Dzieje się - Literatura

Graham Masterton spotkał się z czytelnikami we Wrocławiu [FOTO]

2018-07-18 11:20:02 | Wrocław

17 lipca 2018 w Art Hotelu we Wrocławiu z czytelnikami spotkał się Graham Masterton - znany brytyjski autor horrorów, thrillerów, kryminałów i poradników seksualnych. Prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia >>

Graham MastertonGraham Masterton we Wrocławiu

Pisarz przyjechał do Polski, by osobiście wręczyć nagrody laureatom drugiego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów o nagrodę swojego imienia. Konkurs jest pokłosiem spotkania z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie podczas wizyty pisarza w Aglomeracji Wrocławskiej w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja w październiku 2016 roku. Masterton był nie tylko pod wrażeniem wnikliwości zadawanych przez więźniów pytań, ale i faktu, iż większość z nich zadana została po angielsku. 

Pierwsza edycja konkursu zorganizowana została w 2017 roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Nie inaczej jest w tym roku – na konkurs wpłynęło od pensjonariuszy zakładów karnych z całej Polski aż 105 opowiadań, które reprezentują rozmaite gatunki literackie. Zostały one przetłumaczone na język angielski, choć warto nadmienić, iż kilka z nich zostało napisanych od razu w mowie Szekspira. Pisarz zapoznał się z nimi i osobiście wybrał jedenaścioro (!) laureatów. Warto zaznaczyć, że w tegorocznej edycji konkursu wśród uczestników zdecydowanie liczniej niż rok temu reprezentowana jest płeć piękna.

Wizyta w więzieniu

Wręczenie nagród rzeczowych nastąpi 19 lipca w Zakładzie Karnym w Wołowie, chyba że transport któregoś ze zwycięzców będzie niemożliwy ze względów proceduralnych. W konkursie nie będzie jednak przegranych – wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe i zaprojektowane przez samego pisarza długopisy oraz spersonalizowane listy z podziękowaniami.

Masterton podkreśla resocjalizacyjną rolę całego przedsięwzięcia. - Przelewanie swych uczuć na papier ma efekt terapeutyczny i może tylko pomóc osadzonym. Cieszę się, że moi przyjaciele z Aglomeracji Wrocławskiej to rozumieją, bo bez nich ten konkurs nie mógłby dojść do skutku - mówi.

Dodatkowo jeden ze skazanych sporządził ołówkiem imponujący portret Mastertona, który sam pisarz zlicytuje w Anglii, a zyski z tego przedsięwzięcia przeznaczy na Dom Dziecka w Strzelinie (poprzednio w Górcu), który dyskretnie wspiera od lat.

Co istotne, na zaangażowaniu pisarza w resocjalizację pensjonariuszy wołowskiej placówki skorzystają jego pozostali fani z Aglomeracji Wrocławskiej. W ramach Rozczytanej Aglomeracji zaplanowano bowiem również cztery spotkania autorskie dla czytelników przebywających na wolności. Odbędą się one w następujących miejscach:

18 lipca, g. 17.00 - Międzybórz, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, ul. Wrocławska 8,
19 lipca, g. 17.30 - Wołów, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, ul. Gen. Wł. Sikorskiego 8,
20 lipca, g. 19.00 - Czernica, Urząd Gminy, ul. Kolejowa 3.

- Niezmiernie nam miło móc gościć Grahama Mastertona we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że będzie mu towarzyszyć w trakcie spotkania wielu miłośników jego twórczości. Spotkanie jest bezpłatne i zapraszamy wszystkich serdecznie - mówi Anna Wałęsa z Art Hotelu.

Poza spotkaniem autorskim z czytelnikami w Art Hotelu Graham Masterton poprowadzi masterclass dla studentów Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W ramach zajęć odbędzie się wykład oraz warsztaty literackie.

Organizatorami konkursu „W więzieniu pisane” oraz wizyty Grahama Mastertona są, obok pisarza: Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, Zakład Karny w Wołowie, Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Albatros oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie.
 

MD/ip

fot. Aleksandra Łęcka

Słowa kluczowe: pisarz, autor, zdjęcia, konkurs
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kultura Na Widoku - Anna Dereszowska
Książki z najlepszych źródeł - ruszyła Kultura Na Widoku

Ponad 130 tytułów - tyle literackich pereł znajdziecie w Kulturze Na Widoku.

Maciej Plaza
Maciej Płaza nagrodzony Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus

To najważniejsze wyróżnienie dla pisarzy z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku.

Anja Rubik
Anja Rubik promuje książkę na spotkaniu z fanami [FOTO, WIDEO]

Zobacz relację z promocji książki "SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie".

Polecamy
Cała prawda o kobietach w polskiej policji! Twórca "Pitbulla" napisał książkę
Cała prawda o kobietach w polskiej policji! Twórca "Pitbulla" napisał książkę

Przeczytaj obszerne fragmenty książki "Niebezpieczne kobiety" Patryka Vegi.

Dorośli Harry Potter, Hermiona i Ron.  J.K. Rowling pisze ciąg dalszy!
Dorośli Harry Potter, Hermiona i Ron. J.K. Rowling pisze ciąg dalszy!

J.K. Rowling opublikowała nowy rozdział o dorosłym życiu uczniów Hogwartu.

Ostatnio dodane
Kultura Na Widoku - Anna Dereszowska
Książki z najlepszych źródeł - ruszyła Kultura Na Widoku

Ponad 130 tytułów - tyle literackich pereł znajdziecie w Kulturze Na Widoku.

Maciej Plaza
Maciej Płaza nagrodzony Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus

To najważniejsze wyróżnienie dla pisarzy z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku.

Kupony i kody rabatowe