Nowości - Literatura

Homo niewiadomo

2007-10-09 10:41:44

 Błażej Warkocki w "Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności" poszukuje odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób tworzona jest i regulowana tożsamość, analizując twórczość wybranych współczesnych polskich pisarek i pisarzy (Izabela Filipiak, Andrzej Stasiuk, Grzegorz Musiał). Szczególną uwagę poświęca tożsamości „odmieńca”, zwłaszcza w relacji do seksualności i różnicy płci.

 

"Homo niewiadomo" nie jest jednak książką o literaturze homoseksualnej, zastrzega autor. „Dotyczy sposobów konstruowania i kwestionowania odmienności, rozumianej zawsze relacyjnie (odmiennym można być tylko w stosunku do kogoś lub czegoś). W ten sposób możemy zauważyć ją nawet tam, gdzie się jej nie spodziewaliśmy”.

Powstała książka wybitna. Po jej przeczytaniu spierać się o problem tożsamości społecznej i polską literaturę będzie trudniej. I za to utrudnienie rozmowy należy się Błażejowi Warkockiemu najwyższe uznanie”. (Przemysław Czapliński)

„Autorowi przypada zasługa włączenia queer studies w struktury polskiej polonistyki, co dowodzi odwagi i rozważności. […] Z uwagi na pokazowy przekrój przez polską kulturę lat 80. i 90. praca jest ważnym przyczynkiem do historii kultury polskiej. Ponadto, korzystając w szerokim zakresie z podstawowych teorii zachodnioeuropejskich i amerykańskich, autor daje przykład kompetentnej adaptacji zachodnich prac z zakresu teorii kultury. Sposobem prezentacji wybranych autorów i odwagą formułowania wyrazistych tez pobudza do przyszłych opracowań”. (German Ritz)

O autorze
Błażej Warkocki (ur. 1977) – krytyk literacki. Doktorat obronił w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współautor "Kalendarium życia literackiego 1976–2000" (2003) oraz współredaktor tomu zbiorowego "Homofobia po polsku" (2004). Publikował m. in. w „Tekstach Drugich”, „Res Publice Nowej”, „Polonistyce”, „Ha!arcie”, „Fa-arcie”, „Krytyce Politycznej”, „Czasie Kultury”, „Pograniczach”, „Le Monde Diplomatique”, a także w kilku tomach zbiorowych: "Odmiany odmieńca" (2002), "Parametry pożądania" (2006), "Omosessualità e Europa" (2006). Członek rady naukowej internetowego pisma poświęconego studiom queer „Interalia”. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół wybranychwątków współczesnej polskiej kultury (a zwłaszcza literatury) w kontekście kategorii gender i queer.


Błażej Warkocki, Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności,
Sic!, Warszawa 2007,
ISBN 978-83-60457-34-4, o
prawa miękka, 200 s.,
cena 34,90 zł.



Słowa kluczowe: Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności Błażej Warkocki literatura książki książka nowości
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Polecamy
WoW Sylwana
"Sylwana" - nadchodzi premiera książki o kultowej postaci ze świata Warcraft

Przed nami długo wyczekiwana, epicka opowieść o Sylwanie Bieżywiatr!

Alita: Battle Angel. Miasto Złomu
Książka "Alita: Battle Angel. Miasto Złomu" prequelem kinowej premiery

Pat Cadigan prezentuje historię rozgrywającą się przed wydarzeniami z filmu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.