Zdrowie - Kobieta

Jak AZS może wpływać na komfort życia?

2021-10-29 15:11:11 | Wrocław

Różne choroby skórne mogą mieć wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Nie tylko powodują dyskomfort oraz sprawiają, że możemy wstydzić się występujących zmian, ale przede wszystkim wiążą się z koniecznością zmiany naszego stylu życia. Jedną z takich chorób, którą określa się jako szczególnie problematyczną, jest właśnie AZS. W przypadku atopowego zapalenia skóry mówimy przede wszystkim o nawracającej dolegliwości.

Atopowe zapalenie skóryCzym jest AZS?

Choroba skóry znana jako AZS (https://www.laroche-posay.pl/article/atopowe-zapalenie-skory-twarzy-pielegnacja-cery-atopowej) staje się coraz powszechniejsza ze względu na to, że diagnozowana jest znacznie częściej niż kiedyś. Dostępna wiedza, na podstawie której możliwe jest leczenie atopowego zapalenia skóry sprawia, że lekarze są w stanie ułatwić życie pacjentom zmagającym się z tą dolegliwością. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że oznaki wskazujące na obecność choroby znacznie częściej pojawiają się u dzieci niż u osób dorosłych. Wciąż też nie wiemy o tym schorzeniu wystarczająco wiele, aby pomóc każdemu pacjentowi w całkowitym wyzbyciu się symptomów oraz zagwarantowaniu, że nie wrócą one w przyszłości.
 
Nieprzyjemne uczucie swędzenia skóry, przewlekły charakter choroby, cechy charakterystyczne dla atopii czy typowa lokalizacja zmian mogą wskazywać na to, że pojawiło się u nas właśnie atopowe zapalenie skóry. Przyczyny takiego stanu można podzielić na środowiskowe oraz genetyczne. 

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny

Czy powody pojawiania się choroby zawsze są takie same? Nie, ponieważ każdy z nas jest inny i inne są też czynniki, które zaostrzają lub ujawniają atopowe zapalenie skóry. Przyczyny genetyczne to między innymi mutacje w genach, które spotykane są też w przypadku atopii, łuszczycy czy astmie. Warto mieć na uwadze, że jeżeli jeden z rodziców cierpi na AZS, to taka przypadłość prawdopodobnie może ujawnić się także u dziecka.
 
Jeżeli chodzi o czynniki środowiskowe, które wpływają na zaostrzenie atopowego zapalenia skóry czy też jego ujawnienia, to wskazuje się, że jest to między innymi kontakt z alergenami, duża wilgotność powietrza, zmienna temperatura, wystąpienia zakażenia, ale też substancje drażniące, które występują w środkach do higieny, kosmetykach czy produktach, z których korzystamy podczas sprzątania. Bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie wpływa także stres, często będący powodem nawrotu choroby.

Jak radzić sobie z AZS?

Nie ma wątpliwości co do tego, że AZS wpływa na komfort naszego życia. Dlatego warto nauczyć się funkcjonować z tą chorobą w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu skupiać się na występujących objawach. Na pewno pomoże zmiana naszej codziennej rutyny, ponieważ wpłynie korzystnie nie tylko na stan zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Specjaliści zalecają, aby w przypadku AZS rozpocząć leczenie możliwie jak najwcześniej. Kluczowe jest też zrozumienie i zaakceptowanie, że tego rodzaju choroby skórne po prostu się zdarzają i mierzy się z nimi wiele osób.
 
Jest to pewnego rodzaju wsparcie, dlatego zmagając się z atopowym zapaleniem skóry, nie powinniśmy odczuwać z tego powodu wstydu. Coraz większą wagę przykłada się także do edukowania społeczeństwa w tym zakresie. Dzisiaj już rzadziej spotkamy osoby, które obawiają się, że dolegliwość ta może być zaraźliwa i unikających kontaktu z pacjentami, którzy aktywnie walczą z AZS.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

AZS można leczyć, jednak nie mamy pewności, że z wszystkimi objawami uda nam się uporać. Jest to choroba przewlekła, często dająca o sobie znać. Wizyta u specjalisty jest konieczna zwłaszcza w przypadku, jeżeli symptomy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Oprócz zmiany stylu życia lekarze najczęściej przepisują leki immunomodulujące, przeciwhistaminowe lub przeciwinfekcyjne, które stosowane są miejscowo. Dodatkowo może skierować pacjenta na zabiegi, dzięki którym zmniejszymy problem częstego świądu. Tak działa między innymi fototerapia.
 
Na atopowe zapalenie skóry zadziałać mogą między innymi balsamy, maści i kremy, które stosuje się przeważnie miejscowo (do kupienia na receptę lub bez niej), ale też leki przyjmowane doustnie (co zawsze musi być nadzorowane przez lekarza).

Artykuł Partnera

fot. canva.com.pl


Słowa kluczowe: przyczyny, leczenie, zapobieganie, objawy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
zabiegi SPA
Narty i wellness

Urlop narciarski jest typowo aktywnym wypoczynkiem. Podczas zjazdów na stoku spalamy średnio 3000 kalorii!

Atopowe zapalenie skÃłry
Jak AZS może wpływać na komfort życia? Wrocław

W przypadku atopowego zapalenia skóry mówimy przede wszystkim o nawracającej dolegliwości.

Stan jelit a dieta
Stan jelit a dieta - jak wybrać najlepsze probiotyki z witaminą D dla dzieci

Odpowiednia dobrana dieta wraz z zażywaniem probiotyków, może zapewnić zdrową perystaltykę jelit, a tym samym mniej problemów zdrowotnych.

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Najlepsze sposoby na oparzenia słoneczne
Najlepsze sposoby na oparzenia słoneczne

Zbyt intensywne opalanie może spowodować poważne oparzenia słoneczne.

Ostatnio dodane
zabiegi SPA
Narty i wellness

Urlop narciarski jest typowo aktywnym wypoczynkiem. Podczas zjazdów na stoku spalamy średnio 3000 kalorii!

Atopowe zapalenie skÃłry
Jak AZS może wpływać na komfort życia? Wrocław

W przypadku atopowego zapalenia skóry mówimy przede wszystkim o nawracającej dolegliwości.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?