Nowości - Literatura

Rękopis "Kartoteki" Różewicza wkrótce w księgarni

2011-02-01 16:57:19 | Wrocław

"Kartoteka: reprint" oraz "Historia pięciu wierszy" to kolejne publikacje Tadeusza Różewicza w Biurze Literackim. Po dwóch poetyckich książkach, tomie opowiadań oraz zbiorze szkiców wrocławskie wydawnictwo proponuje czytelnikom rękopis "Kartoteki" oraz faksymile pięciu wierszy.

"Reprint" oddaje możliwie wiernie cechy rękopisu. W jednym skoroszycie znalazły się dwa warianty "Kartoteki": z 1958 roku - w bloku kratkowanego papieru, i z 1957 roku - na pliku luźnych kartek. Autor używał niebieskiego atramentu, a niekiedy także kolorowych pisaków i kredek.

Skoroszyt służył poecie czasem jako podręczny notatnik. Na pierwszej stronie znajdujemy wykaz częściowo zrealizowanych zadań poetyckich, a na jednej z dalszych kartek lapidarny zapis spotkania z matką Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W brulionie pojawiają się też rysunki ilustrujące lub komentujące tekst dramatu.

"Rękopis 'Kartoteki' długo pozostawał w ukryciu" - pisze w posłowiu dołączonym do publikacji w osobnej książeczce Zbigniew Władysław Solski. "Fakt ten może nieco dziwić, bo poeta dość chętnie prezentuje autografy swoich utworów i to od dawna, a nie tylko w ostatnich poetyckich tomikach."

"O ile przy zrutynizowanym czytaniu produktów przemysłu poligraficznego ciało otwiera się na to, co nie jednostkowe i transindywidualne, to w wypadku lektury autografu 'Kartoteki' czytelnik zdaje się niemal doznawać cielesnej obecności autora - podobnie jak to się dzieje w odbiorze dzieła plastycznego."

Podobne odczucia towarzyszą czytaniu "Historii pięciu wierszy". Ostateczne wersje utworów poprzedzają rękopisy z kolejnymi wariantami, pełne skreśleń i dopisków, z różnymi wariantami tytułów, wreszcie poprawki czynione na maszynopisie. Poznajemy proces "dojrzewania" wiersza, "kontrastujący z potocznym wyobrażeniem poetyckiego natchnienia".

W komentarzu do wiersza "Dezerterzy" Różewicz pisze: "Wiem, że nie dokończę pracy nad tym poematem - pomnikiem dla dezerterów - tych bohaterów tchórzy. Pragnę przekazać moje próby daremne, pragnę przekazać młodym te fragmenty poematu, skazanego już przy poczęciu na jałową klęskę".

"Historia pięciu wierszy" po raz pierwszy ukazała się w bibliofilskim nakładzie w 1993 roku w Kłodzkim Ośrodku Kultury. Publikacja nigdy nie trafiła do szerokiej dystrybucji. "Kiedy okazało się, że wydawać będziemy rękopis 'Kartoteki', pomyślałem, że trzeba ujawnić czytelnikom także 'Pięć wierszy'" - tłumaczy decyzję publikacji Artur Burszta.

Książce towarzyszy krótkie posłowie Bogusława Michnika, wieloletniego dyrektora Kłodzkiego Ośrodka Kultury, gdzie w latach 1961-1970 odbywały się słynne "Kłodzkie Wiosny Poetyckie", które porównać można do dzisiejszego festiwalu literackiego "Port Wrocław".

"Kartoteka: reprint" swoją premierę będzie miała 21 lutego. Do sprzedaży trafi jedynie 600 egzemplarzy. Poza kilkoma wybranymi księgarniami faksymile zdobyć będzie można jedynie w sklepie poezjem.pl. "Historia pięciu wierszy" w księgarniach znajdzie się 4 kwietnia. Pierwsza z publikacji zainauguruje kampanię 16. edycji Portu Wrocław, druga ją zakończy.

Obie publikacje uświetnią pierwszy dzień Portu (8 kwietnia). Obok wystawy rękopisów swój finał będzie mieć projekt "Dorzecze Różewicza" z udziałem ponad dwudziestu poetów oraz premierą filmu pod takim samym tytułem. Tytułowe widowisko Biuro Literackie przygotowuje z Instytutem Grotowskiego, współwydawcą "Kartoteki".

Odbędzie się także debata "Czy Nobel zasłużył na Różewicza", po której nastąpi prezentacja filmów i rozstrzygnięcie konkursu "Nakręć wiersz Tadeusza Różewicza". Portowe wydarzenia będą najważniejszym punktem
tegorocznych obchodów "Roku Tadeusza Różewicza" we Wrocławiu.

ip

Słowa kluczowe: kartoteka reprint tadeusz różewicz biuro literackie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Myszka Miki. Miki i zaginiony ocean
Premiery komiksów Egmontu na listopad 2021

Przygody Myszki Miki, efektowny Spidergedon, akcja Ligi Sprawiedliwości i coś z uniwersum Cyberpunk 2077.

Pokolenie Ikea ksiąÅźka 2023
"Pokolenie Ikea" - debiutuje wydanie filmowe książki

Książka zawiera dodatki filmowe w postaci tekstów i fotosów z planu zdjęciowego.

Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.