Dzieje się - Literatura

9. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY: znamy nominacje i program

2018-05-11 23:47:47 | Wrocław

W dniach 25-27 maja 2018 już po raz dziewiąty we Wrocławiu będzie miało miejsce szczególne wydarzenie poświęcone literaturze dziecięcej i młodzieżowej, czyli Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY, których organizatorem jest Wrocławski Dom Literatury. Znany jest już pełny program tej imprezy!

9. Targi Książki DOBRE STRONYNagrody literackie - nominacje

Termin targów organizatorzy zapowiadają na weekend od piątku 25 maja do niedzieli 27 maja.  Jak wiadomo, są to dni poprzedzające Dzień Dziecka, a zatem czas idealny, by kupić pociechom prezent właśnie w postaci książki. A jest z czego wybierać, gdyż podczas wydarzenia swoją ofertę zaprezentuje aż 32 wystawców z całej Polski. Będzie można kupić nie tylko książki, ale również gry, nowoczesne pomoce naukowe oraz zabawki.

Ważnym punktem targów będzie gala wręczenia nagród literackich DOBRE STRONY, która odbędzie się w sobotę 26 maja o godz. 20:00 w klubie Proza podczas uroczystej gali. Na konferencji prasowej organizatorzy ogłosili nominowanych do tej prestiżowej nagrody. Jury wybrało 10 spośród 48 zgłoszonych książek. Nagrodzone zostaną dwie z nich w dwóch kategoriach: książka dla dzieci oraz dla młodzieży. Warto wspomnieć, że nagrodą jest kwota 20 000 złotych, które to pieniądze przeznaczone mają zostać na wydanie kolejnej książki, co ma przyczynić się aktywnie do powstawania nowych książek przeznaczonych dla młodych czytelników.

W kategorii książki dla dzieci nominowane zostały:

- Blexbolex, Nasze wakacje, Wytwórnia

-Carl Johanson, Autochody, Zakamarki

-Dorota Kassjanowicz i Gosia Herba, Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!, Znak           

-Susie Morgenstern i Serge Bloch, Różowa walizka, Adamada            

- Ewa i Paweł Pawlak, Mały atlas ptaków, Nasza Księgarnia

Natomiast w kategorii książki dla młodzieży:

- Elena Favilli i Francesca Cavallo, Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet, Debit

- Anna Hӧglund, O tym można rozmawiać tylko z królikami, Zakamarki       

- Ewa Solarz i Robert Czajka, Wszystko widzę jako sztukę, Wytwórnia

-Pablo Neruda i Isidoro Ferrer, Księga pytań, TAKO

-Olga Tokarczuk i Joanna Concejo, Zgubiona dusza, Format.

Program

Targi to nie tylko wystawcy książek. Oferta pozostałych atrakcji jest długa –  jest to ponad 40 różnych warsztatów, konkursów oraz spotkań skierowanych zarówno do najmłodszych dzieciaków, młodzieży, jak i do ich rodziców. Targi odbędą się we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1), a pełna lista została podana na stronie internetowej wydarzenia. Nie zabraknie również animatorów, którzy będą czytać bajki oraz zajmować się dziećmi w strefie zabaw.

Wszystkie punkty programu są bezpłatne, na niektóre jednak trzeba się wcześniej zapisać drogą mailową (na przykład na detektywistyczne warsztaty plastyczne w oparciu o książkę Detektyw Bzik” prowadzone przez panią Annę Paszkiewicz lub spotkanie z Rochem Urbaniakiem, autorem książki „Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści”).

Partnerem wydarzenia jest Czeskie Centrum w Warszawie dlatego odbędzie się także szereg atrakcji związanych z literaturą czeską. Będzie to między innymi wystawa współczesnej czeskiej ilustracji dla dzieci pt. „12 światów”, warsztaty plastyczne oraz warsztaty komiksowe prowadzone przez czeskich artystów. Kolejnymi partnerami DOBRYCH STRON jest Muzeum Pana Tadeusza oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu: Muzeum Sztuki Współczesnej, które to instytucje również zorganizowały swoje punkty programu. Na zainteresowanych czekają również zajęcia z pierwszej pomocy oraz spotkania poświęcone tematyce psów.

Podsumowując, Targi DOBRE STRONY zapowiadają się bardzo ciekawie. Jak wiadomo, obcowanie z literaturą wpływa bardzo korzystnie na umysły młodych ludzi, a w czasach, w których dużą ilość dnia zajmuje czas spędzany przy ekranie komputera, czy telefonu, każdy sposób promocji czytelnictwa jest wart uwagi. Nadchodzące targi są świetną formą zainteresowania dzieci książkami oraz propozycją spędzenia czasu na inspirującej i kreatywnej zabawie.

AJ/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: literatura, 2018, wydarzenie, warsztaty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Polecamy
Liternictwo od podstaw
Liternictwo od podstaw - darmowe warsztaty w pracowni Kultura Książki Wrocław

Fundacja Open Mind i CRZ Krzywy Komin zapraszają na warztaty online.

antykwariat
Najczęściej tłumaczone książki według kraju

Sprawdź, który kraj i autor ma najwięcej przetłumaczonych książek w historii.

Polecamy
Ostatnio dodane
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.