Zdrowie - Kobieta

Łzawiące i wrażliwe oczy - jak sobie pomóc?

2021-12-13 14:14:34 | Wrocław

Wiele osób siedzących przed ekranem komputera przez wiele godzin dziennie, ale też zawodowych kierowców czy robotników wykonujących pracę w pyle i kurzu uskarża się na łzawiące oczy. Jeśli te objawy dotyczą również Ciebie zobacz, jak sobie pomóc.

Łzawiące i wrażliwe oczy Czym charakteryzuje się nadmierne łzawienie i co za nim stoi?

Z łzawieniem mamy do czynienia wtedy, gdy oko produkuje podwyższoną ilość łez w stosunku do standardowej. Może być spowodowane przez czynniki mechaniczne, takie jak ziarenko piasku, które przedostało się pod powiekę, ale też warunków środowiskowych, takich jak gryzący dym, kurz czy smog.

Przyczyny wzmożonego łzawienia u dzieci

Nadmierne łzawienie jest bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla dzieci. Może mu towarzyszyć również katar lub uczucie związane z pieczeniem oka. Przyczyną może być zespół suchego oka, który wynika z zaburzonego składu łez, wzmożonego parowania, efektem czego jest wysychanie rogówki i spojówki. Alergia jest też bardzo powszechnym źródłem występowania podrażnień oczu i związanego z nimi łzawienia.

Cząsteczki alergenów osiadają na powierzchni gałki ocznej, powodując nadmierne łzawienie lub wywołując uczucie suchości. Rozwiązaniem może być sięgnięcie po roztwór soli fizjologicznej. Inną przyczyną wzmożonego łzawienia u dzieci mogą być wąskie drogi łzowe, typowe dla pierwszych miesięcy życia. U niektórych niemowląt jest to również symptom jaskry, występujący obok światłowstrętu.

Łzawienie oczu - dolegliwość nie tylko dziecięca

Problem łzawiących oczu dotyka również osoby dorosłe. Przyczyną tego stanu rzeczy może być alergia, ale również obecność ciała obcego w oku. Za pojawieniem się nadmiaru łez może stać również stan zapalny nazywany gradówką. Wśród diagnoz znajduje się też podwinięcie powieki.

Co na łzawiące oczy?

Prostym i skutecznym sposobem radzenia sobie z objawami jest zastosowanie naparu z rumianku lekarskiego. Wystarczy nasączyć w nim gazik i robić okłady. Ta domowa metoda sprawdza się zwłaszcza w przypadku pielęgnacji oczu noworodków, ale też przy stanach zapalnych (takich jak gradówka czy jęczmień). Dobrze jest sięgnąć też po napar z czarnej herbaty, która również ma właściwości łagodzące problemy z oczami.

W aptekach można nabyć skuteczne środki wspomagające w postaci sztucznych łez czy nawilżających kropel – do nabycia w aptece internetowej https://www.doz.pl/apteka/k4654-Krople. Sprawdzają się one w przypadku osób spędzających wiele godzin w ciągu dnia przed ekranem komputera czy za kierownicą i borykające się z zespołem suchego oka. Pomocne bywają też domowe nawilżacze powietrza czy okulary z filtrem UV.

Artykuł Partnera

fot. stock.adobe.com/Yakobchuk Olena

Słowa kluczowe: jakie krople do oczu, dobre krople do oczu, doz.pl, apteka online
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Overthinking
Czym jest paraliż analityczny i jak sobie z nim poradzić?

Oto sposoby, które pomogą ci się pozbyć natłoku myśli w głowie.

MasaÅź gorącymi kamieniami
Masaż gorącymi kamieniami - idealna propozycja zabiegu w okresie jesienno-zimowym

Zobacz, jak masaż gorącymi kamieniami może wpłynąć na stan twojego zdrowia.

wizyta u psychologa online
Psycholog online - czym różni się e-wizyta od standardowej?

Wizyty lekarskie online cieszą się coraz większą popularnością. Również osoby, które potrzebują pomocy psychologicznej, mogą skorzystać z e-wizyty.

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

hemoroidy
Czy hemoroidy mogą pojawić się w młodym wieku?

U kogo mogą wystąpić powiększone hemoroidy i jak sobie z nimi radzić?

Ostatnio dodane
Overthinking
Czym jest paraliż analityczny i jak sobie z nim poradzić?

Oto sposoby, które pomogą ci się pozbyć natłoku myśli w głowie.

MasaÅź gorącymi kamieniami
Masaż gorącymi kamieniami - idealna propozycja zabiegu w okresie jesienno-zimowym

Zobacz, jak masaż gorącymi kamieniami może wpłynąć na stan twojego zdrowia.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?