Dzieje się - Literatura

Spotkanie z Wiktorem Jerofiejewem

2008-11-27 11:14:36 | Wrocław
 Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik” serdecznie zaprasza na wieczór z Wiktorem Jerofiejewem z okazji wydania książki "Rosyjska apokalipsa". Spotkanie poprowadzi Tadeusz Klimowicz.

"Rosyjska apokalipsa" to nowy, powstały w 2006 roku, tom drobnych utworów prozatorskich: opowiadań, esejów i felietonów dobrze znanego w Polsce pisarza rosyjskiego, autora m.in. "Encyklopedii duszy rosyjskiej", "Dobrego Stalina" czy "Sądu Ostatecznego". Tym razem ich wspólnym mianownikiem jest refleksja nad stanem współczesnej Rosji, której problemy autor widzi z właściwym sobie sarkazmem, drwiną i nonkonformizmem. Wiele tekstów z tego tomu wywołało w ojczyźnie Jerofiejewa gwałtowne reakcje, jak np. esej "Rozszczepienie wódki" czy "list otwarty do Prezydenta Rosji" w sprawie sytuacji środowiska pisarzy.

Spotkanie z Wiktorem Jerofiejewem odbędzie się 6 grudnia, o godzinie 17.00 w Galerii BWA (Wita Stwosza 32) w ramach Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

Stoisko „Czytelnik” poleca również:
- Martin Amis "Dom schadzek" - tytuł nawiązuje do opisywanego między innymi przez Herlinga-Grudzińskiego Domu Swidanij, w którym więźniowie sowieckich łagrów mogli w pewnym okresie przyjmować odwiedziny żon. Martin Amis porzucił tym razem swoje naturalne środowisko londyńskiej dzielnicy Notting Hill i zapuścił się na teren Archipelagu Gułag. W obozie pracy przymusowej gdzieś za kręgiem polarnym przebywa dwóch braci zakochanych w jednej dziewczynie, pięknej Żydówce Zoji, która pozostała w Moskwie. Zoja poślubiła młodszego z braci, Lwa, tuż przed jego aresztowaniem, o czym starszy dowiaduje się po przybyciu Lwa do obozu. Starszy brat, którego imienia nie poznajemy, weteran i bohater drugiej wojny światowej, jest narratorem powieści.
- Sándor Márai "Dziedzictwo Estery" - powieść "Dziedzictwo Estery" nastrojem, narracją w minorowej tonacji spokrewnione jest z Żarem. I tutaj bohaterowie zachowują się na pozór nielogicznie, nierozsądnie, a nawet są wobec siebie niesprawiedliwi, w rzeczywistości jednak postępują podług systemu głęboko ukrytych i respektowanych wartości.
- Sándor Márai "Sindbad powraca do domu" - Literatura węgierska miała swojego czarodzieja, który jak nikt inny opisał atmosferę na Węgrzech w ostatnich dziesięcioleciach Monarchii, aurę Budapesztu, a także małych miasteczek i wsi węgierskich, pokazał rozmaite szalone figury, dziwne i zachwycające typy, słowem stworzył świat gęsty, ni to ze snu, ni to z jawy, i w licznych utworach opowiedział o nim z czułą ironią, w charakterystycznym stylu, który rozpoznajemy od pierwszych zdań tekstu. Tym czarodziejem był Gyula Krúdy, mistrz i wzór literacki Sándora Máraiego, który po śmierci pisarza oddał mu nieśmiertelny hołd przedziwną, piękną książką – uciekając się do stylu mistrza, opisał ostatni dzień jego życia.
- Andre Glucksmann "Rozprawa o nienawiści" - “Niepohamowana nienawiść, raz żywiołowa i brutalna, raz podstępna i zimna, nęka świat. Jej uparte i natrętne widmo niszczy stosunki prywatne i sprawy publiczne”. Tymi słowami zaczyna swoją najnowszą publikację "Rozprawa o nienawiści" wybitny filozof francuski André Glucksmann. W większości swoich książek autor podejmuje tematykę najbardziej dramatycznych problemów współczesnego świata. Przede wszystkim różnych przejawów  obecnego w nim zła. Kondycja współczesnego świata przedstawiona w dziele Glucksmanna jest przerażająca i zarazem przygnębiająca. Autor ukazuje najbardziej niszczycielskie siły zagrażające przyszłości ludzkości: rasizm, różne formy przemocy (w tym przemocy wobec kobiet), terroryzm, a raczej niczym nie hamowane terroryzmy.
- Roberto Saviano "Gomorra" - Wydana w 2006 roku "Gomorra" przyniosła autorowi, 27-letniemu Robertowi Saviano wielki sukces literacki, ale naraziła jego życie na tak poważne niebezpieczeństwo, że władze przydzieliły mu ochronę, a pisarz na jakiś czas musiał opuścić Neapol. W swojej niezwykłej, wielogatunkowej pracy Saviano opisuje nowe mechanizmy działania kamory neapolitańskiej, która w ostatnich latach niepostrzeżenie oplotła swymi mackami praktycznie cały świat. Ukazuje wielkie imperia finansowe, które powstały na międzynarodowym handlu bronią i narkotykami, na agresywnej, nielegalnej konkurencji, na szantażach, wymuszeniach, korupcji i morderstwach. Opisując świat mafii, wojny między klanami, vendetty, killerów i dealerów, Saviano dowodzi, że neapolitańska kamora pod względem liczebności, siły ekonomicznej i bezwzględności jest znacznie silniejsza i potężniejsza niż sławna mafia sycylijska i inne zorganizowane grupy przestępcze południowych Włoch.
 

 
Słowa kluczowe: wiktor jerofiejew rosyjska apokalipsa klimowicz czytelnik wrocławska promocja dobrych książek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Znamy program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2024

Co takiego w tym roku czeka nas podczas kryminalnego tygodnia w stolicy Dolnego Śląska?

Polecamy
Czym się kierować przy wyborze ksiąÅźki
Czym się kierować przy wyborze książki?

Podpowiadamy, jak kupować książki z głową!

10. Festiwal Miłosza
10. Festiwal Miłosza pod hasłem "Nieobjęta ziemia"

Festiwal odbędzie się w dniach 9-11 lipca 2021.

Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.