubskiej Dziewczej Góry. Historia matki Rozeli i jej córek – Gerty, Trudy i Ildy nałożona na skomplikowane losy miejsca i kraju zniszczonego wojną, w której można odnaleźć obrazy podobne do tych z „Róży” Wojciecha Smarzowskiego. To jedna z tych książek, która powinna jak najszybciej doczekać się ekranizacji. Za debiutancką „Nieczułość” Martyna Bunda jest nominowana do Nagrody Literackiej NIKE, Nagrody Literackiej Gdynia oraz otrzymała Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia.

Niedziela, 29 lipca, godz. 18:00

Spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim wokół książki „Seans w Domu Egipskim”. Prowadzenie Michał Nogaś.

Najsłynniejsza krakowska detektywka, profesorowa Szczupaczyńska, powraca! Tym razem rzecz dzieje się przy stole w Domu Egipskim, gdzie zaplanowano seans spirytystyczny. Spośród dwunastu uczestników zdarzenia, jeden go nie przeżyje. Kto i dlaczego? Jak wyglądał Kraków końca XIX wieku? Jak odtwarza się jego mapę, kreśli portrety mieszkańców i co interesującego może być w historii wirującego stolika? Na te pytania odpowie Maryla Szymiczkowa, pisarka, którą stworzyli pisarze i tłumacze – Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. „Seans w Domu Egipskim” to trzecia wspólna powieść autorów. Wcześniej panowie (jako Maryla Szymiczkowa) napisali świetnie przyjętą „Tajemnicę Domu Helclów” oraz „Rozdartą zasłonę”. Książki cieszą się dużą popularnością nie tylko w Polsce. Kryminał retro-krakowski doczeka się wkrótce przekładu na język angielski, nad którym pracuje znakomita tłumaczka Antonia Lloyd-Jones.

Poniedziałek, 30 lipca, godz. 18:00

Spotkanie z Adamem Wajrakiem wokół książki „Wielka księga prawdziwych tropicieli”. Prowadzenie Michał Nogaś.

Człowiek z Puszczy Białowieskiej, który wie o tym miejscu wszystko – zna każde drzewo, każdą polanę, każdą sówkę i żubra. Obrońca przyrody i wspaniały gawędziarz, który nie boi się mówić tego, co myśli. Rozumie świat natury i wie, że jesteśmy jedynie jego częścią. Podróżuje też do najzimniejszych miejsc świata, lubi ciszę i to, co dzikie. Wajrak od lat wydaje książki – dla dorosłych i dla dzieci. Teraz w jednym tomie zebrał swoją opowieść o tropicielach, czyli tych, którzy – z poszanowaniem wszelkich praw natury – chcieliby na swojej drodze spotkać ptaki, żaby czy jelenie. Tę niezwykłą opowieść Wajrak zilustrował zdjęciami swojego autorstwa.

Wtorek, 31 lipca, godz. 18:00

Spotkanie wokół filmu „Jeszcze dzień życia” z udziałem reżysera filmu Damiana Nenowa, Urszuli Glensk i Wojciecha Jagielskiego. Prowadzenie Michał Nogaś.

„Jeszcze dzień życia” to film inspirowany książką Ryszarda Kapuścińskiego o tym samym tytule, ale też rzec o przemianie Kapuścińskiego jako reportera, jaka dokonała się w związku z wydarzeniami w Angoli w 1975 roku.

Czwartek, 2 sierpnia, godz. 18:00

Spotkanie z Karoliną Sulej i Mateuszem Kubikiem wokół reportażu „Wszyscy jesteśmy dziwni”. Prowadzenie Michał Nogaś.

Reporterska opowieść o tym, że „Wszyscy jesteśmy dziwni”. Podróż do miejsca, gdzie wody Atlantyku od południa oblewają Brooklyn i gdzie znajduje się „plac zabaw ludzkości”. Coney Island to wielokulturowe targowisko próżności, Sodoma, cyrk, miejsce spotkań dziwolągów, ojczyzna hot doga i atmosfera jak z filmów Lyncha. Karolina Sulej opowiada historię wyspy zamieszkiwanej niegdyś głównie przez króliki, którą Holendrzy kupili od Indian za koc, pistolet i czajnik, a która dziś – połączona z lądem – jest półwyspem pełnym zapomnianych lunaparków. Ci, którzy wciąż tam bywają, apelują: „Make Coney Island Great Again”. Spotkaniu będziecie towarzyszył pokaz zdjęć autorstwa męża autorki – Mateusza Kubika.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: spotkania autorskie, program spotkań, literatura, dyskusje, Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Big Book Festival 2019
Poznaj pierwsze szczegóły Big Book Festival 2019

Będzie to trzydniowa celebracja czystej radości płynącej z czytania.

Targi KsiąÅźki Dziecięcej Przecinek i Kropka
15 najlepszych książek dziecięcych w konkursie Przecinek i Kropka

Znamy tytuły nominowane w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka.

Angelus 2019 - ksiąÅźki
105 książek zakwalifikowano do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019

Liczba ta, niemal dwukrotnie wyższa niż w roku ubiegłym, ma związek ze zmianą w regulaminie Angelusa.

Polecamy
Metro 2035 dopełni nowe wydanie trylogii Glukhovsky'ego
Metro 2035 dopełni nowe wydanie trylogii Glukhovsky'ego

Już jesienią tego roku swoją polską premierę będzie miała jedna z najbardziej wyczekiwanych powieści SF - Metro 2035 Dmitrija Glukhovsky'ego. Z tej okazji do sklepów trafi nowe wydanie całej trylogii.

Brak zdjęcia
"Wiersze zawsze są wolne" - poezja ukraińska

Nowa, zmieniona edycja antologii poezji ukraińskiej "Wiersze zawsze są wolne" ukazała się właśnie nakładem Biura Literackiego. Autorem zbioru oraz zawartych w niej przekładów jest Bohdan Zadura.

Ostatnio dodane
Big Book Festival 2019
Poznaj pierwsze szczegóły Big Book Festival 2019

Będzie to trzydniowa celebracja czystej radości płynącej z czytania.

Targi KsiąÅźki Dziecięcej Przecinek i Kropka
15 najlepszych książek dziecięcych w konkursie Przecinek i Kropka

Znamy tytuły nominowane w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka.