Dzieje się - Literatura

Poznaj węgierskich pisarzy na 27. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

2018-11-26 09:08:34 | Wrocław

Przed nami 27. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek, która ruszy już w czwartek 29 listopada 2018. Największe w mieście święto książek ponownie odbędzie się w Hali Stulecia, gdzie w tym roku zgromadzi się ponad stu sześćdziesięciu wystawców. Po raz pierwszy impreza będzie mieć gościa honorowego, którym zostały Węgry. To znakomita okazja, by bliżej poznać węgierskich pisarzy oraz ich twórczość. Węgierski Instytut Kultury przygotował bogaty program wokół swojej rodzimej literatury zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Węgry gościem honorowym Wrocławskich Targów Dobrych Książek          

Gościem honorowym Wrocławskich Targów Dobrych Książek będą w tym roku Węgry. Czekają nas spotkania z węgierskimi pisarzami i wiele okazji, by bliżej poznać tamtejszą literaturę zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W programie czeka nas m.in. spotkanie wokół literatury węgierskiej z udziałem Anny Butrym, Ireny Makarewicz i Marcina Skrabki połączone z prezentacją programu edukacyjnego dla bibliotekarzy „Dwa bratanki”, spotkanie z prof. Istvánem Kovácsem i prezentacja książek jego autorstwa o tematyce historycznej.

Targi odwiedzi także Teresa Worowska, tłumaczka Sándora Máraiego, która opowie o najnowszych polskich wydaniach dzieł tego najbardziej znanego węgierskiego autora oraz o mało znanych wybitnych klasykach węgierskich, a zwłaszcza o Antalu Szerbie, autorze unikatowej książki „Podróżny i światło księżyca”. Koniecznie trzeba przyjść na spotkanie z Lajosem Grendelem – żywym klasykiem absurdu środkowoeuropejskiego. W jego najnowszej powieści „Życie w cztery tygodnie” czytelnik odnajdzie ciepłą ironię Bohumila Hrabala, psychologizm Miklósa Mészölya, eseistyczny ton Pavla Vilikovskiego i groteskę Sławomira Mrożka oraz nostalgię Antoniego Czechowa.

Wyjątkowo interesująco zapowiada się także spotkanie z ekspertami i autorami nowych książek o tematyce futbolowej. W rozmowie o Puskásu, złotej jedenastce i o miłości do piłki nożnej udział wezmą: Michał Listkiewicz, György Szöllõsi i Norbert Tkacz. W paśmie węgierskim czeka nas także premiera najnowszej książki Pétera Esterházyego, laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008, pt. „Podróż w głąb pola karnego”. O autorze i o książce opowie tłumaczka Elżbieta Sobolewska (laureatka Angelusa 2018 za przekład).

Nie zabraknie także spotkania z Viktorem Horváthem – outsiderem literatury węgierskiej, autorem „Tureckiego lustra” i nowej powieści „Mój czołg”. Odbędzie się także rozmowa o korespondencji legendarnego redaktora Jerzego Giedroycia z węgierskim polonistą i poetą Györgyem Gömörim. Ponadto w programie węgierskim znajdziemy warsztaty dla dzieci i rodziców, grę historyczną i spotkania dla dzieci wokół węgierskich bajek. Codziennie po południu w ramach projektu „Audiobook na żywo” będzie można także posłuchać czytania literatury węgierskiej w wykonaniu wrocławskich aktorów: Agaty Skowrońskiej i Dariusza Bereskiego.

Poza programem węgierskim w ramach 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek będzie okazja uczestniczyć w ponad stu różnych spotkaniach z pisarzami. Program obejmuje także kilkadziesiąt propozycji dla dzieci – warsztatów i spotkań z autorami.  Organizatorzy przygotowali także nowy wieczorny cykl spotkań w klubie Proza (Salon Zdobywców – laureaci nagród literackich) oraz przedłużyli godziny otwarcia targów. Już po raz drugi imprezie w Hali Stulecia  towarzyszyć będą Targi Wszystkiego Dobrego – strefa designu, sztuki i mody. Szczegółowy program znajduje się na stronie: www.domliteratury.wroc.pl, otrzymamy go także na miejscu przy wejściu na WTDK.

Program spotkań wokół literatury węgierskiej

Czwartek, 29 listopada

12.00–13.00 | Sala Niebieska | ZnajZnak – warsztaty z grą historyczną
Zapraszamy do wspólnej zabawy z nową grą historyczną wokół symboli dwudziestowiecznej historii Polski i Węgier „ZnajZnak/Felismered?”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej i Węgierski Instytut Kultury. Warsztaty dla uczniów (od szkoły podstawowej do średniej) poprowadzą Karol Madaj i dr János Tischler. Wprowadzenie: Ákos Engelmayer.

14.00–15.00 | Sala Zielona | Dwa bratanki
Spotkanie wokół literatury węgierskiej z udziałem Anny Butrym, Ireny Makarewicz i Marcina Skrabki połączone z prezentacją programu edukacyjnego dla bibliotekarzy pn. „Dwa bratanki”.

17.00–18.30 | Aula Ossolineum | Śladami Felczaka – oblicza przyjaźni polsko-węgierskiej
O dziejach przyjaźni polsko-węgierskiej i ważnych w niej postaciach rozmawiać będą prof. István Kovács, poeta, historyk, polonista, oraz dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu im. Wacława Felczaka.

Piątek, 30 listopada

11.00–12.00 | Sala Niebieska | ZnajZnak – warsztaty z grą historyczną
Zapraszamy do wspólnej zabawy z nową grą historyczną wokół symboli dwudziestowiecznej historii Polski i Węgier „ZnajZnak/Felismered?”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej i Węgierski Instytut Kultury. Warsztaty dla uczniów (od szkoły podstawowej do średniej) poprowadzą Karol Madaj i dr János Tischler. Wprowadzenie: Ákos Engelmayer.

13.00–14.00 | Sala Niebieska | Anatomia przyjaźni
Spotkanie z prof. Istvánem Kovácsem i prezentacja książek jego autorstwa o tematyce historycznej. Rozmowę poprowadzi Łukasz Kamiński.

14.00–15.00 Prof. István Kovács podpisuje książki na stoisku węgierskim (109).

16.30–18.00 | Klub Proza | Wszechświat Máraiego
Spotkanie z Teresą Worowską, tłumaczką Sándora Máraiego, dotyczyć będzie najnowszych polskich wydań dzieł tego najbardziej znanego węgierskiego autora: III tomu Dzienników oraz wznowienia Księgi ziół. Rozmowę poprowadzi Łukasz Galusek.

19.00–20.30 | Mediateka | Spotkanie z Lajosem Grendelem
Spotkanie z żywym klasykiem absurdu środkowoeuropejskiego wokół jego najnowszej powieści Życie w cztery tygodnie. Czytelnik odnajdzie tu ciepłą ironię Bohumila Hrabala, psychologizm Miklósa Mészölya, eseistyczny ton Pavla Vilikovskiego i groteskę Sławomira Mrożka. Nad wszystkim zaś unosi się przepełniona nostalgią aura Trzech sióstr Antoniego Czechowa. Z autorem porozmawiają Andrzej S. Jagodziński oraz Zoltán Németh.

Sobota, 1 grudnia

11.00–12.00 | Sala Niebieska | Śpiewać każdy może
Rodzinne zajęcia muzyczno-ruchowe dla najmłodszych z elementami metody Kodálya. Prowadzenie: Dorota Załęska-Soroka. Dla dzieci w wieku 3+.

12.00–13.00 | Sala Niebieska | Literatura dla dzieci – bajki węgierskie
Pamela Płachtij zaprasza do podróży po świecie bajek węgierskich i parateatralnej zabawy z literaturą. Dla dzieci w wieku 3–8 lat.

13.00–14.00 Lajos Grendel podpisuje książki na stoisku węgierskim (109).

13.00–14.00 | Sala Niebieska | Mistrzowie bez tytułu – złoty wiek węgierskiego futbolu
Spotkanie z ekspertami i autorami nowych książek o tematyce futbolowej, m.in. Mistrzowie bez tytułu. Legenda Złotej Jedenastki. W rozmowie o Puskásu, złotej jedenastce i o miłości do piłki nożnej udział wezmą: Michał Listkiewicz, György Szöllõsi i Norbert Tkacz.

14.30–15.30 Michał Listkiewicz, György Szöllõsi i Norbert Tkacz podpisują książki na stoisku węgierskim (109)

15.00–16.00 | Sala Cesarska | Nieznany klasyk literatury węgierskiej: Antal Szerb
Czym był „Nyugat” i czy była to złota era literatury nad Dunajem? Spotkanie z Teresą Worowską, która opowie o mało znanych wybitnych klasykach węgierskich, a zwłaszcza o Antalu Szerbie, autorze unikatowej książki Podróżny i światło księżyca. Rozmowę poprowadzi Irena Makarewicz.

16.00–17.00 Teresa Worowska podpisuje książki na stoisku węgierskim (109)

17.00–18.00 | Klub Proza | Podróż w głąb pola karnego – z Esterházym
Premiera najnowszej książki Pétera Esterházyego, laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008. Powieść Podróż w głąb pola karnego przypomina o piłkarskich fascynacjach arystokratycznego rodu Esterházych – jej autor był kibicem piłki nożnej oraz bratem Mártona, wielokrotnego reprezentanta Węgier. Esterházy pisze o „złotej jedenastce”, o Puskásu, Hidegkutim czy Bozsiku, snując jednocześnie osobistą, melancholijno-żartobliwą opowieść autobiograficzną. O autorze i o książce opowie tłumaczka, Elżbieta Sobolewska (laureatka Angelusa 2018 za przekład). Rozmowę poprowadzi wydawca książki, Tomasz Brzozowski.

18.30–20.00 | Księgarnia Tajne Komplety | Forrest Gump bloku wschodniego – spotkanie z Viktorem Horváthem
Spotkanie z outsiderem literatury węgierskiej, autorem Tureckiego lustra, wokół jego nowej powieści Mój czołg. Breżniew, Kádár, Żiwkow, Ulbricht i Gomułka tworzą plan najazdu wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, a ich burzliwe rozmowy tłumaczy poczciwy, choć niezbyt rozgarnięty młody podporucznik. Viktor Horváth dopisuje kolejny rozdział do tradycji „dobrego wojaka”, który rozśmiesza i jednocześnie obnaża absurdy systemu, wielkiej historii i polityki. Autor pozostaje przy tym czuły na niuanse relacji węgiersko-słowackich – wystarczy wspomnieć, że bohater zapytany o narodowość odpowiada, że jest „Węgrem. To znaczy Czechosłowakiem. Znaczy Słowakiem”. Rozmowę z udziałem tłumaczki książki, Anny Butrym, poprowadzi Małgorzata Matuszewska.

Niedziela, 2 grudnia

11.00–12.00 | Sala Niebieska | Śpiewać każdy może
Rodzinne zajęcia muzyczno-ruchowe dla najmłodszych z elementami metody Kodálya. Prowadzenie: Dorota Załęska-Soroka. Dla dzieci w wieku 3+.

12.00–13.00 | Sala Niebieska| Literatura dla dzieci – bajki węgierskie
Pamela Płachtij zaprasza do podróży po świecie bajek węgierskich i parateatralnej zabawy z literaturą. Dla dzieci w wieku 3–8 lat.

13.00–14.00 | Sala Niebieska | Mój czołg – spotkanie z Viktorem Horváthem
Spotkanie z outsiderem literatury węgierskiej, autorem Tureckiego lustra, wokół jego nowej powieści Mój czołg. W rozmowie udział weźmie również tłumaczka książki, Anny Butrym.

14.00–15.00 Viktor Horváth podpisuje książki na stoisku węgierskim (109).

15.00–16.00 | Sala Czerwona | Giedroyc i Gömöri – polski redaktor i węgierski polonista
Spotkanie poświęcone korespondencji legendarnego redaktora Jerzego Giedroycia z węgierskim polonistą i poetą Györgyem Gömörim. Rozmowę z Gáborem Lagzi, historykiem i filologiem polskim, poprowadzi Jan Andrzej Dąbrowski.

MD/ip

fot. Andrzej Solnica/materiały prasowe

Słowa kluczowe: książki, spotkania, autorzy, 2018, Hala Stulecia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Michał Czernecki
Michał Czernecki: - Bawię się w życie [Wywiad]

Z okazji premiery książki "Wybrałem życie" rozmawiamy z aktorem, którego historia może inspirować do zmian.

Andrzej Strejlau - Ja, Strejlau
Andrzej Strejlau promował książkę na spotkaniu z kibicami [FOTO]

Zobacz zdjęcia z promocji książki "On, Strejlau" we Wrocławiu.

Laureaci PiÃłra Fredry 2018
Znamy laureata Pióra Fredry 2018 [FOTO]

Znamy już zwycięzcę ogólnopolskiego konkursu edytorskiego na Najlepszą Książkę Roku "Pióro Fredry" 2018!

Polecamy
Kanclerz Merkel w obrazkach
Kanclerz Merkel w obrazkach

Historia rozpoczyna się w 1954 r., gdy urodzona w Hamburgu Angela Kasner jako dziecko przekroczyła z matką granicę NRD.

NIKE 2012 dla Marka Bieńczyka
NIKE 2012 dla Marka Bieńczyka

Zbiór esejów „Książka Twarzy” Marka Bieńczyka to polska książka roku.

Ostatnio dodane
Michał Czernecki
Michał Czernecki: - Bawię się w życie [Wywiad]

Z okazji premiery książki "Wybrałem życie" rozmawiamy z aktorem, którego historia może inspirować do zmian.

Andrzej Strejlau - Ja, Strejlau
Andrzej Strejlau promował książkę na spotkaniu z kibicami [FOTO]

Zobacz zdjęcia z promocji książki "On, Strejlau" we Wrocławiu.

Konkurs Ziaja